Zerko czyli Trzy dni w Karlikanii

Cykl: Zerko (tom 1)
Wydawnictwo: ALFA
Putešestvie po Karlikanii i Al'-džebre
Xymena

Zagadnienia matematyczne przedstawione w bardzo opisowy sposób. Grupka dzieci wybiera się do Karlikanii - matematycznej krainy, gdzie spotykają jej mieszkańców, m.in. małego Zerka, późniejszego bohatera książki "Zerko Żeglarz". Książka bogato ilustrowana rysunkami Szarloty Pawel, pomagającymi w zrozumieniu tekstu.

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

Właśnie wczoraj, kończąc jakaś książkę z serii "Świat jest matematyczny", starającej się zwykłemu śmiertelnikowi przybliżyć i wyjaśnić tajemnice Królowej Nauk, przypomniałam sobie o tej serii.
Pamiętam, że dzieciakiem będąc, czytałam ją z wypiekami na twarzy. Już wtedy byłam molem książkowym, więc rodzice, chcąc mnie nauczyć także liczyć, nie tylko literki składać, zdobyli gdzieś tę książkę. Gwoli wyjaśnienia: jest to pierwsza część serii o fascynujących przygodach Zerka, chłopca mieszkającego w Karlikanii, krainie liczb. To dzięki niemu poznałam podstawy geometrii, dowiedziałam się jak pasjonujące są liczby pierwsze i obliczyłam swoje pierwsze równanie kwadratowe... i wiele, wiele innych. Kolejne książki o przygodach Zerka to "Czarna maska z Al-dżabaru" i "Zerko żeglarz". Oczywiście dużo wody upłynęło od tamtego czasu i nie pamiętam już dokładnie, co było w której części, więc ta recenzja jest niejako zbiorcza; jedno jest pewne - Zerko zabierał mnie, mała dziewczynkę, na...

Jawtuh | 2014-01-29
Przeczytana: 1992 rok

Książka z której bez wątpienia nauczyłem się więcej matematyki niż przez całą szkołę podstawową. I chyba szkołę w ogóle bo potem było tylko gorzej. Życzę wszystkim podręcznikom do matmy, by miały choć odrobinkę polotu tej zacnej pozycji.

madziek_20 | 2017-01-01
Paweł | 2016-09-17