Być piękną

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Schön. Helenas grösster Wunsch

Ile jest wart piękny nos? Helena wie jedno: nie miała szczęścia przy podziale genów. Dlaczego akurat ona musiała odziedziczyć okropną brodę po ojcu? I komu potrzebny taki wstrętnie zadarty nos? Jej w każdym razie na pewno nie. Dziewczyna nie może już na siebie patrzeć. Czy powinna odważyć się na operację plastyczną? Być piękną to powieść, która stawia ważne pytania dotyczące tożsamości,...

Ile jest wart piękny nos?
Helena wie jedno: nie miała szczęścia przy podziale genów.
Dlaczego akurat ona musiała odziedziczyć okropną brodę po ojcu?
I komu potrzebny taki wstrętnie zadarty nos?
Jej w każdym razie na pewno nie.
Dziewczyna nie może już na siebie patrzeć.
Czy powinna odważyć się na operację plastyczną?

Być piękną to powieść, która stawia ważne pytania dotyczące tożsamości, akceptacji siebie i trudności z odnalezieniem się w świecie.

Wypożyczyłam książkę, a strasznie się zawiodłam, rozczarowała mnie nużąca nudna nie przypadła mi do gustu taka sobie zanudziłam się przy niej jak czytałam.
Po prostu nie porywa, żeby czytać, ale dobrnęłam do końca męczyła mnie strasznie.

Grafitowa_ | 2011-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2011

Każda z nas chce być piękna. Pragniemy aby mężczyźni nas pożądali. Niestety są rzeczy, które sprawiają, że jesteśmy niezadowolone z ciała. Mamy kompleksy. Znane osoby walczą z nimi, udając się do chirurga plastycznego. Jednak jest to zabieg drogi i bolesny. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Więc jak żyć z kompleksami?

„Jeżeli sama będziesz się szanowała, to inni też Cię uszanują.”

Główną bohaterką książki jest Helena. Nastolatka nie może zaakceptować brody po ojcu i zadartego nosa. Pewnego dnia w szkole pojawia się nowa dziewczyna, Jadis. Na każdym kroku jest podrywana przez chłopaków. Ma piękne idealne ciało. Według Heleny, jest jej całkowitym przeciwieństwem. Nie może się pogodzić ze swoim wyglądem. Decyduje się na operację plastyczną. Ale czy naprawdę się jej podda? Jak wpłynie na dziewczynę brat Jadis?

Autorką książki jest niemiecka pisarka Jana Frey. Pisze książki dla dzieci i młodzieży. Współpracuje także z telewizją. W swoich powieściach porusza ważne tematy, takie...

Sara Emerla | 2013-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2013

Jana Frey jest jedną z moich ulubionych autorek, mimo to "Być piękną" średnio przypadło mi do gustu.
Sięgając po tę książkę, miałam nadzieję, że znajdę w niej jakiś motywator - coś co mogłabym sobie powtarzać, gdy w mojej głowie pojawią się ponure myśli. Niestety zawiodłam się.
Książka w pewien sposób ukazuję prawdę o pięknie wewnętrznym i że tak naprawdę wygląd się nie liczy, jednak to wszystko dzieje się za szybko. No bo gdzie jest miejsce na miłość po kilku spotkaniach?
Polecam, jeśli chcecie przeczytać coś lżejszego i nie oczekujecie po niej nic wielkiego.

Katherina | 2013-10-07

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Opis książki nie powala... a jednak. Jest to bardzo dobra książka, ukazująca problem wielu nastolatek, a mianowicie akceptacja swojego ciała. Helena, mająca piękną siostrę, która odziedziczyła urodę po matce, niestety nie odziedziczyła tych samych genów. Nie lubi swojego wyglądu i chce zrobić sobie operację plastyczną. Zawsze czuje się tą najbrzydszą, niechcianą. Najbliższe wydarzenia, sprawiają jednak, że Helena zmienia zdanie co do operacji, i akceptuje swój wygląd. Ta książka idealnie pokazuje zmaganie się ze swoim wyglądem, przez co mnie się podobała

knigoholiczka | 2014-08-22
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Po tej lekturze stwierdzam, że niektórzy ludzie nie powinni się odzywać. Pytanie: po co komentować czyjś wygląd? Nigdy nie wiadomo czy ktoś dobrze czuje się ze swoim ciałem, a czasem najmniejszy przytyk może mieć okrutny skutek, doprowadzić do tragedii.
Myślę, że nie zdradzę zakończenia, jeśli powiem, że wprawdzie do tragedii nie doszło, ale nasza bohaterka miała wielkie kompleksy na punkcie swojego wyglądu.
Helena to nastolatka mieszkająca z mamą w Berlinie. Ojciec wyprowadził się, mieszka w Londynie i ma nową rodzinę. Helenie bardzo nie podoba się jej wygląd, a dokładniej nos i broda. To, że ona tak uważa to jeszcze mogę zrozumieć, ale trudno mi pojąć czemu mają służyć komentarze innych odnoszące się do wyglądu. Słowa ranią, tak jak przemoc psychiczna. Dochodzi do tego, że nastolatka nazywa siebie Heleną Brzydką i zaczyna uważać, że nie ma dla niej innego wyjścia niż operacja plastyczna.
Bardzo podobała mi się ta książka. Jest taka.... prawdziwa. Pokazuje jak ważna jest...

Paulinkowa | 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Pupowata broda i trąbowaty nos.
Problemy Heleny.
Czy posunie się do tego stopnia że zacznie szukać klinki plastycznej?
Ma przyjaciół.
Nie ma chłopaka i nawet się nie dziwi.
"Kto by chciał taką dziewczynę" myślała.
Czy znajdzie osobę, która pomoże jej z tym wszystkim.
Stefano jej kolego od dzieciństwa podkochuje się w nim.
Amos dziwny brat nowej przyjaciółki.
Dziwne się ubiera, dziwnie się zachowuje.
Wyjawi jej swój sekret.
Co się dalej stanie?
Polecam ~Paulina

Monika | 2011-01-19

Książka przypadnie do gustu szczególnie nastolatkom. Autorka opisuje problemy bliskie młodzieży. W tym wypadku kompleksy na punkcie wyglądu. Polecam książkę młodym, dorastającym dziewczynom aby zrozumiały jaką cenę nie raz trzeba zapłacić za piękny wygląd. Lektura także dla rodziców, aby zrozumieli, że błahe dla nich problemy są dla nastolatki czasami przeszkodą nie do przeskoczenia

Delirium | 2011-07-10
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 10 lipca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka niezbyt do mnie trafiła. Główną bohaterką jest niesamowicie zakompleksiona Helena. Współczesna nastolatka nie będzie miała większych problemów z wczuciem się w nią. Mnie jednak jej kompleksy strasznie zaczęły denerwować po informacji o operacji plastycznej nosa "cudownej" Jadis. Prawdę powiedziawszy, przyjaciele głównej bohaterki byli naprawdę beznadziejni, skoro nie zauważali, co się z nią działo. Nawet gdy już zauważali - ignorowali. Przykre.
Cała historia rozpędza się wraz z odnalezieniem zaginionej babci Heleny oraz postępującym romansem z Amosem (swoją drogą, uważam go za absolutnie niesamowitego bohatera, a jego opowieść o pobiciu przez ojca chłopaka Amosa, Steve'a i wspomnienia o zakrwawionym penisie itd. mocno mną wstrząsnęły i podziałały na wyobraźnię). Podobały mi się też wtrącenia Heleny o tym, co jej zdaniem jest ładne, piękne lub brzydkie i element Jaspera - każda z nas w swoim otoczeniu ma takiego chłopaka, na jakiego "Brzydki Jasper" się wykreował. Ciekawe...

| 2010-08-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Przeczytałam, jest po prostu BOSKA. kocham, kocham, kocham. musze kupić. polecam, naprawdę warto. początek może zniechęcać, ale później wszystko się rozwija i jest świetnie.

Crimelpoint | 2016-03-24
Przeczytana: maj 2015

Książka przedstawia historię Heleny, która nienawidzi swojej twarzy. Zwłaszcza zadartego nosa i brody odziedziczonej po ojcu. Bohaterka nie znosi na siebie patrzeć. Ma wrażenie, że wszyscy się z niej śmieją. Pewnego dnia w jej klasie pojawia się nowa dziewczyna- Jadis. Ma idealne ciało, a chłopcy nie mogą oderwać od niej wzroku. Kiedy Helena dowiaduje się, że Jadis zoperowała sobie nos, sama decyduje się na operację plastyczną.

Autorka skupia się na kompleksach dzisiejszej młodzieży. Pokazuje, że zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie pasować to, jak wyglądamy. Jednak Jana Frey mogła bardziej rozbudować wątek samej operacji, ponieważ książka przede wszystkim pokazuje postrzeganie samej siebie.

Czyta się ją bardzo szybko, mimo trudnych tematów.