Mariana

Okładka książki Mariana Susanna Kearsley
Okładka książki Mariana
Susanna Kearsley Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteczka pod Różą literatura obyczajowa, romans
Biblioteczka pod Różą
Mariana
Prószyński i S-ka
1997-01-01
1997-01-01
Katarzyna Kaczmarek
duchy z przeszłości poprzednie wcielenia wcześniejsze żywoty

Audiobook czytany przez Joannę Jędrykę dla mnie niestrawny. Momentami piskliwy tembr głosu i przesadna egzaltacja oraz intonacja niezgodna ze znakami interpunkcyjnymi powoduje, że po paru godzinach odpuściłam. Sama historia z elementami reinkarnacji taka sobie. Powieść sprzed 25 lat nieco zamierzchła. Ale zdecydowanie lektor spowodował, że dałam sobie spokój. Nie polecam.

Na półkach: , , , , , , ,

Nawet fajna. Inna niż typowy romans. Fajnie się czyta.

Nawet fajna. Inna niż typowy romans. Fajnie się czyta.

Trzymająca w napięciu, gdyż rozwiązanie to prawie ostatnie strony książki. Nieco strasząca kołem historii i rozliczeniami z poprzednich wcieleń, ale też z dozą nadziei i oczywiście romansu. Ciekawa fabuła z nawiązaniem do wydarzeń sprzed 3 wieków, ale tych w sumie codziennych, nie jakiś mocno historycznych, jednak ciekawe też postaci głównych bohaterów - nie tylko jej i jego, ale też najbliższego otoczenia. Brakowało mi jednak trochę takiej iskry w romansie, ale pozostałe wydarzenia nadrabiały tę lukę.

Czytałam tą książkę wiele, wiele razy. Choć uważam, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, to do tej powieści uwielbiam wracać o czym świadczy stan książki...

Wiecie czego nie lubię jeśli chodzi o romanse z podróżami w czasie i reinkarnacją? Praktycznie wszystkiego. Nie przesadzam - naprawdę wszystkiego. No ale jak się ma grypę a koleżanka w ramach akcji 'dobry Samarytanin na Wielkanoc' przynosi ci coś do 'poczytania' to się nie marudzi tylko pięknie dziękuje. I czyta. Skrytykować można potem. ;p

Fabuła Mariany to kretyńska sztampa. Julia, młoda ilustratorka bajek dla dzieci, jest na tyle bogata że może sobie pozwolić na kupno domu na angielskej wiosce. Nie jest to byle jaki dom - to kamienna konstrukcja z 17 wieku albo i starsza, z duchami, legendami, ogrodem i długą tradycją. Co ważniejsze, to dom który wpadł jej w oko gdy Julia była jeszcze małą dziewczynką i przejeżdżała tamtędy z rodzicami. Budynek który wskazał jej rudy kot, a kot ten, jak to w bajkach bywa, należał do wiedźmy. I to nie była taka sobie, pierwsza lepsza wiedźma. To była wiedźma z OKIEM i z PAZUREM. Ta wiedźma umiała GOTOWAĆ. Jak się okazuje, nic się nie dzieje przypadkowo na kartach powieści grafomańskiej.

Po przeprowadzce Julia dostaje napadów rzekomopadaczkowych podczas których przenosi się do 17 wieku jako Mariana, młoda dziewczyna która uciekła z Londynu przed zarazą. Co za dziwny zbieg okoliczności: wcześniej Julia mieszkała w Londynie... A moje pierwsze wredne pytanie brzmi: skoro reinkarnacja jest faktem dlaczego 17 wiek? Bo dom? Bo wspomnienia? A gdzie cała rzesza późniejszych wcieleń Julii, tudzież wcześniejszych? Nie ważne? No jak to nie ważne? Ano nieważne, drodzy Czytelnicy, bo właśnie nadciągna podwójny romans.

Mariana zakochuje się ze wzajemnością w lokalnym arystokracie. Julia nie chce pozostać w tyle i robi to samo. Czy muszę dodawać że obaj arystokraci są ze sobą spowinowaceni? Nie muszę, bo to 'oczywista oczywistość'. Tak czy owak, cudowne właściwości podwójnego romansu sprawiają że narracja staje się płaska jak naleśnik. No bo co tu by można jeszcze dodać... Mariana idzie z ukochanym na spacer i Julia idzie z ukochanym na spacer... Mariana jest przyłapana w mokrej sukience i Julia dziwnym trafem też musi się zamoczyć w lokalnym strumyku... Taka karma. Tudzież reinkarnacja.

Ale czekajcie, jeden poważny twist jest jeszcze przed wami. Nie, nie będzie on specjalnie logiczny ani wyczekiwany, ale autorce uda się was zaskoczyć. To już jakaś zaleta. Druga zaleta: książkę dacie radę skończyć w jeden wieczór. I będziecie szczęśliwi że już to macie za sobą. ;p

Fabuła Mariany to kretyńska...

Dwa życia odległe w czasie.Pierwsze-realne,w XX-wiecznej Anglii,drugie-w Anglii XVII-wiecznej,.Reinkarnacja,duchy i miłosne historie-to połączenie mnie urzekło.
Nieoczekiwanie,w swym wymarzonym domu spotykają ją dziwne wydarzenia.Widzi rzeczy inne od rzeczywistych,ulega złudzeniom...Początkowo boi się,że to oznaki załamania nerwowego,bądź choroby psychicznej.Później przekonuje się,że to wspomnienia kobiety,którą kiedyś,w odległych czasach była.To tytułowa Mariana,Mariana Farr,młoda dziewczyna żyjąca w XVII-wiecznej Anglii w czasach zamętu religijnego i politycznego.
Tak Julię,jak i Marianę otaczają różni ludzie,jedni dobrzy,inni źli.Krąg tych ludzi to ,podobnie jak w przypadku Julii-Mariany inkarnacje osób z przeszłości.
W otoczeniu Julii pojawiają się jednocześnie dwaj mężczyźni.Pierwszy to bogaty właściciel pobliskiego majątku,Geoff,który nawiązuje z Julia romans.Drugi to przyjacielski Ian;który zawsze jest blisko niej,służy jej pomocą...
Jednocześnie ze swoim życiem,Julia przeżywa życie Mariany.Śmierć matki Mariany w zarazie,mieszkanie z psychopatycznym wujem,znęcającym się nad rodziną,romans z Richardem,właścicielem majątku leżącego w pobliżu,a wszystko to na tle przemian politycznych.Uczucia Mariany,jej miłość strach czy ból odczuwa również Julia.Osoby otaczające Marianę staja się bliskie również tej drugiej.
Obydwa życia przeplatają się wzajemnie,zataczają koło,by znów spotkać siew pewnym miejscu.Julia nie potrafi zapanować nad tymi wydarzeniami,nie wie kiedy i w jakich okolicznościach znów stanie się Marianą.Opowiada o wszystkim swemu bratu i Geofffowi,w którym widzi inkarnację Richarda.Geoff nie potrafi się z tym pogodzić,nie wie kogo tak naprawdę kocha Julia-jego czy może jego alter ego.Wyjeżdża na kilka tygodni.W tym czasie sprawy z przeszłości wyjaśniają się.Julia poznaje prawie całe życie Mariany,w otaczających ją ludziach odnajduje ich odpowiedniki z przeszłości.Odnajduje też reikarnację swego ukochanego Richarda,Okazuje się nim Ian,jej przyjaciel.
Książka bardzo mi się podobała.Losy tak Julii jak i Mariany,wzajemnie się dopełniające wciągnęły mnie od razu.Przyznam jednak,że początkowo przeszkadzała mi pierwszoosobowa narracja.Poźniej jakoś sie z tym pogodziłam.I tylko jeszcze jeden mały minus-zakończenie.Fakt ,że to Ian okazuje się wcieleniem Richarda jest słabo uzasadniony.Przecież w całej książce był on postacią drugoplanową i nic nie wskazywało na to,że powinien związać się z Julią.Myślałam raczej,że romansuje on z Vivien.Nie wiem czy to dobrze czy źle,że to właśnie on jest Richardem.Pewnie gdyby był nim Geoff,nie byłoby takiego zaskoczenia.
Brakowało mi też trochę dokładniejszego pożegnania się z historią i osobą Mariany.I z Geoffem.No i chyba trochę za dużo tu było zbiegów okoliczności,przez co cała historia traci na lekkości(chodzi mi tu o kupno pulpitu i znalezieniu w nim bransoletki-to było trochę naciągane).
Na pewno jest to książka,której szybko nie zapomnę.Jest w niej dużo moich ulubionych motywów,podanych w prawdopodobny sposób.

Julia Becket odnajduje wymarzony dom,który wcześniej widziała zaledwie dwa razy i kupuje go.Czuje,że ten dom należy właśnie do niej,że to przeznaczenie pozwoliło go jej odnaleźć.No i pewien tajemniczy kot :)...

"Gdy Julia Backett jako dziewczynka ujrzała stary, szesnastowieczny dom na farmie, natychmiast poczuła, że musi tam kiedyś zamieszkać. I oto dziecięce marzenie wreszcie się spełnia. Burzliwe dzieje tego miejsca wywierają magiczny wpływ na bohaterkę. Julia zaczyna żyć podwójnym życiem - własnym i Mariany, dziewczyny z przeszłości".

Kolejny raz dałam się skusić opisem na okładce, winowajcę zamieściłam wyżej, niestety, jak to już czasami bywa - bardzo się zawiodłam. Spodziewałam się historii rozgrywającej się w dwóch płaszczyznach czasowych na miarę "Ogrodu kości" Gerritsen, a przeczytałam bardzo średnie romansidło, jakich wiele. Dosyć nudne i przewidywalne.

Do tego główna bohaterka zupełnie nie przypadła mi do gustu, więc nawet tło jakim jest owy stary, szesnastowieczny dom na farmie, nie było w stanie uratować tej opowieści w moich oczach. Czytałam lepsze książki z tej serii. Nie polecam, dla mnie ta historia nie ma "tego czegoś", co dobre romansidło powinno obowiązkowo posiadać :)

Kolejny raz dałam się skusić opisem na...

Gdy Julia Backett jako dziewczynka ujrzała stary, szesnastowieczny dom na farmie, natychmiast poczuła, że musi tam kiedyś zamieszkać. I oto dziecięce marzenie wreszcie się spełnia. Burzliwe dzieje tego miejsca wywierają magiczny wpływ na bohaterkę. Julia zaczyna żyć podwójnym życiem - własnym i Mariany, dziewczyny z przeszłości. Ta zabawa coraz bardziej ją wciąga. Julia uważa, że powinna do końca zagrać rolę w starej sztuce, by odczarować przeszłość, zanim znajdzie miłość i szczęście w teraźniejszości.
Piękna opowieść o poszukiwaniu miłości. Lekka, przyjemna lektura, wciąga od samego początku. Powieść, w której teraźniejszość miesza się z przeszłością. I w której wygrywa miłość. Zakończenie - cudowne. Urok i magia tej książki towarzyszą mi za każdym razem, gdy ją przeczytam, przez kilka kolejnych dni. Bohaterowie zapadają w pamięć na długo. Warto przeczytać. Polecam!

Lekki romansik z elementami fantasy.

Lekki romansik z elementami fantasy.

Genialna książka. Nieprawdopodobnie na mnie wpłynęła. Polecam/

Genialna książka. Nieprawdopodobnie na mnie wpłynęła. Polecam/

• Literatura angielska
  • Zobaczyć
  • Lekkie- na poprawę humoru :-)
  • Książki na WYMIANĘ

Dodaj cytat z książki Mariana