Ela-Sanela

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kora". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stentor
powieść
Ag2S

Ela z pozoru jest zwyczajną nastolatką – jak każda dziewczyna ma swoje pasje, marzenia i problemy w rówieśnikami. Jednak jej pochodzenie i pełna znaków zapytania przeszłość wciąż o sobie przypominają, utrudniając poszukiwanie własnej tożsamości. Ela bowiem urodziła się w Bośni podczas wojny na Bałkanach, skąd wraz z grupą uchodźców, oddzielona od rodziny, jeszcze jako niemowlę trafiła do Polski i została tu adoptowana. Dziewczynka nie wie nic o swoich krewnych, nie wie nawet, czy żyją. Kiedy pewnego dnia niespodziewanie udaje się nawiązać z jednym z nich kontakt, Ela zaczyna powoli odkrywać swoje korzenie, a w sobie samej – Sanelę, której niewyraźny obraz przez całe dzieciństwo tak bardzo starała się wymazać ze świadomości. Ta ciepła, subtelna, wzruszająca opowieść nie wprowadza młodego czytelnika w polityczno-etniczne zawiłości konfliktu na Bałkanach, nie epatuje jej okrucieństwem, nie pokazuje też przeżyć bohaterki w kategoriach traumatycznego doświadczenia. Poprzez osobistą historię Eli pokazuje jedynie, jak wojna – każda, sama w sobie – bezlitośnie plącze ludzkie losy i jak trudno je potem rozplątać.

źródło opisu: Stentor, 2011

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

vandenesse | 2012-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2012

Ciepła i wzruszająca opowieść - i ja także uroniłam łezkę - a jakże. Troszkę naiwna, dydaktyczna ale i pełna uroku a przede wszystkim dotykająca tematu, którego w literaturze dla dzieci i młodzieży jeszcze chyba nie było - problem uchodźców z Sarajewa, którzy na skutek wojny w Bośni i Hercegowinie w 1993 roku zostali rozdzieleni ze swoimi rodzinami. Myślę, że takiej jedenasto czy dwunastolatce przybliży, uświadomi, że wojna, to nie tylko II wojna światowa... Że wojna to temat nie tak odległy. A być może nawet skłoni do głębszych poszukiwań i zachęci do zdobycia jakichkolwiek wiadomości o Bałkanach.

Edith | 2011-05-23
Przeczytana: 21 maja 2011

„Ela-Sanela” to debiutancka powieść Katarzyny Pranić, za którą autorka otrzymała nagrodę w II Konkursie Literackim im. A. Lindgren. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 10-14 lat, jednak tematyka, którą wybrała autorka, zaciekawi także starszych czytelników. Główne kwestie poruszane w powieści to poczucie narodowości, pochodzenie, tożsamość człowieka, ale także więzi rodzinne, które budują się między ludźmi niekoniecznie związanych więzami krwi.

Tytułowa Ela przedstawiana jest przez autorkę stopniowo, od początku jawi się czytelnikom jako spokojna, trochę nieśmiała dwunastolatka. Zmiana szkoły, rozstanie z przyjaciółmi z dzieciństwa nie pozwala dziewczynce odnaleźć się wśród nowopoznanych rówieśników. Ela mieszka na obrzeżach miasteczka sama z Babcią, przez długi czas nie wiadomo, dlaczego tak jest. Czytelnik przez prawie jedną trzecią książki myśli, że historia Eli jest zwyczajna, a jej problemy nie odbiegają od tych, które mają dziewczynki w jej wieku. W pewnym momencie,...

magda | 2011-07-31

Katarzyna Pranić- ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Ela- Sanela to jej debiut literacki. Zajęła II miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10–14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Elę poznajemy jako 12-letnią dziewczynkę. Niedawno zmieniła szkołę, przez co straciła kontakt ze starymi przyjaciółmi i trochę ciężko jej do wszystkiego przywyknąć. Wiemy też, że wychowuje ją babcia i w zasadzie mogłoby się wydawać, że w tej historii nie ma nic zaskakującego. Tak jest do momentu, kiedy to w szkole podczas lekcji pani prosi Elę o przeczytanie pracy domowej i zwraca się do niej „Sanela Hasani”. Od tej pory powoli wychodzą na jaw pewne fakty z przeszłości dziewczynki. Okazuje się, że pochodzi z Bośni i podczas ucieczki z pogrążonego w wojnie kraju, razem z grupą uchodźców trafiła do Polski. Tutaj adoptowała ją pewna lekarka, która od tamtej pory została jej...

kolmanka | 2011-09-05
Przeczytana: 05 września 2011

Jestem tuż po lekturze tej niepozornej książki. Cóż mogę powiedzieć... jest to jedna z niewielu ( a może nawet pierwsza) książka, która wywołała u mnie wzruszenie. Poznajemy w niej historię 12-letniej Saneli, adoptowanej dziewczynki mieszkającej ze straszą panią, którą nazywa babcią. Sanela przypomina dziewczynki w swoim wieku, jest ciekawska, pełna życia i przeżywa rozterki jak każda nastolatka. Jedyną różnicą jest to, że nie zna ani swojego pochodzenia ani swoich rodziców. To jednakże niedługo się zmieni i sprawi, że życie dziewczynki nabierze barw. A co z tym wspólnego ma pewien tajemniczy kot?

Bardzooooooooo ciepła opowieść. Uczucia między Sanelą a babcią były takie dojrzałe, nierozerwalne. Ich dom przepełniony jest troską i bezpieczeństwem. Mimo tak młodego wieku, Sanela jest nad wyraz inteligentnym dzieckiem, może nawet zaryzykuje stwierdzenie, że mądrym życiowo. Zaczytuje się w "Małym Księciu" i jako jedyna z klasy rozumie jego przesłanie -
"Dobrze widzi się tylko sercem....

Biblioteka Szkolna | 2013-09-29

Czym byłoby nasze życie gdybyśmy nie mieli marzeń …?
Główną bohaterką książki pt. „Ela Sanela” jest dwunastoletnia dziewczynka. Jak każda nastolatka ma swoje niespełnione marzenie – pragnie zagrać rolę Lisa w „Małym Księciu” oraz mieć kota J.Uczennica uczęszcza na zajęcia do miejscowego teatru, którego atmosfera zachwyciła ja, gdy tylko przekroczyła jego próg.

Ela, adoptowana przez Polkę, kobietę, którą sama nazywa „babcią”, pochodzi z Sarajewa. Jej mroczna przeszłość miała wpływ na dalsze życie dziewczynki. Wychowuje się sama, bez rodziców i rodzeństwa, z nadzieją, że kiedyś ich odnajdzie. Przez wiele lat babcia, aby nie sprawić jej przykrości, w tajemnicy przed nią, poszukuje jej rodziny za pomocą organizacji PCK … by pewnego dnia przekazać jej radosną nowinę.

Już od pierwszego dnia w teatrze Ela natyka się na miłą niespodziankę. Zauważa kota, którego tak bardzo pragnie mieć. Chce, aby był tylko jej, żeby mogła go karmić i bawić się z nim. Uczęszcza na zajęcia, przeżywa każdą...

Julka | 2014-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 lipca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ela-Sanela...Ciekawie brzmi. Ela to jej polskie imię a Sanela to jej prawdziwe, Bośniackie imię, które dała jej prawdziwa mama, która zginęła z tatem i synem. Okazało się, że jej siostra, babcia i dziadek oraz ciocie, żyją! Sanela nie mogła doczekać się odwiedzin Maidy. Wszystko dobrze się skończyło! I żyli długo i szczęśliwie!

Ata | 2014-08-16
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Warto przeczytać, żeby wiedzieć, że wojna na Bałkanach to nie tylko polityka, ale również ludzkie tragedie pomijane w oficjalnych reportażach i doniesieniach prasowych.

Nat_Swi | 2016-01-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Cudowna książka, pokazuje jak wojna potrafi całkowicie zniszczyć świat młodych ludzi. Uwielbiam ją czytać, jest bardzo mądra.

Baronxx | 2015-10-21
Przeczytana: 21 października 2015

Bardzo dobrze napisana, ciepła i wzruszająca opowieść. Polecam wszystkim a autorce gratuluję takiego debiutu! :-)

julia-orzech | 2012-04-22
Przeczytana: kwiecień 2012

Ela-Sanela, to debiut literacki Katarzyny Pranić, za którą to otrzymała drugą nagrodę w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Autorka ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od wielu lat związana jest z Sarajewem, gdzie mieszkała do 1992 roku.
Bohaterka powieści Ela, to nieśmiała dwunastolatka mieszkająca w wielkim domu z babcią, która niezupełnie tą babcią jest. Dziewczynka bowiem przeżyła wojnę w Sarajewie i po przybyciu do Polski wraz z innymi uchodźcami została jako niemowlę adoptowana właśnie przez panią Helenę-babcię. Ela nigdy jednak bardzo nie interesowała się tym skąd pochodzi, kim byli jej rodzice, dlaczego dotarła do Polski bez nich. Działo się tak pewnie dlatego, że przybrana babcia stworzyła jej bardzo ciepły i rodzinny dom, w którym dziewczynce niczego nie brakowało. Pewnego dnia jednak babcia mąci jej spokój informując, że do Eli przyszedł list od… siostry. Okazało się bowiem, że babcia od wielu lat próbowała poprzez różne...