S.O.S.

Seria: Seria z Jamnikiem
Wydawnictwo: Czytelnik
piotrex

Fragment: "- Ludzie! - krzyczała dalej Elżbieta, nie dając się poprowadzić w stronę kutra. - Niech mnie sądzą, jeżeli jestem winna! Ale nie pozwólcie, żeby on wsiadł na ten kuter! Nie może tak być, żeby morderca robił, co chce, a potem wyjeżdżał, dokąd mu się spodoba! Musi być jakaś sprawiedliwość! Zabijcie go, jeżeli nie możecie inaczej! Zabijcie go, nawet gdybym ja miała zginąć razem z nim!...

Fragment:
"- Ludzie! - krzyczała dalej Elżbieta, nie dając się poprowadzić w stronę kutra. - Niech mnie sądzą, jeżeli jestem winna! Ale nie pozwólcie, żeby on wsiadł na ten kuter! Nie może tak być, żeby morderca robił, co chce, a potem wyjeżdżał, dokąd mu się spodoba! Musi być jakaś sprawiedliwość! Zabijcie go, jeżeli nie możecie inaczej! Zabijcie go, nawet gdybym ja miała zginąć razem z nim! Strzelajcie do niego, słyszycie? Strzelajcie! Strzelajcie!
Przez chwilę było cicho, potem on powiedział swobodnie:
- Chodź, mała, bo czasu szkoda. Panowie są mądrzejsi od ciebie. Prześlemy im za to widokówkę z duńską syrenką.
Rzuciła się na kolana, naciągając kabel, oplatający jego lewą dłoń, i zaczęła się tarzać w piasku.
Nikt nie pośpieszył jej z pomocą..."

almos | 2014-08-17
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Jeden z najlepszych kryminałów PRL-owskich. Historia reportera radiowego, który bada sprawę tajemniczego samobójstwa młodej kobiety, sprawa ta łączy się dziwnie z zaginięciem córki owego reportera. Rzecz cała dzieje się w Trójmieście, i nasz bohater, szukając córki, wchodzi w półświatek tamtejszy, z cinkciarzami, panienkami, drobnymi rzezimieszkami, kombinatorami. W miarę zagłębiania się w ten świat, odkrywa poważną aferę kryminalną z kilkoma morderstwami.

Mamy tu świetnie napisany, z nerwem reporterskim opis rzeczywistości PRL-owskiej, z jej przaśnością, biedą zwykłych ludzi, bogactwem prywaciarzy, kombinowaniem powszechnym. Styl autora świetny, oddaje z jednej strony oficjalną nowomowę, z drugiej język ulicy, zaś intryga kryminalna jest dynamiczna i mocno wciąga.

To taki polski czarny kryminał, w którym samotny bohater szuka prawdy balansując między bandytami i policją (wtedy MO), a czasami obrywa po łbie. Moim zdaniem bardzo udany, i językowo, i fabularnie.

Jest tajemnicą...

Jabuilo | 2016-05-17