Ala Betka

Wydawnictwo: Świat Książki

Przygody jedenastolatki w szkole, którą opanowała magia. W szkole, do której chodzi Ala Betka, nagle zaczynają się dziać dziwne rzeczy. złote rybki spełniają życzenia, a silny wiatr wywiewa nauczycieli na... drzewa. Błyskotliwa i pełna humoru powieść nie unika także trudnych tematów: jak opuszczenie przez rodziców czy niedojrzałość, i tyleż ostro, co zabawnie ukazuje wady dorosłych.

wioletowekruczki | 2015-01-21

To książka dla dzieci, które zdobyły już doświadczenia związane z niełatwą uczniowską dolą. Podzielona jest na pięć rozdziałów, a każdy z nich opowiada historię rodem „nie z tej ziemi”. Już ich tytuły mogą świadczyć o tym, że akcja rozgrywa się na granicy magii i rzeczywistości, np. „Eliksir złych uczuć”, „Sezon na złote rybki”, „Koń, który spadł z nieba”. Przygody nie są ze sobą ściśle powiązane, w zasadzie można je czytać oddzielnie, dlatego szkoda, że brak jest spisu treści. Każda opisuje wydarzenia szarej szkolnej codzienności, ale dodatkowo przepełnione są zjawiskami nadprzyrodzonymi. Demaskują wady dorosłych i przedstawiają ich w krzywym zwierciadle. Akcja rozgrywa się głównie w szkole, wobec czego tymi dorosłymi są przeważnie nauczyciele. Autorka posługuje się wszechstronnym pełnym humoru słownictwem, które umożliwia jednocześnie dobrą zabawę i rozwój potencjału językowego młodego czytelnika. Główną bohaterką utworu jest tytułowa Ala Betka. To na pozór zwykła jedenastoletnia...

Miśka | 2014-01-02
Przeczytana: 06 lutego 2013

Zabawna, lekka i przyjemna, jednak nie zrobiła na mnie większego wrażenia. Może gdybym przeczytała ją jak byłam trochę młodsza to bardziej by mi się podobała.

WinchesterBear | 2016-11-11

Myślę, że jest to idealna książka dla dzieciaków z 4-6 klasy podstawówki; wesoła, ciekawa książka o ich rówieśniczce i jej przygodach! :D

karoella | 2011-09-24
Przeczytana: 2010 rok

Coś w rodzaju "Mikołajka"- zabawna, zabawna, ciekawa i jeszcze raz zabawna. Polecam na ponure wieczory :)

Sosnowaigielka | 2013-04-06

Przełamuje wszelkie stereotypy, pokazuje głupotę dorosłych, w tym nauczycieli, poszerza horyzonty.

Carina | 2015-08-18

Ciekawa, momentami zabawna, polecam na nudne wieczory :>

Zuzanna Kobus | 2016-05-30
Lady | 2016-03-09