Kolekcjoner

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Labirynt". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ministerstwo Obrony Narodowej
83-11-07509-3

Tradycyjnie , jak to w kryminałach milicyjnych najgorsze zbrodnie zdarzają się w spokojne noce. Jeżeli czytamy , ze dochodzi północ a tu sierżant, porucznik , czy też innej rangi milicjant bierze się za parzenie z trudem zdobytej herbaty earl Grey to znaczy , że za chwilę odezwie się telefon. W „ Kolekcjonerze’ mamy miłą odmianę, sytuację spotykaną trochę rzadziej. „Biało –niebieski polonez omijał liczne wyboje. Patrolowa służba na wybrzeżu prawobrzeżnej Warszawy nie należała do zbyt atrakcyjnych. Ten letni wieczór był jednak wyjątkowo spokojny”…. „Światła mijania oświetlały niewielką żwirową alejkę. Kilkadziesiąt metrów dalej obok wysokiego ,rozłożystego kasztana leżał szary , słabo widoczny przedmiot”….. Tymi słowami zaczyna się kryminał Romana Jarosińskiego „Kolekcjoner” . Zaraz na drugiej stronie mamy zwłoki i zaczyna się akcja. Kryminał stereotypowy a jednak nie nudny.

źródło opisu: Recenzja Grzegorza Cieleckiego

źródło okładki: http://www.antykwariatpodkarpacki.pl/product_info....»

Koronczarka | 2013-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Lubię kryminały z czasów PRL-u za ich niepowtarzalną atmosferę. Bez nich chyba nikomu nie uda się wytłumaczyć, tego charakterystycznego moralnego smrodka, w którym żyliśmy i z którym zżyliśmy się na tyle, by go nie zauważać, a w każdym razie nie w pełnej okazałości. Niestety ten kryminał był bezatmosferowy. Przestępcy to jak zwykle cinkciarze i handlarze dziełami sztuki, jest staczająca się panienka, której w staczaniu pomogły wydatnie pieniądze ojca, jest bananowa młodzież, jest dentysta zbrodniarz, ale to nie to.

Colet | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

Ileż to już było książek - Kolekcjonerów... Pozycja Romana Jarosińskiego, choć utrzymana w PRL-owskim klimacie, nie jest dziełem wybitnym. Trudno mi ocenić ją na tle konkurentek - nie miałem okazji stykać się z kryminałami poprzedniej epoki, ta z polecenia gatunku i czasu, wpadła mi w ręce jako pierwsza.

Akcja poprowadzona jest nieco ospale, bohaterowie w zasadzie nie mają portretów psychologicznych, a jednak... do pewnego momentu, książkę czytałem z zapartym tchem.

Niestety, gdzieś od piątego rozdziału, rodzina i przyjaciele denata, stali się po prostu bardzo nudni.

Wszystkim, którzy mają już za sobą ciekawe lektury osadzonych w brudnym PRL-u kryminałów, odradzam zacierania rąk na tę pozycję. Tym jednak, którzy jeszcze nie zgłębili podobnych gatunków, polecam ją na przetarcie.

Kamil Baran | 2015-09-24
aguszka | 2015-08-02