Een nagelaten bekentenis
8306019687
megiddovl

" Mimo zamordowania żony Termeer nie jest postacią odrażającą, wręcz przeciwnie, budzi nawet zrozumienie. Wnikliwa autoanaliza każe mu nawet przypuszczać, że nie jest wyjątkiem w społeczeństwie. [...] Emants zastosował w swej powieści dwie strategie psychologiczne, które w sposób obiektywny niejako usprawiedliwiają bohatera. Dzięki temu mroczna dusza Willema Termeera jawi się czytelnikom jako wytwór czynników od niego niezależnych, takich jak dziedziczność, wychowanie i środowisko. Jego życie jest więc całkowicie zdeterminowane, co stanowi zarazem usprawiedliwienie czynów zasługujących, z innego punktu widzenia, na potępienie. Mało tego, w drugiej części powieści wydaje się nam, że na tle społeczności tak zwanych normalnych ludzi Termeer nie wypada wcale najgorzej. [...] Willem Termeer przejrzał społeczeństwo równie dobrze jak swój własny obciążony dziedzicznie charakter. Wrażliwość, dążenie do prawdy, do zrozumienia istoty życia, skłonność do introspekcji oddala go od społecznej zbiorowości ludzkiej z jej sztywnym i arbitralnym rozróżnianiem dobra i zła"
Z Posłowia Zofii Klimaszewskiej

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Małgorzata Lasota | 2015-05-01
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2015

Znakomita spowiedź literacka. Ukazuje portret człowieka błądzącego pomiędzy pragnieniami a niemożnością ich spełniania, człowieka wyobcowanego z tłumu ludzi zwyczajnych. Jest to historia o rozgoryczeniu życiem.

"Kto wie, czy nie istnieje wielu takich jak ja, którzy to sobie dopiero uświadomią, kiedy przejrzą się w moim zwierciadle"

MariN | 2017-01-24
Przeczytana: sierpień 1991