Kolejne tomy bestsellerowej „Serii Niefortunnych Zdarzeń” już w księgarniach!

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.01.2023

Jesienią ubiegłego roku na półkach polskich księgarni pojawiły się długo oczekiwane wznowienia dwóch pierwszych tomów popularnego na całym świecie cyklu „Seria Niefortunnych Zdarzeń”. Były to „Przykry początek” i „Gabinet gadów”. Przyjęte z entuzjazmem przez polskich fanów i fanki kultowej serii oraz nowych młodych czytelników i czytelniczki. Teraz, dzięki staraniom specjalizującego się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej HarperKids, imprintu wydawnictwa HarperCollins Polska, dołączają do nich kolejne części z przygodami rodzeństwa Baudelaire: tom 3 zatytułowany „Ogromne okno” i tom 4 – „Tartak tortur”.

Kolejne tomy bestsellerowej „Serii Niefortunnych Zdarzeń” już w księgarniach! Materiały Wydawnictwa

Seria Niefortunnych Zdarzeń to prawdziwy literacki fenomen. Obejmująca (jak na o powieść o najbardziej pechowym rodzeństwie świata przystało) trzynaście książek, podzielonych na trzynaście rozdziałów każda, historia podbiła serca czytelników. Została przetłumaczona na 41 języków i sprzedała się w liczbie ponad 65 milionów egzemplarzy na całym świecie. Nic dziwnego, że platforma streamingowa Netflix wyprodukowała na podstawie kultowych książek w 2017 roku chętnie oglądany serial. Zdobył on wiele nagród i odnowił zainteresowanie bestsellerowym cyklem. Starsi czytelniczy zamarzyli o powrocie do lektury z młodości. A ci kilku(nasto)letni, którzy pokochali mroczny humor tajemniczego autora, kryjącego się pod pseudonimem Lemony Snicket, chcą poznać jej książkową wersję!

Wychodząc im naprzeciw HarperKids zadbało o ponowną dostępność książek na polskim rynku. Następne tomy są w przygotowaniu. Jeszcze w tym roku planowane są premiery kolejnych czterech.

Narrator (i autor pod pseudonimem obsadzony w jednej z ról) ostrzega nas, że nie ma co liczyć na szczęśliwe zakończenie. Jeśli szukacie czegoś bardzo zakręconego, z nieprawdopodobną fabułą, która nie powinna się zdarzyć, to jest właśnie historia dla Was. Już sama narracja wciąga w przygodę i nie pozwala oderwać wzroku od kart książki.

– pisze pedagożka, popularyzatorka literatury dziecięcej, Anna Jankowska, aktywneczytanie.pl

Młodzi ludzie mają dosyć cukru, lukru i romansów? – na czym polega fenomen Serii Niefortunnych Zdarzeń?

Przygód 14-letniej Wioletki, 12-letniego Klausa i ich siostrzyczki, dzidziusia zwanego Słoneczkiem nie da się porównać do żadnej innej opowieści skierowanej do dzieci i młodzieży. Próżno tu szukać happy endu. Za każdym razem, kiedy wydaje się, że los sierot się odwrócił i w końcu mają szansę na chwilę szczęścia i spokoju, wpadają w kolejne tarapaty. Po piętach nieustannie depcze im prawdziwy czarny charakter, ich kuzyn, hrabia Olaf, który czyha na pokaźny majątek odziedziczony przez bohaterów po rodzicach i który za nic ma szczęście dzieci. Sam autor (będący jednocześnie wszechwiedzącym narratorem całej historii) odżegnuje się zresztą od klasycznych opowieści, na których wychowały się pokolenia dzieci.

Czerwonego Kapturka nazywa na przykład „wyjątkowo niesympatyczną dziewczynką, która uparcie pętała się po terytoriach dzikich zwierząt". Ironizuje, krytykuje znane dzieła literackie, zmuszając odbiorców i odbiorczynie do tropienia aluzji. Dzięki temu lektura Serii Niefortunnych Zdarzeń to rozrywka inteligentna i pełna humoru, która pozwala nabrać dystansu do wszystkich pechowych wydarzeń, których uczestnikami jest rodzeństwo Baudelaire. Niewątpliwie pomaga w tym również fakt, że dzieci są kreatywne, mają świetne pomysły, które pozwalają im wyjść cało z opresji. 

Każdy kolejny rozdział zaskakuje i jest dowodem na to, że nawet z najbardziej ogranych motywów można stworzyć zupełnie nową, świeżą, niebanalną i wciągającą opowieść. Wystarczy tylko mieć poczucie humoru, dystans do siebie i świata, niepokorną wyobraźnię i świetne pióro. Tak wyobrażam sobie autora „Serii Niefortunnych Zdarzeń”, choć niewykluczone, że jest nudnym ponurakiem, a te kilkanaście tomów błyskotliwie napisanej historii o Wioletce, Klausie i Słoneczku Baudelaire udało mu się przypadkiem. Jeśli chodzi o tę opowieść, wszystko jest możliwe.

– pisze Elżbieta Manthey, juniorowo.pl, mama dwójki nastolatków, prezeska Fundacji Rozwoju przez Całe Życie.

Klimatu dopełniają charakterystyczne, ponure, czarno-białe ilustracje Bretta Helquista. 

Więcej informacji o „Serii Niefortunnych Zdarzeń” znajdziecie TUTAJ.

Plakat promocyjny

O książkach
 

Książki Lemony Snicketa mają w sobie to coś, co chwyta za serce i sprawia, że „Seria Niefortunnych Zdarzeń” zyskała miliony wielbicieli na całym świecie.

Okładka książki„Ogromne okno”, tom 3

Jeśli nie czytaliście jeszcze żadnej książki o sierotach Baudelaire, poznajcie przykrą prawdę – Wioletka, Klaus i Słoneczko to dzieci grzeczne i inteligentne, a jednak pech i nieszczęście ciągle depczą im po piętach. Wydaje się, że po dramatycznych wydarzeniach w Gabinecie Gadów życie rodzeństwa w końcu zmieni się na lepsze. Dzieci trafiają do domu nieco ekscentrycznej, ale przemiłej i troskliwej Ciotki Józefiny. Szybko jednak okazuje się, że demoniczny Hrabia Olaf gotów jest popełnić każdą podłość, aby osiągnąć swój cel. Sieroty będą musiały zmierzyć się z przeraźliwym huraganem oraz głodnymi pijawkami, a także stawić czoła niezwykle brutalnemu łotrowi.

 

„Tartak tortur”, tom 4Okładka książki

Wiedzcie jedno – ten tom przygód nieszczęsnego rodzeństwa Baudelaire jest, jak na razie, najsmutniejszy. Wioletka, Klaus i Słoneczko nie mają czasu na psoty, nie wyjeżdżają na wakacje, a jedynym trofeum, jakie mogliby zdobyć, byłby Puchar Pechowca. Tym razem dzieci zostają wysłane do miasteczka Paltryville do pracy w Tartaku Szczęsna Woń. Tutaj za każdą kłodą drzewa czają się groza i nieszczęście. Rodzeństwo będzie musiało zmierzyć się z mechanicznymi szczypcami, człowiekiem z obłokiem dymu zamiast głowy i hipnotyzerką. W ich życiu pojawi się też Hrabia Olaf, który jest gotów popełnić każdą niegodziwość, aby dopiąć swego.

Książki Lemony Snicketa mają w sobie to coś, co chwyta za serce i sprawia, że „Seria niefortunnych zdarzeń” zyskała miliony wielbicieli na całym świecie, a także została zekranizowana.

Agresywny Autor czyli Lemony Snicket vel Daniel Handler

Pan Snicket rzadko pojawia się publicznie, a kiedy to robi, najlepiej omijać go z daleka. Na szczęście sale, w których odbywa spotkania autorskie, są ciasne.

Lemony Snicket urodził się przed Tobą, i przed Tobą zapewne umrze. Korzenie jego rodziny sięgają tej części kraju, która obecnie znajduje się pod wodą. Dzieciństwo spędził w stosunkowo wielkim przepychu Willi Snicketów, która stała się następnie fabryką, potem zaś fortecą i fotoplastikonem, a teraz jest, niestety, willą kogoś innego. Niewprawnemu oku miasto rodzinne pana Snicketa nie wyda się pełne sekretów. Niewprawne oczy nieraz już się myliły.

Następstwa skandalu były natychmiastowe, brutalne i niedokładnie zrelacjonowane w czasopismach ówczesnej epoki. Prawdą jest jednak to, że władze sprawujące władzę odarły pana Snicketa z kliku nagród, między innymi z Honorowego Wyróżnienia, Szarej Wstęgi i Pierwszego Drugiego Miejsca. Rada Najwyższa uzgodniła wygodny dla siebie, ale budzący zastrzeżenia werdykt i pan Snicket znalazł się na wygnaniu.

Wykształcony głównie w analizie retorycznej, kilka ostatnich epok poświęcił badaniom naukowym nad żałosnymi przygodami sierot Baudelaire. Ten projekt naukowy, publikowany jako seria przez wydawnictwo HarperCollins, doprowadza Autora na miejsca licznych zbrodni, często po sezonie turystycznym. Jako wiecznie ścigany i niestrudzenie dociekliwy pustelnik i nomada, pan Snicket życzy Ci wyłącznie wszystkiego najlepszego.

Z racji działań światowej sieci konspiratorskiej, która go otacza, pan Snicket często komunikuje się ze społeczeństwem przez swojego przedstawiciela, Daniela Handlera. Pan Handler wiedzie życie dość monotonne i jest autorem trzech książek dla dorosłych, zatytułowanych Podstawowa ósemka, Trzymaj język za zębami oraz Przysłówki, z których żadna nie umywa się do koszmarnych powieści pana Snicketa. Podobnie jak pan Snicket, pan Handler życzy Ci wyłącznie wszystkiego najlepszego.

Irytujący Ilustrator czyli Brett Helquist

Brett Helquist jest artystą szeroko znanym i cenionym. Swoimi ilustracjami zaszczycił liczne książki, od pełnego uroku Wesołego pirata Rogera, po nieśmiertelną Opowieść wigilijną Charlesa Dickensa i niepokojącą „Serię Niefortunnych Zdarzeń” Lemony Snicketa, uznaną za bestseller przez „New York Times”, a sfilmowaną przez Netflix. Mieszka w Brooklynie, w Nowym Jorku, z żoną i dwojgiem dzieci.

Książki „Ogromne okno” i „Tartak tortur” są dostępne w sprzedaży.

---
Artykuł sponsorowany, który powstał przy współpracy z wydawnictwem.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 31.01.2023 10:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post