Muleum

Seria: Książki do czytania
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Muleum
Inis

"Rozbijemy się. Kochamy cię. Rób, co chcesz. Tata." Czy pragnienie śmierci może być początkiem nowego życia? Julie traci najbliższą rodzinę w katastrofie lotniczej. Jest młoda, piękna, zdolna i bardzo bogata. I dobrze wie, co powinna zrobić: zabić się w niebanalny sposób. Psychoterapeuta każe jej prowadzić pamiętnik, notuje więc rozmaite plany samobójcze, a przy okazji odreagowuje traumę,...

"Rozbijemy się.
Kochamy cię.
Rób, co chcesz.
Tata."

Czy pragnienie śmierci może być początkiem nowego życia?

Julie traci najbliższą rodzinę w katastrofie lotniczej. Jest młoda, piękna, zdolna i bardzo bogata. I dobrze wie, co powinna zrobić: zabić się w niebanalny sposób. Psychoterapeuta każe jej prowadzić pamiętnik, notuje więc rozmaite plany samobójcze, a przy okazji odreagowuje traumę, rozlicza się z rodzicami, własnym dzieciństwem i z najbliższym otoczeniem – przyjaciółką koniarą, niezrównoważonym terapeutą i zakochanym w niej kafelkarzem z Gdańska. Gdy w poszukiwaniu nowych możliwości autodestrukcji opuszcza rodzinne Oslo, zabiera czytelnika w szaloną podróż po najbardziej egzotycznych zakątkach świata.

źródło opisu: Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, 2011

Rozbijemy się.
Kochamy Cię.
Rób co chcesz.
Tata
Tak rozpoczyna się cała historia, historia bólu, niezrozumienia, odrzucenia i zapomnienia. Historia młodej dziewczyny, która odrzucając cały świat tak bardzo pragnie śmierci, tak bardzo do niej dąży, że śmierć daje jej drugie życie. Życie lepsze i bardziej docenione...

Ale zacznijmy od początku.
Bardzo ostrożnie i krytycznie podchodzę do tego typu książek. Książek-pamiętników, mówiących o śmierci, o stracie bliskich, o nienawiści i braku chęci do życia.
-Dlaczego?-spytacie. - Czy bagaż emocji, które w sobie posiadają jest zbyt ciężki?
-Nie.- odpowiem.
Książki wywołujące burzę emocji stanowią moje ulubione, a takie, w których możemy poznać wszystkie myśli, odczucia i emocje bohatera są niezastąpione. Chodzi o to, że obawiam się nieudolności autora. Autora jak na złość, książki dla dzieci. Zastanawiałam się, jak przedstawi on tak niesamowicie ważny i trudny temat. No bo jak, przepraszam, czterdziestoletni facet chce wczuć się w rolę...

alja | 2013-09-25
Przeczytana: 24 września 2013

Z każdą kolejną książką pana Erlenda Loe coraz bardziej lubię Norwegię i samego autora. Mogłabym czytać słowa układane w ciągi przez niego bez przerwy - tę pozycję połknęłam w dwóch podejściach.

Prosty język, humor, ironia, pokaźny wątek polski w postaci Krzysztofa.
Julie, dziewczyna z bogatego domu bez rodziny, próbuje się zabić albo przynajmniej coś robić. Jest wolna, bo nie wie, co ma ze sobą począć i na niczym jej nie zależy (może prawie), a środków ma pod dostatkiem i dzięki tragedii także przychylność ludzi a przeszkód niewiele. Czytelnik wchodzi w historię dzięki pamiętnikowi, który ona pisze, a on czyta. Proste i przyjemne.

Arcydzieło wszechliteratury to może nie jest, ale u mnie wśród ulubionych umilaczy życia.

wypuklytalerz | 2016-08-10
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Mimo nagłego i dosyć tandetnie-taniego zakończenia, mnóstwo w tym nieprzebranej, bezpretensjonalnej goryczy. Trudno teraz o tak swobodne pływanie w smutku, więc doceniam i prawie kocham.

KasiaTZ | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Ciekawa pozycja, której myslą przewodnia jest smierć. Mimo pesymistycznego watku fabuła jest zabawna i mądra.

Aleksandra | 2011-06-22

"Negacja jest łatwiejsza"

Sporo trzeba się natrudzić, by przekonać siebie, że nie warto żyć - nawet wówczas, kiedy świat rozpada nam się na kawałki. Język bywa w tej materii zupełnie bezradny.

Cierpienie niewątpliwie zbliża nas do pewnej mądrości. Trudno dyskutować z człowiekiem, który doświadcza fizycznego lub duchowego bólu. Wobec niego najlepiej milczeć.

Życie bohaterki powieści „Muleum” niewątpliwie naznaczone jest tragedią. W katastrofie lotniczej giną jej rodzice i brat. Julie popada w depresję. Codzienność staje się ciężarem, którego nie ma siły dźwigać. Choć dziewczyna jest piękna, młoda i bogata, a świat stoi przed nią otworem – pragnie śmierci.

„Drogi boże, mam na imię Julie. W katastrofie samolotowej w Afryce zginęli moi rodzice i brat. Bardzo ich kochałam i teraz, kiedy ich nie ma, straciłam chęć do życia”[s. 63]*.

W ramach terapii bohaterka prowadzi pamiętnik. Nie nastawiajcie się jednak na wielkie duchowe odkrycia - jej zapiski do żadnego filozoficznego traktatu...

Klaudia | 2012-04-22
Przeczytana: 26 lutego 2012

Bardzo trudna tematyka śmierci i utraty bliskich, napisana w doskonały sposób. Książka stanowi formę pamiętnika, pisanego przez główną bohaterkę i tym samym narratora powieści – nastolatkę Julie.
„Muleum” potrafi wciągnąć i sprawić, że czytelnik na te niespełna 200 stron mocno zżyje się z bohaterką książki. Może rozweselić, zasmucić, zdenerwować - ale w końcu bez tych wszystkich emocji, nie byłoby dobrych książek :) Autor, choć wydawałoby się to niemożliwe, doskonale wczuł się w rolę osiemnastolatki. Książka pisana prostym, niewyszukanym językiem sprawia, że nawet sama śmierć wydaje się chwilami zabawna.

Jula | 2011-09-10
Przeczytana: 10 września 2011

Ta niewielka objętościowo książeczka porusza - bez patosu, a nawet w sposób humorystyczny - problem traumatycznych przeżyć związanych ze śmiercią trojga najbliższych osób (rodziców i starszego brata) głównej bohaterki Julie w katastrofie samolotowej, podejmowanych przez nią prób samobójczych i sposobów radzenia sobie z zaistniałą sytuacją.
Czyta się łatwo, szybko i z zaciekawieniem, szczególnie, że w powieści występuje wyraźny akcent polski w postaci kafelkarza Krzysztofa, aż do bardzo szczęśliwego i optymistycznego zakończenia.
Lubię takie historie i polecam.

Ola | 2012-03-20
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2011

Niewiele osób zastanawia się co by się stało jakbyśmy zostali nagle sami - bez naszych bliskich. Główna bohaterka tej książki zostaje nagle postawiona w takiej sytuacji... Książka "MULEUM" to studium procesu i przypadku dochodzenia do siebie i odnajdywania swojego życia na nowo po przebytej tragedii.

macondo | 2012-06-23
Przeczytana: 2011 rok