Płomyk

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Romanse prababki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie
83-218-0895-6
pamiętnik, płomyk, romans
dzosefinn

"Romanse prababki". Tak nazwano tryylogię E. Żmijewskiej (Płomyk, Dola, Serduszko), w której można znaleźć historię młodej dziewczyny sfery ziemiańskiej, u schyłku ubiegłego wieku.
Płomyk to pierwsza część tej opowieśći; ma ona formę pamiętnika pensjonarki, Doli Żalińskiej, zwanej "Płomykiem", dziewczyny egzaltowanej, żywiołowej, o bujnym temperamencie

źródło opisu: Okładka książki

„Płomyk” to pierwsza część trylogii Eugenii Żmijewskiej. Kontynuacją są „Dola” i „Serduszko”. Wydano je w serii „Romanse prababki” Myślę, że jest to nieco mylące określenie tych powieści – to są raczej powieści społeczno-obyczajowe z wątkiem romansowym.
Autorka zajmowała się również przekładami książek z francuskiego i angielskiego. Natrafiłam na dwie powieści przez Nią przetłumaczone – „Kawaler de Marsac” Stanley’a J. Weymana i „Tajemnicę Baskerville’ów” Arthura Conan Doyle’a. Dzisiaj może nas nieco razić nieco archaiczny styl pisania, niektóre zwroty są dla nas niezrozumiałe, zachowania bohaterów nielogiczne, ale musimy pamiętać, że Eugenia Żmijewska urodziła się w 1865 roku. Jej książki były pisane ponad sto lat temu. W dodatku autorka miała założony podwójny „kaganiec” – obowiązywała Ją carska cenzura i dodatkowo cenzura obyczajowa. Mimo wszystko udało Jej się przekazać sporo treści patriotycznych oraz sporo z tzw. tematów tabu, o których przyzwoicie wychowanym panienkom...

dzosefinn | 2011-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2011

Spodziewałam się chyba czegoś więcej po tej książce. Nie zachwyciła mnie tak bardzo, ale też nie jest ona tzw. gniotem. Na początku trochę przytłacza stylem, natomiast im idziemy dalej, tym zaczyna być prościej. Historia jest błaha, przewidywalna i niekiedy aż nudna. Najgorsze jest to, że zaczęłam się porównywać (o zgrozo!) do głównej bohaterki, która mimo wielu pozytywnych cech mnie denerwowała.
Raczej drugi raz po nią nie sięgnę, ale jak nawiną mi się dwie kolejne części z tej sagi, to przeczytam. Chyba tylko z ciekawości.
Można przeczytać dla odmóżdżenia po wszystkich wampirach, wiedźmach, smokach, wilkołakach i innych magicznych istotach.
Napisana w klimacie powieści Jane Austen, w formie pojedynczych wpisów z pamiętnika.
ocena: 3-

Ivana | 2015-09-28