Summa technologiae

Wydawnictwo: Agora SA
Stanisław, Lem, fatastyka
Harashiken

Inne wydania

"Spośród książek dyskursywnych zadowolony jestem wyłącznie z Summy technologiae. Nie znaczy to, że nie można jej zmienić, ale że jeśli się nie musi, to nie należy tego czynić. Ona żyje i przetrwała (...)" - powiedział Lem w rozmowach ze Stanisławem Beresiem. "Spośród jego wielkich esejów Summa technologiae wysuwa się istotnie po latach na czołowe miejsce, usuwając nieco w cień inne podobne...

"Spośród jego wielkich esejów Summa technologiae wysuwa się istotnie po latach na czołowe miejsce, usuwając nieco w cień inne podobne książki. Nie dlatego może, by tamte były mniej od niej ciekawe, ale dlatego, że Summa... najlepiej jako wywód jest »domknięta«, dotyczy spraw, których upływ czasu nie przedawnił, doczekała się też najbardziej ekscytujących spełnień w rzeczywistości ludzkiej kultury i techniki."
Z posłowia prof. Jerzego Jarzębskiego, Summa technologiae i jej potomstwo

źródło opisu: http://kulturalnysklep.pl

źródło okładki: http://kulturalnysklep.pl

Krzysztof Baliński | 2016-03-09
Przeczytana: 09 marca 2016

Tym razem zmierzyłem się z książką zatytułowaną „Summa technologiae” Stanisława Lema. Są w niej zawarte eseje dyskursywne w których Lem opisuje interesujące futurologiczne koncepcje. Jednak trzeba to koniecznie przyznać te koncepcje mają znacznie głębszy sens niż wykreowanie pewnych koncepcji dotyczących wynalazczości w przyszłości, która wynika z fascynacji ludzkim rozumem. Tytuł niemal jawnie nawiązuje do „Summy teologicznej” św. Tomasza, tak jakby autor snując swoje tak naprawdę filozoficzne spekulacje zastanawiał się gdzie w tym wszystkim jest i będzie Bóg? Czy rzeczywiście powstaną kiedykolwiek maszyny mądrzejsze od nas i to one sobie i nam ludziom wymyślą nowego Boga? Coś takiego pojawiło się w powieści Simaka „Projekt Papież”. W ogóle analogii literackich do klasyków gatunku science fiction czytelnik znajdzie tu bez liku. Chociażby problem myślących maszyn mamy w serii „Uniwersum Diuna” Franka i Briana Herbertów, czy w „Fundacji” Isaaca Asimova.

Niewątpliwie Lem...

jamczyk | 2016-05-13
Przeczytana: 1985 rok

W młodości, niesamowite wizje przyszłości.

Kamasz | 2014-01-02
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Jak dla mnie - książka paradoksalna.
Fantastycznie
napisana, miejscami zabawnie prorocza. Z drugiej strony, przebrnąć nie mogłem, gubiłem się w terminologii, szukałem słów prostszych, a może ich zwyczajnie nie ma.
Na okładce widnieją słowa: "Lem tylko z tej książki teoretycznej był naprawdę zadowolony". I gratuluję, bo z pewnością można. Kawał solidnego rozmyślania, wynalazczenia i mędrkowania uzasadnionego. Aż dziw, że nikt Lema prorokiem nie nazwał.

Aktualny moim zdaniem pozostanie zarzut Mrożka - "jakieś to odczłowieczone, za mało tam człowieczeństwa". Zarzut, a jakby komplement.

Krzysztof_g | 2013-08-06
Na półkach: Przeczytane, SF i Fantasy

Po przeczytaniu tego wierzę, że L.E.M. nie mógł być jedną osobą. Ja jednak wolę Lema lżejszego, takiego jak z Kongresu, a nawet Solaris. Niemniej jednak, pozycja obowiązkowa dla miłośników nauku, filozofii i futurologii.

Cirmus | 2014-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2014

Książka od której można zacząć Lema jak i na niej go kończyć. W moim przypadku to drugie. Jedyna, co do której nie miał zastrzeżeń. Polecam!

wicher_Lab | 2010-11-23

Ta książka jest jakby fundamentem poglądowym dla pozostałych książek Lema. To jej problemy rozwijał dalej w beletrystyce.

Nozomi | 2015-08-12

Czytałam to z dziesięć lat temu i byłam zachwycona wizją przyszłości Lema, szczególnie przepowiedniami dotyczącymi rzeczywistości wirtualnej. Z perspektywy czasu widać, że rozwój technologiczny poszedł jednak trochę w inną stronę, jak dla mnie dość przerażającą (te wszystkie facebooki to zdecydowanie nie moja bajka). Cóż, może to tylko przejściowa moda i jeszcze doczekam się zapowiadanej przez Lema "prawdziwej" rzeczywistości wirtualnej...

Manor_88 | 2016-09-13

Niesamowite dzieło, dosyć ciężkie w odbiorze i wymagające dużego skupienia. Czytałem dobre kilka lat temu i już wszystkiego nie pamiętam, to co zapamiętałem to szok, że pomysły i idee o technice i ludzkości sprzed kilkudziesięciu lat dalej mogą skłaniać do myślenia i człowiek jeszcze przez wiele kolejnych dni wszystko analizuje w głowie.

Zdecydowanie polecam.

Ivo | 2014-10-26

Książka o tematyce której nie podejmuje się często, ale zostało w niej sformułowane kilka ciekawych koncepcji. Trzeba się z nimi zapoznać aby po prostu spróbować pomyśleć o przyszłości cywilizacji. Kilka jego wizji już się ziściło a zobaczymy co jeszcze rozwinie się w technologicznym świecie.

Cirmus | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Oryginalna jak na tamte lata, przedstawiająca ciekawe koncepty. Polecam.

Znalezione w Ninatece: „Solaris” Stanisława Lema

Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz... W dzisiejszym odcinku audiocyklu zachęcamy do wysłuchania najbardziej znanej powieści Lema, zaliczanej do klasyki literatury science fiction. Jej obszerne fragmenty czyta Piotr Fronczewski.