Mafia

2011-03-23
2011-03-23
978-83-62343-53-9
mafia focus

Jeśli interesujesz się historią zorganizowanej przestępczości to może i ta książka jest dla ciebie, lecz w moim zdaniem nie zawiera żadnych smaczków ani ciekawostek, o których bym nie wiedział. Wszystko w bardzo skrótowej formie i wydaje się, że żywcem zebrane z różnych tygodników. Pozycja nie dorasta nawet do pięt MC Mafia Mishy Glenny'ego.

Szczerze powiedziawszy, gdy sięgałam po tę książkę sądziłam, że znajdę w niej coś o światowej mafii. Okładka wygląda zachęcająco, aczkolwiek treść jest raczej przeciętna. Jest tam kilka ciekawych artykułów, można się dowiedzieć ciekawych rzeczy o Polsce, ale liczyłam na informacje, np o włoskiej mafii.
Moim zdaniem, warto sięgnąć po tę książkę mimo wszystko i poczytać o polskich zbrodniarzach.

Moim zdaniem, warto sięgnąć po tę książkę mimo wszystko i poczytać o...

Przed zakupem nie sprawdziłem dokładnie w jakiej formie jest książka, spodziewałem się czegoś w stylu "Wrogów Publicznych" i trochę byłem zaskoczony, gdy okazało się że to zbiór reportaży pochodzących z "Focsua". Na szczęście "Mafia" nie była droga oraz większość reportaży nie była mi znana (kupuje magazyn Focus). Przyjemnie się czytało podczas podróży tramwajem, ale wolałbym żeby opisane historie były bardziej rozbudowane i szczegółowe. Parę stron na jedną historię to stanowczo za mało.

Gdyby nie to, że nie kupuję Focusa Historii - byłabym zła. Bo książka to nic innego, jak zbiór co bardziej powiązanych z tytułem artykułów. Jak dla mnie, to jednak nabijanie czytelnika w butelkę. Ale co ja tam wiem...

Wspólna tematyka tekstów to też kwestia sporna - mam wrażenie, że autorzy odebrali "mafię" jako "przestępczość zorganizowaną", wliczając w to po prostu wszystkich, którzy łamali prawo w zaplanowany sposób, a nie zabijali ludzi w morderczym szale. Niemniej, czytało się to łatwo, szybko i ciekawie. Nie jest to książka wywołująca bezsenność, bo chyba i nie taka była jej rola, ale na lekkie czytadło na przerwie nadaje się doskonale.

Zbiór artykułów/felietonów publikowanych swego czasu na łamach „Fokus Historia”. Z mafią, to jest tajną sycylijską organizacją przestępczą z głównym ośrodkiem w Palermo, mają one wspólnego niewiele, a najczęściej zupełnie nic. Bo i jakiż związek z mafią mieli rabusie grobów w starożytnym Egipcie albo zbój Materna terroryzujący kupców gdańskich w XV wieku?

„Dzieło” to określiłbym jednoznacznie – hucpa! – gdyby nie rozbawił mnie do łez jeden z autorów, tworząc określenia typu „mafijczyk” (członek mafii) oraz redakcja upierająca się, że autorzy tekstów wykonali pracę „tytaniczną”.

„Dzieło” to...

Na okładce tej książki widzimy Ala Capone, Marlona Brando i Pershinga. Widzimy też wielki, czerwony napis "MAFIA". Spodziewałam się felietonów o mafii - włoskiej i amerykańskiej, ewentualnie jakichś dalszych ciekawostek z Polski. A co tutaj mamy? Historię o okradaniu grobów faraonów, historię o kręceniu polskich seriali o milicjantach i rysowaniu komiksu o kapitanie Żbiku, historię radzieckich szpiegów i morderców, a na końcu historię powojennego, polskiego złodzieja. Wszystko fajnie, ale co to ma wspólnego z mafią? Jest kilka dobrych felietonów, np. o właśnie wspomnianym Alu Capone, o Pablu Escobarze, o Wielkiej Piątce, o początkach Wołomina i Pruszkowa. I nie rozumiem dlaczego centralną postacią na okładce jest Marlon Brando (Don Vito Corleone) skoro o nim nie pada nawet jedno słowo? Spodziewałam się czegoś innego, szkoda że w większym stopniu autorzy nie skupili się na tym, co łączy się z mafią trochę bardziej niż szajka zbójów z polskich lasów działająca w średniowieczu:)

Zbiór reportaży. Jedne ciekawe, drugie mniej, inne znowu zupełnie nudne. Niemniej dla miłośników klimatów Mafii pozycja (niemal) obowiązkowa.

Zbior bardzo ciekawych felietonow o organizacjach przestepczych zlokalizowanych z roznych zakatkach swiata. Bardzo edukacyjny wstep dla wszystkich ktorzy chcieliby poznac tajniki dzialania mafii

ksiazka spleciona z roznych artykułów ogolnie tematyka rozrzucona od czasow faraona do lat 90. Ksiazka mnie osobiscie jakos specjalnie nie zafascynowala ani nie wniosla nic ciekawego w temacie. do przeczytania i odlozenia na polke.

Słaba, wielki misz-masz o wszystkim i o niczym. Raz mamy polską mafię potem włoska potem cofamy sie do średniowiecza i początku czasów nowożytnych. Wielki chaos o mafii i nie tylko.

• Posiadam eBook
  • Focus