Zerko Żeglarz

Cykl: Zerko (tom 3)
Wydawnictwo: ALFA
Nulik Mariechod
jaguśka

Książka o przygodach chłopca - Zerka z państwa liczb Karlikanii. Wypływa on w morze na żaglowcu kapitana Jedynki, by pokonać trasę przez geometryczne morza i oceany. W czasie przygód w sposób obrazowy wyjaśniane są zagadnienia matematyczne (głównie geometria). Wszystko w formie dziennika pokładowego spisywanego przez chłopca.

Marcin Knyszyński | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Nie, nie przeczytałem tego dziś. Robiąc porządki w szafie znalazłem zaczytany doszczętnie mój egzemplarz sprzed dwudziestu siedmiu lat. Gdy miałem chyba z dziesięć, jedenaście - rodzice kupili tę książkę na urodziny chyba. Nie pamiętam, żadnej innej z czasów dzieciństwa, która wzbudzałaby we mnie taki zachwyt i uwielbienie ("Władca Pierścieni" przyszedł dwa, trzy lata później). Przygoda, komiks w książce (niezapomniana Szarlota Pawel), matematyka na wesoło, geometria przekazana tak, że nawet nie zauważamy, że się cały czas uczymy.
Polecam wszystkim rodzicom 8-12 letnich dzieci.

jasisz | 2014-02-12

Gdyby nie ta książka, to ciekawe czy też uczyłbym się matematyki i studiował ścisły kierunek. Pamiętam jak bardzo przejąłem się, że autor poleca czytać jeden dzień z dziennika Zerka dziennie, a tymczasem mnie obowiązywał biblioteczny limit czasu.
W późniejszych tomach są nawet przystępnie wytłumaczone całki!

Czytalski | 2016-09-21
Przeczytana: 04 listopada 2014

[Z kartonu na strychu] Rejs po morzu geometrii

Czy można uczyć matematyki w przyjemny sposób? W większości wypadków lekcje tego przedmiotu kojarzą się z tabliczką mnożenia, dziwnymi i niezrozumiałymi wzorami i panią, która kazała się tego wszystkiego nauczyć. Można też spróbować wybrać się w rejs z Zerkiem.

Zerko podstępem zdobywa zgodę mamy na uczestnictwo w rejsie na pokładzie "Fregaty" dowodzonej przez kapitana Jedynkę. W nieco ponad miesięcznej podróży odwiedza on zatoki i wyspy geometrycznych mórz i oceanów.
Autor, Władimir Lowszyn, po raz drugi podjął się przeprowadzenia czytelnika przez zawiłości matematyki. W prezentowanej książce skupił się na zagadnieniach związanych z geometrią. I tak w 32 dniach z dziennika pokładowego jungi Zerka wyjaśnia co to są figury kongruentne, jak podzielić koło na 9 równych części czy obliczyć objętość pojemnika.
Książka jest kierowana głównie do młodszego czytelnika - poziom szkoły podstawowej - ale nie ma żadnego problemu, aby sięgnął po...

Kamila | 2013-08-24

Miałam 6 czy 7 lat, gdy czytałam ta książkę. Pokochałam matematykę, i tak mi zostało... :)

Irmidjusz | 2011-04-08

Świetna zabawa połączona z nauką matematyki :) W dzieciństwie powracałem do niej wciąż i wciąż i zawsze super się bawiłem, była dla mnie inspiracją i z pewnością dzięki niej polubiłem matematykę. Forma przekazywania wiedzy bardzo przystępna i urozmaicona a do tego ciekawa i wciągająca. Doskonała dla wszystkich dzieciaków ze skłonnościami do myślenia :) Polecam na prezent!

nadachu | 2011-02-08
Przeczytana: 1995 rok

Moja pierwsza "książka naukowa". Dzięki niej zapałałem miłością do matematyki i w przyjemny sposób poznawałem jej (wówczas) niezwykłe tajemnice. Po dziś dzień wiem dzięki Panu Łowszynowi, że liczby przystające, albo podobne - to inaczej liczby kongruentne :)

Beata Woźniak | 2014-08-24
Przeczytana: 27 stycznia 2011