Ela-Sanela

Stentor
2011-03-01
2011-03-01
powieść

Bardzo dobrze napisana, ciepła i wzruszająca opowieść. Polecam wszystkim a autorce gratuluję takiego debiutu! :-)

Ela-Sanela...Ciekawie brzmi. Ela to jej polskie imię a Sanela to jej prawdziwe, Bośniackie imię, które dała jej prawdziwa mama, która zginęła z tatem i synem. Okazało się, że jej siostra, babcia i dziadek oraz ciocie, żyją! Sanela nie mogła doczekać się odwiedzin Maidy. Wszystko dobrze się skończyło! I żyli długo i szczęśliwie!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Czym byłoby nasze życie gdybyśmy nie mieli marzeń …?
Główną bohaterką książki pt. „Ela Sanela” jest dwunastoletnia dziewczynka. Jak każda nastolatka ma swoje niespełnione marzenie – pragnie zagrać rolę Lisa w „Małym Księciu” oraz mieć kota J.Uczennica uczęszcza na zajęcia do miejscowego teatru, którego atmosfera zachwyciła ja, gdy tylko przekroczyła jego próg.

Ela, adoptowana przez Polkę, kobietę, którą sama nazywa „babcią”, pochodzi z Sarajewa. Jej mroczna przeszłość miała wpływ na dalsze życie dziewczynki. Wychowuje się sama, bez rodziców i rodzeństwa, z nadzieją, że kiedyś ich odnajdzie. Przez wiele lat babcia, aby nie sprawić jej przykrości, w tajemnicy przed nią, poszukuje jej rodziny za pomocą organizacji PCK … by pewnego dnia przekazać jej radosną nowinę.

Już od pierwszego dnia w teatrze Ela natyka się na miłą niespodziankę. Zauważa kota, którego tak bardzo pragnie mieć. Chce, aby był tylko jej, żeby mogła go karmić i bawić się z nim. Uczęszcza na zajęcia, przeżywa każdą próbę i rolę, której ma się nauczyć… Podczas długich wieczornych rozmów babcia tłumaczy jej, że rzeczy po prostu dzieją się swoją koleją, czasem tylko układając się w niezwykłe zbiegi okoliczności. Do tych niezwykłych zbiegów okoliczności Ela zalicza pojawienie się swojego kota, któremu dała na imię „Baranek” oraz to, że pewnego dnia dwa zegarki w domu zatrzymują się na tej samej godzinie - 3:37.

Wykonując matematyczne obliczenia, Ela dochodzi do wniosku, że suma cyfr wynosi „13” – bo za dwa miesiące skończy 13 lat oraz … o godzinie 3:37, w Wigilię, spotka się ze swoja siostrą, na którą tak długo czekała…

Polecam tę pełną ciepła książkę każdemu, kto lubi czytać o codzienności zwyczajnych ludzi, takich jak my.

BeTa

Czym byłoby nasze życie gdybyśmy nie mieli marzeń …?

Ela,...

,,Zawsze się bałam, że będę musiała stąd wyjechać, jeżeli kiedyś mnie odnajdzie. Że będzie chciał mnie stąd zabrać.

- Ale kiedyś mówiłaś, że chciałabyś, żeby cię znaleźli.
Ela zamyśliła się, nawijając na palec opadający na czoło lok.
- Pamiętasz, jak byłyśmy małe i bawiłyśmy się, że jesteśmy porwanymi księżniczkami? Ja kiedyś czasem myślałam, że jestem zaginioną księżniczką. No wiesz, jak w bajkach. - Ela zerknęła spod oka, czy Aga się nie śmieje. Ale Aga była poważna. - Potem wyobrażałam sobie, że ktoś mnie ukradł rodzicom i podrzucił. A później zaczęłam się bać, że po prostu mnie nie chcieli i że jak mnie jednak zabiorą, to nie będą mnie kochali" Fragment książki

Ela udała się do amfiteatru, aby zza krzeseł podglądać przygotowania do przedstawienia ,,Mały Książę". Bardzo chciała wziąć w nim udział, lecz bała ujawnić swoją obecność. nagle zauważyła ją jedna dziewczynka, Marta i musiała się ujawnić, z czego nie była zadowolona. Potem udała się do pani Moniki, organizatorki. Tam sobie miło porozmawiały i Ela udała się do domu. Dziewczynka czuła się trochę zagubiona, gdyż dopiero kilka miesięcy chodziła do nowej szkoły i nikogo prawie nie znała. Dodatkowo miała chodzić na korepetycje z języka angielskiego do pani Moniki, z czego na początku nie była zadowolona. Zdecydowała się także, że weźmie udział w przedstawieniu. W między czasie jej Babcia otrzymała list, który napisała siostra Eli. Musimy wiedzieć, że Babcia nie była prawdziwą krewną dziewczynki, tylko adoptowała ją. Przez lata próbowała odnaleźć jej rodzinę, aż w końcu po 12 latach odezwała się siostra dziewczyny. Czy uda im się nawiązać kontakt? Co z resztą rodziny? Czy zobaczą się? Kogo Ela zagra w przedstawieniu?

Muszę przyznać, że dawno nie czytałam tak dobrze napisanej książki ! Jest ona przeznaczona bardziej dla dzieci, niż dorosłych, choć moim zdaniem nadaje się doskonale dla czytelnika w każdym wieku. Książka bardzo mnie wzruszyła swoją fabułą, jest bardzo ciekawie napisana, czyta się ją z wielką przyjemnością. Plusem jest też to, że nie można domyślić się rozwiązania akcji. Aktorka nie ujawnia też, co stało się z pozostałą rodziną Eli.

Moja ocena : 10/10

- Ale kiedyś mówiłaś, że chciałabyś, żeby cię znaleźli.
Ela zamyśliła się, nawijając na palec opadający na czoło lok.

Bardzo ciepła i miło napisana książka.Gratulacje dla autorki za świetną treść i ciekawy pomysł!:)

Wzruszająca, pełna ciepła książka :)

Wzruszająca, pełna ciepła książka :)

Wzruszająca, pełna przejmującego ciepła opowieść. Polecam wszystkim! :)

Wzruszająca, pełna przejmującego ciepła opowieść. Polecam wszystkim! :)

Warto przeczytać, żeby wiedzieć, że wojna na Bałkanach to nie tylko polityka, ale również ludzkie tragedie pomijane w oficjalnych reportażach i doniesieniach prasowych.

Bardzo ładna książka.

Bardzo ładna książka.

Pamiętam jak mając 12 lat czytałam tę książkę po nocy, bo nie mogłam się oderwać. Teraz powróciłam do niej i zrozumiałam, co mnie w niej ujęło. Polecam wszystkim młodym, wrażliwym czytelnikom.

• 2011
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa