Buszujący w zbożu

Okładka książki Buszujący w zbożu
J.D. Salinger Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry literatura piękna
221 str. 3 godz. 41 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Catcher in the Rye
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
221
Czas czytania
3 godz. 41 min.
Język:
polski
ISBN:
8320717515
Tłumacz:
Maria Skibniewska
Inne
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
324 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
385
67

Na półkach: ,

Klasyka. Zapewne niektórzy z Was natknęli się na tę powieść w szkole i jak to zwykle jest przy lekturach, zdania są podzielone. Jedni uważają, że jest to nudna, monotonna lektura, która nic nie wnosi, a opowiada o banalnych tematach, których mamy już nadmiar. Inni utrzymują przekonanie, że jest to jedna z pierwszych wciągających, obowiązkowych książek. Dostrzegają pewne poplątania fabuły, które ją urozmaicają i naprawdę znajdują mobilizację, aby czytać dalej… Jest także grupa osób, która w ogóle nie zdecydowała się przeczytać tej pozycji i wiecie co Wam powiem? Powinni naprawdę żałować. Osobiście nie uznaje tej książki za najlepszą jaką kiedykolwiek przeczytałam, a także doświadczyłam o wiele ciekawszych lektur, ale muszę przyznać, że ta wnosi naprawdę dużo moralnych prawd, a może po prostu życiowych…
Holden Caulfield jest głównym bohaterem. Zostaje wydalony z prywatnej szkoły średniej z internatem. Przed opuszczeniem internatu wdaje się w bójkę ze swoim współlokatorem, a także gwałtownie reaguje na krzywdzącą go opinię profesora historii. Decyduje się wrócić do Nowego Jorku, gdzie jest jego dom rodzinny. Jednakże stara się unikać swojej rodziny. Jest bowiem pewny, że nie zrozumieliby jego zachowania, a tym bardziej zaistniałych sytuacji.
Błąka się po mieście i zatrzymuje w tanim motelu. Jego doświadczenia życiowe się zwiększają poprzez chodzenie do klubów nocnych czy też spotkania z prostytutką. Czy Holden jest więc typowym buntownikiem, który niczym się nie przejmuje? Czy żyje tylko i wyłącznie w swoim świecie nie reagując na wzory, którymi powinien się kierować? Jedno jest pewne. Holden jest bardzo wrażliwym młodzieńcem, który może aż za bardzo dostrzega brudy świata. Wie jednak, że nie można go w pełni oczyścić. Balansuje między dwoma światami. Światem niewinnego dzieciństwa, beztroski i prostoty i światem dorosłości, który wcale nie jest tak piękny jak zawsze nam obiecywano…
O dobroci, która skrywa się w sercu świadczy spotkanie z zakonnicami. Wzruszony chłopak ofiarowuje im dziesięć dolarów na cele dobroczynne…
Jak rozwinie się akcja musicie przekonać się oczywiście sami. Gwarantuję Wam dobrą lekturę, która wnosi wiele moralnych kwestii. Która porusza tematy, których boimy się poruszać mimo konieczności konwersacji o nich. Musicie się jedynie otworzyć na legendę tej książki i na pewno nie nastawiać się na spektakularne emocje. Wy ją przeżywacie po swojemu. Otwórzcie wrażliwość i dopiero wtedy ją oceniajcie. Otwórzcie się na to, co chce Wam ona przekazać.
Już na sam koniec pragnę zauważyć (czy raczej zwrócić uwagę) jeszcze dwie sprawy nie mniej istotne od poprzednich. Pierwsza to kolejne aspekty problematyki. Zauważamy w „Buszującym…” walkę pojedynczej osoby, zwykłej jednostki z całym społeczeństwem. Problem jest taki, że jest ona z niego zupełnie wyizolowana. Szuka właściwej dla siebie ścieżki, ale czy ją znajdzie?
Druga sprawa to tytuł. Nie jest on przypadkiem. Polecam wgłębianie się w lekturę i odkrycie jego znaczenia… znaczenia, które chociaż jest bardzo wyraźnie przedstawione, może być bardzo różnie interpretowane…

Klasyka. Zapewne niektórzy z Was natknęli się na tę powieść w szkole i jak to zwykle jest przy lekturach, zdania są podzielone. Jedni uważają, że jest to nudna, monotonna lektura, która nic nie wnosi, a opowiada o banalnych tematach, których mamy już nadmiar. Inni utrzymują przekonanie, że jest to jedna z pierwszych wciągających, obowiązkowych książek. Dostrzegają pewne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    39 402
  • Chcę przeczytać
    13 894
  • Posiadam
    5 227
  • Ulubione
    1 950
  • Teraz czytam
    498
  • Chcę w prezencie
    358
  • Lektury
    295
  • Klasyka
    235
  • Literatura amerykańska
    193
  • 2014
    177

Cytaty

Więcej
J.D. Salinger Buszujący w zbożu Zobacz więcej
J.D. Salinger Buszujący w zbożu Zobacz więcej
J.D. Salinger Buszujący w zbożu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także