Trójmiasto. Przewodnik Krytyki Politycznej

Seria: Przewodniki Krytyki Politycznej
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
978-83-61006-47-3
Gosia

Gdańsk, Sopot i Gdynia to miasta rewolucji - politycznych, artystycznych, feministycznych i muzycznych. To z Trójmiasta wywodzi się idea słynnych DKF-ów, czyli dyskusyjnych klubów filmowych. To tu zaczął się polski big-beat, yass i rockowa nowa fala. Stocznia dziś to nie tylko nieruchome dźwigi i pamięć o robotniczych wystąpieniach, ale też działający w tej przestrzeni artyści. Trójmiasto to...

Trójmiasto to również wybitni pisarze (Günter Grass, Stefan Chwin, Paweł Huelle, Izabela Filipiak), słynni muzycy (Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Mikołaj Trzaska) i politycy (Lech Wałęsa, Lech Kaczyński, Donald Tusk).

W "Przewodniku Krytyki Politycznej" o Trójmieście opowiadają ich mieszkańcy - uczestnicy i obserwatorzy trójmiejskich rewolucji. Nasza książka to alternatywa dla kolorowych przewodników. To opowieść, której nie da się przeczytać nigdzie indziej.

SPIS TREŚCI

WSTĘP

Łatwo się zapomina. Jan Kaczor w rozmowie z Michałem Szlagą

HISTORIA

Jestem rewolucjonistą. Lech Wałęsa w rozmowie z Katarzyną Fidos i Łukaszem Zarembą

W transformacji gospodarczej zagubiono człowieka. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski w rozmowie z Katarzyną Fidos i Łukaszem Zarembą

Tramwajem do domu dziecka. Henryka Krzywonos w rozmowie ze Sławomirem Sierakowskim

INTELIGENCJA ZAANGAŻOWANA

Ekonomiczny rachunek zaangażowania. Tomasz Szkudlarek w rozmowie z Agnieszką Klej, Elżbietą Okroy i Ewą Okroy

Dla władzy jest lepiej, gdy ludzie nie działają razem. Ewa Graczyk w rozmowie z Marcinem Chałupką

Czy Trójmiasto potrzebuje transgresji? W ankiecie uczestniczą Jolanta Banach, Stefan Chwin i Paweł Huelle

Dziwię się, jak na to wszystko znajdowałem czas. Lucjan Bokiniec w rozmowie z Mirkiem Baranem

PRZESTRZENIE REWOLUCJI

Marcin Chałupka, Katarzyna Fidos, Partyzanci sztuki

Rewolucyjne przestrzenie miejskie. Grzegorz Klaman w rozmowie z Agnieszką Klej, Elżbietą Okroy i Ewą Okroy

ARCHITEKTURA

Diagnoza trójmiejskiej architektury. Debata z udziałem Piotra Czyża, Jacka Friedricha, Wojciecha Targowskiego, Tomasza Korzeniowskiego i Jana Buczkowskiego

Konrad Pustoła, Trójmiejskie specimeny

SZTUKA

(A)polityczność sztuki? O gdańskim środowisku artystycznym
minionych dekad. Debata z udziałem Huberta Bilewicza, Jacka Friedricha, Wojciecha Zamiary, Zofii Tomczyk-Watrak i Agaty Rogoś

Przemysław Gulda, Rewolucje klubowe

Jedną nogą w wodzie. Maciej Szupica w rozmowie z Jackiem Kołtanem