Dante

Tłumaczenie: Dorota Strukowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia i Tradycja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Dante
Dante, biografia,
hunter

Książka ukazuje życie i złożony proces rozwoju - emocjonalnego, artystycznego i filozoficznego - wielkiego włoskiego poety-historyka...

źródło opisu: http://merlin.pl/Dante_Richard-W-B-Lewis/browse/product/1,361254.html

Agnieszka | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Trochę śmieszna ta biografia. Nie chcę być wobec autora niesprawiedliwa, może i się napracował i w ogóle miał dobre zamiary, ale to 160 stron tekstu, w dodatku będącego głównie analizą Boskiej Komedii. No kurcze, moje wydanie Dantego w tłumaczeniu Porębowicza ma 218 stron przypisów. Żenująco wypada pan Lewis.
W trakcie lektury aż jedną rzecz miałam ochotę sprawdzić dalej. Niejakiego Cangrande (della Scala) nazywa autor uderzająco przystojnym. Obejrzałam na obrazkach. Zawiodłam się ;-)
Za to wydanie ładne, piękny fresk na okładce.

guciamal | 2011-08-07
Przeczytana: sierpień 2011

Książka jest biografią poety, ale też analizą jego największego i najbardziej znanego utworu „Boskiej Komedii”.
Aby poznać poetę musimy poznać miejsce i czas, w jakim żył i tworzył. Bez znajomości realiów XIII i XIV wiecznej Florencji, Werony, czy Rawenny trudno byłoby zrozumieć treści zawarte w Boskiej Komedii. W książce Lewisa poznajemy otoczenie, w którym dorastał Dante, historię walk i sporów pomiędzy gibelinami i gwelfami oraz historię znajomości z Beatricze. Bez niej bowiem nie byłoby Boskiej Komedii. Któż inny mógłby być przewodnikiem poety w niebie jeśli nie wyidealizowana, piękna niewiasta. Niewiasta, która jednak była postacią realną, a do tego mężatką. Dante wielbił Beatricze przez niemal całe swoje życie niezależnie od faktu posiadania małżonki i czwórki dzieci i niezależnie od paru przygód miłosnych.
więcej na moim bloogu

Mikołaj | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

Autor skupił się na niewątpliwie najbardziej znanym dziele poety, "Boskiej Komedii". Za mało było dla mnie odwołań do myśli politycznej Dantego, jego traktatu "Monarchia", a właśnie na to liczyłem.

Hebdomas | 2016-05-31
Olaf | 2013-03-01