Opowieści gdańskich uliczek

83-215-7188-3
Gdańsk, Ulice Gdańska, historia
historia
Lady_B

"W tej pełnej uroku książce snują się jedna po drugiej gawędy opowiedziane z niezwykłą prostotą, wzbudzające wiele refleksji. Pogodnego ich optymizmu nie naruszają nawet te, które przedstawiają zdarzenia tragiczne, jak choćby opowieść o powstańcach z 1863 roku na Bałtyku. Czyta się je lekko, choć powstały w oparciu o duży materiał historyczny i baczne obserwowanie współczesnych nam czasów"

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.aukcje.fm/uploaded/4075118/oryginalny/4075118_1

orchideaidea | 2016-01-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, GDAŃSK
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Edgar Milewski w swoich barwnych opowiesciach o Gdansku i jego okolicach, odkrywa przed nami ciekawe fakty dotyczacych gl. historii i dziejow architektury, sztuki, polityki tego niezwyklego zakatka Polski.
Czytajac kolejne strony mozna sie blizej zapoznac ze slawnymi gdanszczanami jak np. Heweliusz, Jan Dantyszek czy Daniel Fahrenheit.
Autor uchyla rowniez rabka tajemnicy odnosnie wydarzen zwiazanych z kilkoma kamieniczkami, ktorych w samej Starowce jest ponad 150!
Zdradza jakim cudem jedna z nich (wybudowana pierwotnie w Gdansku) obecnie znajduje sie w Pocztamie. Mozemy tez wyczytac w jakich okolicznosciach budynek znany poczatkowo z nazwy "Dom Angielski", zmienil nazwe na "Dom Anielski".
Z ksiazki tej dowiemy sie takze nieco o historii slynnego Jarmarku Dominikanskiego.
Autor nie szczedzi tez pochlebnych slow skierowanych do gdanskich rzemieslnikow. Znani ze swego kunsztu malarze, rzezbiarze, innego rodzaju artysci tworzyli dziela, ktorych jakosc i caloksztalt wykonania,...

RedDaffodil | 2016-02-15
Przeczytana: 2015 rok