Zerko Żeglarz

ALFA
1987-01-01
1987-01-01
Grażyna Pieśniewska
popularnonaukowa matematyka dziennki pokładowy Zerko żeglowanie pomoc naukowa

Nie, nie przeczytałem tego dziś. Robiąc porządki w szafie znalazłem zaczytany doszczętnie mój egzemplarz sprzed dwudziestu siedmiu lat. Gdy miałem chyba z dziesięć, jedenaście - rodzice kupili tę książkę na urodziny chyba. Nie pamiętam, żadnej innej z czasów dzieciństwa, która wzbudzałaby we mnie taki zachwyt i uwielbienie ("Władca Pierścieni" przyszedł dwa, trzy lata później). Przygoda, komiks w książce (niezapomniana Szarlota Pawel),matematyka na wesoło, geometria przekazana tak, że nawet nie zauważamy, że się cały czas uczymy.
Polecam wszystkim rodzicom 8-12 letnich dzieci.

[Z kartonu na strychu] Rejs po morzu geometrii

Czy można uczyć matematyki w przyjemny sposób? W większości wypadków lekcje tego przedmiotu kojarzą się z tabliczką mnożenia, dziwnymi i niezrozumiałymi wzorami i panią, która kazała się tego wszystkiego nauczyć. Można też spróbować wybrać się w rejs z Zerkiem.

Zerko podstępem zdobywa zgodę mamy na uczestnictwo w rejsie na pokładzie "Fregaty" dowodzonej przez kapitana Jedynkę. W nieco ponad miesięcznej podróży odwiedza on zatoki i wyspy geometrycznych mórz i oceanów.
Autor, Władimir Lowszyn, po raz drugi podjął się przeprowadzenia czytelnika przez zawiłości matematyki. W prezentowanej książce skupił się na zagadnieniach związanych z geometrią. I tak w 32 dniach z dziennika pokładowego jungi Zerka wyjaśnia co to są figury kongruentne, jak podzielić koło na 9 równych części czy obliczyć objętość pojemnika.
Książka jest kierowana głównie do młodszego czytelnika - poziom szkoły podstawowej - ale nie ma żadnego problemu, aby sięgnął po nią również rodzic, który chciałby pomóc swojemu dziecku w nauce. Ja sam bardzo chętnie przypominałem sobie różne rzeczy, które zdążyłem już zapomnieć. Dużym atutem jest styl w jakim autor przedstawia problemy - jest to jeden z lepszych przykładów wprowadzenia w życie hasła "uczy bawiąc, bawi ucząc". Sporo tutaj humoru, którego źródłem jest głównie Zerko i jego umiejętność pakowania się w kłopoty.
Nie można też zapomnieć o ilustracjach, których autorką jest Szarlota Pawel - twórczyni między innymi postaci Kleksa oraz jego przyjaciół, Jonki i Jonka. Fani polskiego komiksu bez trudu rozpoznają tę kreskę.
Jeżeli matematyka (a w szczególności geometria) to dla was czarna magia to bez wahania sięgnijcie po przygody Zerka - wiele rzeczy stanie się jaśniejsze. Najlepiej będzie podzielić lekturę tak jak sugeruje autor - jeden wpis z dziennika na raz.

[Z kartonu na strychu] Rejs po morzu geometrii

Zerko podstępem zdobywa zgodę mamy na uczestnictwo w rejsie na...

Gdyby nie ta książka, to ciekawe czy też uczyłbym się matematyki i studiował ścisły kierunek. Pamiętam jak bardzo przejąłem się, że autor poleca czytać jeden dzień z dziennika Zerka dziennie, a tymczasem mnie obowiązywał biblioteczny limit czasu.
W późniejszych tomach są nawet przystępnie wytłumaczone całki!

W późniejszych tomach są nawet przystępnie wytłumaczone całki!

Miałam 6 czy 7 lat, gdy czytałam ta książkę. Pokochałam matematykę, i tak mi zostało... :)

Świetna zabawa połączona z nauką matematyki :) W dzieciństwie powracałem do niej wciąż i wciąż i zawsze super się bawiłem, była dla mnie inspiracją i z pewnością dzięki niej polubiłem matematykę. Forma przekazywania wiedzy bardzo przystępna i urozmaicona a do tego ciekawa i wciągająca. Doskonała dla wszystkich dzieciaków ze skłonnościami do myślenia :) Polecam na prezent!

Moja pierwsza "książka naukowa". Dzięki niej zapałałem miłością do matematyki i w przyjemny sposób poznawałem jej (wówczas) niezwykłe tajemnice. Po dziś dzień wiem dzięki Panu Łowszynowi, że liczby przystające, albo podobne - to inaczej liczby kongruentne :)

• Młodzieżowe
  • Książki z dzieciństwa
  • Czytane dawno temu
  • Literatura dla dzieci i młodzieży
  • Matematyka/Informatyka/Fizyka
  • Wyjątkowe