Leben in der urzeit
historia ziemi
wiedzima

W porywający wręcz sposób ukazuje profesor Špinak Czytelnikowi rozwój życia na Ziemi w minionych okresach geologicznych. Autor i rysownik opracowali z niebywałą znajomością rzeczy serię 162 ilustracji - w tym ponad 140 kolorowych. Wszystkie ilustracje mają objaśnienia. Rysunki i przeglądowe tablice chronologiczne, obrazujące następstwo epok geologicznych i historycznych okresów zwrotnych, w których po raz pierwszy pojawiły się poszczególne organizmy, dokładnie zaznajamiają nas z warunkami panującymi na naszej planecie w początkach jej istnienia, jak też z przedziwnym dla nas światem istot żywych, które niegdyś zamieszkiwały jej powierzchnię lub głębiny mórz.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Anka | 2014-02-10
Przeczytana: 30 kwietnia 1980

To moja ukochana pozycja, do której powracam co jakiś czas. Wspomnieniami wędruję do czasów, kiedy mając 7 lat pierwszy raz ją otworzyłam. Książka zarówno teraz jak i wówczas wzbudzała u mnie olbrzymie zainteresowanie i wypieki na twarzy. Niektóre jej rozdziały znałam na pamięć. Marzyłam o tym, żeby zostać archeologiem, niestety życie zweryfikowało mnie w innym kierunku :)

Cóż, książkę można ocenić albo wysoko, albo w ogóle. Ktoś, kto ocenia ją nisko, nie ma pojęcia, co ma w ręku. To trochę tak, jakby nisko oceniać na przykład Matejkę. Ilustracje Buriana to klasyka i to światowa. Niewątpliwie sporo informacji jest mocno zdezaktualizowanych, niektóre ilustracje zapewne też Burian namalował by inaczej przy obecnym stanie wiedzy. Ale w końcu książka została wydana w Polsce ponad 30 lat temu, przed serią spektakularnych odkryć paleontologicznych, a Burian większość ilustracji malował wiele, wiele lat wcześniej. Tak więc album ten ma charakter historyczny i należało by go oglądać trochę jak antologię reprodukcji malarstwa. Klasyka to klasyka i nie ma znaczenia, że burianowe wizje zwierząt "przedpotopowych" odbiegają trochę od obecnych wyobrażeń. Przy oglądaniu niejednemu tatusiowi zakręci się łezka w oku, bo któż nie chciał być w dzieciństwie odkrywcą wielkich, prehistorycznych gadów? A i niejeden z obecnych dzieciaków-dinozauromaniaków będzie zachwycony...

ryszpak | 2014-02-14
Przeczytana: 1982 rok

Moje niedościgłe marzenia z dzieciństwa. Książka, którą posiadała pani od przyrody w podstawówce ;) Właściwie była też i druga - "Zwierzęta minionych epok", również z rysunkami Buriana, wiele się powtarzających. Chociaż teorie dotyczące wyglądu dinozaurów przedstawiane w w/w książkach dawno już odeszły do lamusa, ciągle je z przyjemnością oglądam.
Swoją drogą, co to były za czasy, Bakker i Galton swoje teorie przedstawiali w latach 70., ja kończyłem podstawówkę w 1990 i ciągle mnie uczyli, że dinozaury były powolne, zmiennocieplne i ogony wlokły im się po ziemi...

Wojciech Borkowski | 2013-03-09
Przeczytana: 01 stycznia 1985

Tak naprawdę nauczyłem się tej książki na pamięć od momentu dostania na urodziny w 1976 r. I wciąż stoi na mojej podręcznej półce.
Cześć teorii na których opierają się autorzy jest już dziś nieaktualnych, podobnie jak datowania, ale to nie przeszkadza ;-)

KasiaOlm | 2016-09-28
książek: 2009