Tego lata wszystko się zmienia. Podczas gdy Ania chciałaby zatrzymać czas, a Daniel i Lukas próbują złowić szczupaka, w pokoju z opuszczonymi żaluzjami leży śmiertelnie chora Gisela, matka obu chłopców. Jest to opowieść o ostatnim lecie dzieciństwa, o nadziei i smutku, a także o prawdziwej przyjaźni, która niesie pocieszenie nawet w najtrudniejszych momentach życia.

źródło opisu: Ossolineum, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Magdalena | 2012-12-16
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

Ta niepozorna książka, o dziwnym tytule, wciąga w swój swiat od pierwszych słów. Niewiele w niej atrybutów współczesności (choć pojawia sie kilka wynalazków XX wieku). Z drugiej strony pałac, hrabia i trudno właściwie stwierdzić kiedy toczy się akcja. To jednak nie ma znaczenia - poruszane tematy są zawsze ważne i dla kazdego bez wyjątku. Pierwsze zetknięcie ze śmiercią najbliższej osoby, próba poukładania sobie wszystkiego od nowa, niezwykła zdolność adaptacji do sytuacji małych dzieci i niezmienność świata pomimo tragedii. Krótka historia jednego lata, kiedy tak wiele się zmieniło...

Rasta-Is-Coming | 2015-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2015

Tak szybko, jak przeczytałem tę książkę, tak szybko przeminie i o niej zapomnę. Krótka, nawet nie na 100 stron historia o śmierci, dziecięcym a dojrzałym pojmowaniu świata i wykluczeniu. Powieść mająca na celu przekazać konkretne wartości. Nie oceniam jednak książek za to, co mają przekazać, lecz za wartość literacką i stąd tylko 6 "gwiazdek". Mimo to, jest to dobra książka, napisana nieprzeciętnie. Zaciekawiła mnie i była dobrym przystankiem między poważniejszymi pozycjami.

Przelotna refleksja na kilka chwil - dobra pozycja na jakieś letnie burzowe popołudnie.

Cudowna książka, gorąco ją polecam!

wioletta | 2012-08-15

Przez całą książkę przewija się cień śmierci.Jak się z nią oswoić ,jak się do niej przygotować i jak przygotować bliskich.Sposób postrzegania i zrozumienia choroby i nie możności wyzdrowienia poprzez dzieci.Bardzo trudny temat i właściwie temat tabu ,o którym powinno się mówić,nawet dzieciom.

Patrycja Wieloch | 2017-02-04
Daria Z | 2016-12-11