Czyściciel

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
The Cleaner
978-83-258-0387-2
Dorota_1988

Morderca poszukuje mordercy. Nieprawdopodobne? A jednak! Joe nie wyróżnia się z tłumu. Wiedzie spokojne, wręcz monotonne życie: dwa razy dziennie karmi złotą rybkę, raz w tygodniu odwiedza matkę i pracuje. Jest wzorowym, choć może nie najbystrzejszym pracownikiem, sprzątaczem w komendzie policji. I robi coś jeszcze – zabija kobiety, metodycznie i zgodnie z planem, sześć, jedną po drugiej. Policja nazywa go nieuchwytnym seryjnym mordercą, Nożownikiem z Christchurch. Kiedy na jaw wychodzi siódme zabójstwo, Joe wpada w szał. Wie, że tym razem ma wspólnika. Ktoś uzurpuje sobie prawo do bycia nim, ktoś podszywa się pod niego! Wstrząśnięty i oburzony bezczelnością śmiałka rozpoczyna własne, jakże ryzykowne śledztwo.

Marzin | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Świetna książka. Thriller psychologiczny, który jest monologiem samego mordercy. Popełniane przez niego morderstwa widzimy z jego perspektywy, to jak się usprawiedliwia sam przed sobą , jaką satysfakcję czuję z zamordowania kobiety. Joe czyli narrator książki jest chorym człowiekiem, psychicznie chorym jednak on sam tej myśli do siebie nie dopuszcza. Polecam.

magda | 2012-12-17

Główny bohater - Joe wiedzie z pozoru proste, uporządkowane i monotonne życie. Pracuje jako sprzątacz w komendzie policji w Christchurch. Codziennie zamiata i myje podłogi, czyści toalety i odkurza korytarze. Na tym właściwie kończy się jego zakres obowiązków, ale cóż… Joe nie należy do najbystrzejszych. Nie na darmo przylgnął do niego przydomek „opóźniony Joe”.

Tymczasem policjanci pracują nad sprawą Nożownika z Christchurch - seryjnego i nieuchwytnego jak dotąd mordercy, którego ofiarą padło już sześć kobiet. Cały posterunek wydaje się być skupiony jedynie na tej jednej sprawie. Wszystkim zależy na tym, żeby jak najszybciej odnaleźć zabójcę i zamknąć śledztwo. Niestety policja otrzymuje informację o kolejnym morderstwie. Wszyscy są przekonani, że to kolejna ofiara seryjnego zabójcy. Tylko opóźniony Joe wydaje się wstrząśnięty, a wręcz oburzony. Jest pewny, że tej zbrodni nie dokonał Nożownik. Skąd ta pewność? Bo to właśnie on jest ściganym przez policję mordercą. Teraz...

Ostatni raz tak dobrze mi się czytało, kiedy parę lat temu odkryłam Kossakowską i jej aniołów. Mimo, że "Czyściciel" to zupełnie odmienna kategoria, to linią łączącą te historie jest humor, którego ciężko się spodziewać.

Mamy bowiem do czynienia z groźnym seryjnym mordercą. Niebywale inteligentnym facetem, który jest wstanie bezkarnie zabijać i żyć wśród policjantów, którzy na jego oczach starają się odnaleźć mordercę. Zaczynając czytać, zupełnie się nie spodziewasz, że oprócz tych krwawych scen będziesz się jeszcze śmiać, wręcz zapałasz delikatną sympatią do Joego. Jego poczucie humoru, ironia z jaką komentuje ludzi, świat i samego siebie jest fenomenalna.

"Narodzony znikąd teraz żyje wszędzie" - ten cytat zostanie ze mną na zawsze. Jest idealnym komentarzem do tej książki i moich odczuć po przeczytaniu ostatniej strony. Joe bowiem zostanie już na zawsze z bohaterami swojego świata, jak i ze mną. Wrzucając tę książkę do tej samej kategorii w której schowałam całą serię...

Marduk | 2016-03-26

Pozytyw! Powieść "inna" niż wszystkie w tym gatunku. Na pewno nie zapomni się o niej zaraz po przeczytaniu,choćby przez dość specyficzną postać głównego bohatera tej powieści. Zaskakujące,dość "przewrotne" zakończenie. Książka w sam raz na letni wieczór.

sheina_3 | 2014-07-18

Po opisie książki spodziewałam się że mnie wciągnie i jednym tchem ją przeczytam,ale się zawiodłam,robiłam do niej parę podejść żeby w końcu ją przeczytać,ale jakoś udało się dotrwać do końca.Jeśli ktoś lubi takie przeciętne książki to zachęcam do przeczytania.

Marysieńka | 2011-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2011

Seryjny zabójca kochający swoją matkę? Dlaczego nie...Joe sprzątacz opowiada nam swoją historię, relacjonuje co robi w danej chwili i dlaczego. On sam jest narratorem. Christchurch w Nowej Zelandii to miejsce akcji tej mocnej ale interesującej powieści. Polecam ją ludziom o silnych nerwach. Mnie się podobała ale nie chcę nawet w małym fragmencie streszczać akcji. Przyznam jednak, że w tym mrocznym thrillerze trafiło się kilka śmiesznych opisów zdarzeń...Polecam tę powieść...

Karol | 2011-12-29
Przeczytana: 2011 rok

Książka bez wątpienia warta uwagi, choćby dlatego, że to Joe - nasz główny bohater - jest narratorem, a nie uganiający się za nim policjanci. Na pierwszy rzut oka to normalny człowiek, inteligentny i spokojny, który regularnie odwiedza kochającą matkę. Pracuje jako sprzątacz na komisariacie, dlatego zna każdy następny ruch policjantów.

Autor miał świetny pomysł na postać. Pierwszy raz spotkałem się z książką, która powinna mieć "ciężki" klimat spowodowany zabójstwami, a przy której nie raz się zaśmiałem ;)
polecam w stu procentach ;)

Natalia | 2011-05-05
Przeczytana: 04 maja 2011

Książka nie jest zła, ale czegoś mi w niej zabrakło. Po tych wszystkich recenzjach, różnych opiniach oczekiwałam od niej o wiele, wiele więcej.
Przykuwa uwagę, ze względu na narratora- samego mordercę. Tak naprawdę nic w niej więcej, jak na mój gust , nie ma interesującego. Jedynie sam koniec jest zaskakujący. Co prawda treść lekka, czyta się przyjemnie, ale momentami zawiewa banałem.

Jagna | 2012-11-22
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2012

Wiem, to takie tandetne; koleś z nożem i ładna dziewczyna. Jednak w związku z tym, że trochę tandety jeszcze chyba nikomu nie zaszkodziło to okładka mimo wszystko przyciągnęła mój wzrok, książka mnie zainteresowała, więc co mi pozostało ... wzięłam ją do ręki i zabrałam do domu.

Paul Cleave (autor) - facet napisał na razie dwie książki, ale że całkiem młody z niego gość (rocznik '74) to sądzę, że na tym nie poprzestanie. I dobrze. Byle dalej pisał tak nieszablonowe historie.

Joe - niepozorny, nijaki, samotny, opóźniony. Tak widzą go ludzie w pracy.
Joe - bezwzględny, brutalny, bezlitosny. Tak widzą go tylko jego ofiary, kobiety, które morduje bez mrugnięcia okiem.
W pracy chyba każdy musi troszeczkę poudawać, ale życie prywatne to już zupełnie inna bajka; można nabrać wiatru w skrzydła, znaleźć hobby, rozwijać zainteresowania.
Ta cała historia może się komuś trochę skojarzyć z Dexterem, ale naprawdę będzie tego tylko trochę bo obu szanownych panów dzielą nie tylko (choć przede...

Becia | 2011-02-26
Przeczytana: 2011 rok

Wstyd się przyznać, ale do przeczytania tej książki w pierwszej kolejności zachęciła mnie okładka. Potem dopiero był pomysł. Spodobało mi się to, że narracja jest prowadzona przez seryjnego mordercę. To było takie... inne.
Trochę trwało zanim dobrnęłam do końca, a to głównie przez brak czasu. Jednak nie żałuję.
Książka mi się podobała. Jest... dobra. Jakaś taka inna w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie podoba mi się jedynie czas teraźniejszy w jakim jest prowadzona narracja. Trochę trwało zanim się do tego przyzwyczaiłam. Za to polubiłam bohatera. Momentami mnie rozśmieszał i szkoda mi go było, tam w parku...
I zaskoczyło mnie zakończenie. Nie spodziewałam się czegoś takiego.
Ale nic więcej nie zdradzę.
Polecam gorąco na zimne wieczory.