83-7337-889-8
mafia, reportaż
literatura faktu
sylvii7

To pierwsza w Polsce reporterska książka o kulisach przestępczości zorganizowanej, zwanej polską mafią. Napisali ją dziennikarze biorący udział w realizacji serialu dokumentalnego TVN pt. "Alfabet mafii", którego producentem jest Artur Kowalewski. Książka ujawnia nieznane fakty i opisuje dramatyczne wydarzenia. Autorzy dotarli do słynnych mafiosów. Po raz pierwszy czytelnicy mogą przeczytać wywiady udzielone przez bandytów, którzy do tej pory milczeli jak grób. Warto poznać losy tych ludzi, ich motywacje i życiowe fascynacje. Opowieści gangsterów są wstrząsające, a fakt, że wreszcie zgodzili się mówić, czyni tę książkę wyjątkową.

Danielsson | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

Polska przestępczość zorganizowana w pigułce. W bardzo małej pigułce, bo ciężko zmieścić więcej na 230 stronach, jednak autorzy wyselekcjonowali najważniejsze i najciekawsze informacje, by zaspokoić ciekawość osób zainteresowanych tymi kwestiami. Te informacje przeplatane są fragmentami wywiadów z gangsterami najczęściej przebywającymi już w więzieniu. Oczywiście każdy mówi, że tak naprawdę jest niewinny i czegoś takiego jak mafia w Polsce nie ma i nie było, jednak poza tym z ich wypowiedzi tworzy nam się obraz tego, jak wyglądała postkomunistyczna Polska w latach 90. A nie prezentowało się to zbyt dobrze. Nie wolno mylić polskiej mafii z tą przedstawianą np. w "Ojcu Chrzestnym" czy "Chłopcach z ferajny" - mimo rzekomej niewinności jej członków, wciąż były to niezwykle niebezpieczne osoby bez żadnego kodeksu honorowego.
Zdecydowanie warto przeczytać "Alfabet mafii", nie trwa to długo, a niezwykle fascynuje. Na pewno sięgnę po "Nowy alfabet mafii" tych samych...

Goldi_91 | 2012-12-01

Dobry reportaż. Ukazuje naszą Polskę 'od kuchni'. Skorumpowani policjanci, urzędnicy i politycy? Przekręty na skalę europejską? Władza jest bezradna, ponieważ w Polsce jest bieda i każdy chce zarobić. Książka udowadnia, że w czasach przemiany ustrojowej po 1989 roku za pieniądze można było zrobić wszystko. Bezkarność sięgała granic możliwości. Władze policji mydlą oczy ludziom i dalej twierdzą, że w Polsce występuje co najwyżej przestępczość zorganizowana (tzw.PeZet). A w tym czasie Prószków i Wołomin rosną w siłę. I wtedy zaczyna się gruba jatka. Kiedy to wszystko się działo ja byłem dzieckiem. Żałuję, że nie mogłem zobaczyć tych wszystkich wydarzeń w dziennikach informacyjnych.
Przeczytanie tego popchnęło mnie do kupna 'Świata według Dziada' Henryka Niewiadomskiego. Zacząłem też polować na 'Skarżyłem się grobowi' Andrzeja "Słowika" Zielińskiego, którego ułaskawił nasz prezydent Lech Wałęsa. Czyż to nie jest zabawne?

Kasiek | 2015-06-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Moim zdaniem książka jest świetna - to po prostu kawał dobrej dziennikarskiej roboty. Dużo się dowiedziałam o tym jak ten przestępczy świat działa naprawdę. Polecam każdemu

Luiza | 2015-11-27
Przeczytana: 31 grudnia 2005

Wartoscia ksiazki jest seria wywiadow przeprowadzonych przez autorow (dlatego max gwiazdek). Subiektywny obraz dzialalnosci biznesmenow lat 90-tych. Sami siebie nie okreslaja jako mafiosow czy w ogole przestepcow.
Ornacka i Pytalkowski - ciekawa narracja, a nie ocena. Pozycja NIEZBEDNA i KONIECZNA do przeczytania przed ksiazkami powstalymi po tej pozycji. Pokazuje wiedze i niewiedze poczatku lat dwutysiecznych, kiedy rozpoczynaja sie procesy mafii pruszkowskie, wolominskiej itp., kiedy niektorzy siedza juz za kratami.
KLASYKA GATUNKU!

Marcinomn | 2014-06-16
Przeczytana: 08 maja 2014

Precyzyjnie wręcz rozrysowane granice i macki polskiej mafii lat 90. Autorzy wspólnie odnajdują tamtejszych bohaterów, zarówno policjantów i mafiozów i pytają ich jak było, jaka jest ich wersja, co się wtedy działo. Jak to bywa w takich wypadkach są kłamstwa, i historie wręcz nieprawdopodobne. Na dokładkę ocenę Mafii tamtych lat autor pozostawia nam ponieważ wywiady nie są zmieniane, a ich wiarygodność, każdy musi sobie ocenić sam. Nie zawiodłem się.

Aurelia | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Książkę czyta się szybko i łatwo. Przedstawione są fakty o mafii z perspektywy członków grup zorganizowanych i obiektywne informacje zebrane przez autorów książki. Kto się tą tematyką interesuje mniej lub bardziej to polecam :)

Tymoniada | 2014-04-02

Hej Ludzie. Zaznaczyłam że przeczytałam ALFABET MAFII, ale nie przeczytałam. Bez tego nie mogłabym napisać komentarza. A mianowicie- czy jest ktoś, kto już wsunął tę książkę, i chciałby ją sprzedać? Chętnie odkupię, bo nigdzie nie mogę jej dorwać. Ani w księgarniach, ani na allegro, ani na eBay'u... Proszę o wiadomość :)

gr8dux | 2016-11-16
Just Just | 2016-11-12