Mafia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Focus Historia Poleca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: G+J
Mafia
978-83-62343-53-9
mafia, focus
literatura faktu
sylwiella

Żadna historia nie jest nudna, może być tylko źle opowiedziana. Na szczęście teksty, publikowane na łamach Focusa Historia to teksty fascynujące. Nie tylko dlatego, że wydarzenia z historii, o których pisaliśmy były arcyważne i arcyciekawe, ale przede wszystkim dlatego, że nasi autorzy wykonali tytaniczną pracę, by dotrzeć do nieznanych albo mało znanych źródeł. Dzięki temu wiele z prezentowanych tu histrorii jest szokujących. Zdumiewajacych i kontrowersyjnych. Ale zawsze są to historie prawdziwe.
W tym tomiku znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- czy istniała mafia w przedwojennej Polsce ?
- dlaczego Al Capone bał się Heńka Wojciechowskiego?
- kogo terroryzował zbój Materna?
- kto stracił fortunę w kasynie w Sopocie?
- jak zginął Rockefeller kokainy?
- dlaczego nikt nie pokona włoskiej Camorry?

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.empik.com/mafia-opracowanie-zbiorowe,prod59721329,ksiazka-p

Krzysztof | 2015-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Jeśli interesujesz się historią zorganizowanej przestępczości to może i ta książka jest dla ciebie, lecz w moim zdaniem nie zawiera żadnych smaczków ani ciekawostek, o których bym nie wiedział. Wszystko w bardzo skrótowej formie i wydaje się, że żywcem zebrane z różnych tygodników. Pozycja nie dorasta nawet do pięt MC Mafia Mishy Glenny'ego.

Meszuge | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Zbiór artykułów/felietonów publikowanych swego czasu na łamach „Fokus Historia”. Z mafią, to jest tajną sycylijską organizacją przestępczą z głównym ośrodkiem w Palermo, mają one wspólnego niewiele, a najczęściej zupełnie nic. Bo i jakiż związek z mafią mieli rabusie grobów w starożytnym Egipcie albo zbój Materna terroryzujący kupców gdańskich w XV wieku?

„Dzieło” to określiłbym jednoznacznie – hucpa! – gdyby nie rozbawił mnie do łez jeden z autorów, tworząc określenia typu „mafijczyk” (członek mafii) oraz redakcja upierająca się, że autorzy tekstów wykonali pracę „tytaniczną”.

Ela | 2014-02-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014, Mafia
Przeczytana: 23 lutego 2014

Na okładce tej książki widzimy Ala Capone, Marlona Brando i Pershinga. Widzimy też wielki, czerwony napis "MAFIA". Spodziewałam się felietonów o mafii - włoskiej i amerykańskiej, ewentualnie jakichś dalszych ciekawostek z Polski. A co tutaj mamy? Historię o okradaniu grobów faraonów, historię o kręceniu polskich seriali o milicjantach i rysowaniu komiksu o kapitanie Żbiku, historię radzieckich szpiegów i morderców, a na końcu historię powojennego, polskiego złodzieja. Wszystko fajnie, ale co to ma wspólnego z mafią? Jest kilka dobrych felietonów, np. o właśnie wspomnianym Alu Capone, o Pablu Escobarze, o Wielkiej Piątce, o początkach Wołomina i Pruszkowa. I nie rozumiem dlaczego centralną postacią na okładce jest Marlon Brando (Don Vito Corleone) skoro o nim nie pada nawet jedno słowo? Spodziewałam się czegoś innego, szkoda że w większym stopniu autorzy nie skupili się na tym, co łączy się z mafią trochę bardziej niż szajka zbójów z polskich lasów działająca w średniowieczu:)

Shariana | 2014-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Gdyby nie to, że nie kupuję Focusa Historii - byłabym zła. Bo książka to nic innego, jak zbiór co bardziej powiązanych z tytułem artykułów. Jak dla mnie, to jednak nabijanie czytelnika w butelkę. Ale co ja tam wiem...

Wspólna tematyka tekstów to też kwestia sporna - mam wrażenie, że autorzy odebrali "mafię" jako "przestępczość zorganizowaną", wliczając w to po prostu wszystkich, którzy łamali prawo w zaplanowany sposób, a nie zabijali ludzi w morderczym szale. Niemniej, czytało się to łatwo, szybko i ciekawie. Nie jest to książka wywołująca bezsenność, bo chyba i nie taka była jej rola, ale na lekkie czytadło na przerwie nadaje się doskonale.

Ritsu224 | 2015-05-24
Na półkach: Focus, Posiadam, Przeczytane

Szczerze powiedziawszy, gdy sięgałam po tę książkę sądziłam, że znajdę w niej coś o światowej mafii. Okładka wygląda zachęcająco, aczkolwiek treść jest raczej przeciętna. Jest tam kilka ciekawych artykułów, można się dowiedzieć ciekawych rzeczy o Polsce, ale liczyłam na informacje, np o włoskiej mafii.
Moim zdaniem, warto sięgnąć po tę książkę mimo wszystko i poczytać o polskich zbrodniarzach.

książek: 2012
Shetani | 2012-09-22
Przeczytana: 19 września 2012

Przestępcy istnieli od zawsze. Zawsze istnieli ludzie, którzy knuli intrygi i robili wszystko, aby zdobyć to, co chcieli. Jedni robili to uczciwie, inni trochę mniej. Przestępstwo rozwijało się od początków istnienia i rozwija się nadal. Zapewne nigdy się go do końca nie pozbędziemy, chociaż kto wie?

Mafia zapewne wszystkim ludziom kojarzy się z Sycylią. O tak, to właśnie Włochy przychodzą nam na pierwszą myśl, kiedy pada słowo „mafia”. Może czasami także Rosja, jednak to Sycylia odgrywa tutaj większą rolę. Jednakże czytając książkę „Mafia”, która jest pracą zbiorową kilku autorów, przekonacie się, że termin ten nie dotyczy tylko dwóch wyżej wymienionych krajów. Poza Włochami obejmuje on niemal cały świat – włączając w to naszą Polskę, a także Turcję, co mnie osobiście nawet nieco zdziwiło. Dzięki tej książce zobaczyć można, jak mafia zmieniała się na przestrzeni lat i czy poszczególne organizacje różnych krajów różnią się od siebie. Japonia, Chiny, Ameryka, Europa – wszędzie...

książek: 1903
foolosophy | 2012-05-13
Przeczytana: 13 maja 2012

Czy wiesz, że Al Capone bał się Polaka? Czy wiesz, że w Sopocie było jedno z najlepszych w Europie kasyno? Czy wiesz, jak sycylijska mafia doszła do władzy? Czy wiesz, jak Capone zyskał i stracił majątek?

"Mafia" to zbiór tekstów wielu autorów, którzy wykonując tytaniczną pracę doszli do wielu, często zaskakujących, historii o porachunkach gangsterów, o ich bogaceniu i dojściu do władzy. W końcu "żadna historia nie jest nudna, może być tylko źle opowiedziana".

Formą tej książki są artykuły, które zebrane w całość tworzą przerażający obraz świata, gdzie na każdym kroku i w każdej epoce znajdą się gangsterzy a wraz z nimi kłopoty. Rywalizujące ze sobą gangi, porachunki, morderstwa i krwawe dojścia do władzy nie raz są tu poruszane. Co zadziwiające XX wiek nie miał żadnej kontroli nad tego typu działalnością, ponieważ większość policjantów i sędzi została skorumpowana, a reszta zwyczajnie "sprzątnięta". Kiedy ktoś był zbyt uparty i dążył do posadzenia za kratki jakiegoś mafioza...

Michael Shootbook | 2014-02-24
Na półkach: ~ D4, Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 lutego 2014

Mamy tu do czynienia ze zbiorem 20 artykułów różnych publicystów. Wspólnym mianownikiem miała być mafia, ale tak nie jest. Siedem tekstów jest nie na temat. Opowiadają o milicji, o serialach kryminalnych PRL, o bandytach z roku 1400-któregoś tam, o wywiadzie. Jest też kilka artykułów (bo chyba tak należy rozpatrywać poszczególne rozdziały) godnych uwagi, jak np. opowieść o Pablo Escobarze czy też przestępcza biografia Ala Capone napisana w telegraficznym skrócie. Spodobał mi się również tekst o przedwojennych początkach dzisiejszego Grand Hotel w Sopocie oraz swego rodzaju przypowieść o Jerzym Paramonowie.

Średnia jednak wypada przeciętnie. Zabrakło mi tu smaczków ze świata przestępczego, a w kilku przypadkach zabrakło samej mafii i dobrego stylu. Dlatego też tylko pięć gwiazdek.

Krzysztof | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 28 listopada 2014

Przed zakupem nie sprawdziłem dokładnie w jakiej formie jest książka, spodziewałem się czegoś w stylu "Wrogów Publicznych" i trochę byłem zaskoczony, gdy okazało się że to zbiór reportaży pochodzących z "Focsua". Na szczęście "Mafia" nie była droga oraz większość reportaży nie była mi znana (kupuje magazyn Focus). Przyjemnie się czytało podczas podróży tramwajem, ale wolałbym żeby opisane historie były bardziej rozbudowane i szczegółowe. Parę stron na jedną historię to stanowczo za mało.

majster_sztyk | 2013-05-04
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Zbiór reportaży. Jedne ciekawe, drugie mniej, inne znowu zupełnie nudne. Niemniej dla miłośników klimatów Mafii pozycja (niemal) obowiązkowa.