Dzieje ORP Orzeł

7 (17 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
83-909622-5-X
historyczna
Michał

Pierwsze w wolnej Polsce wydanie monografii legendarnego okrętu podwodnego ORP "Orzeł", okrytego chwałą w drugiej wojnie światowej. Autor książki - Jerzy Pertek, marynista i niestrudzony badacz historii Polskiej Marynarki Wojennej, opisuje losy okrętu i załogi, która zasłynęła brawurową ucieczką z internowania w Tallinie i przedarciem się z Bałtyku na Morze Północne. Książka zawiera: -...

Książka zawiera:
- relacje z patriotycznej zbiórki pieniędzy, dzięki którym zakupiono ORP "Orzeł",
- informacje z przebiegu budowy okrętu i prób morskich,
- plany techniczne oraz opis konstrukcji okrętu i jego wyposażenia,
- sprawozdanie z powitania "Orła" w Gdyni 10 lutego 1929 roku,
- wiadomości o działaniach okrętu w pierwszych dniach po napaści hitlerowskiej na Polskę,
- wyjaśnienie zagadki internowania "Orła" w estońskim porcie Tallin
- opis ucieczki "Orła" z Tallina i niebezpiecznego rejsu do Wielkiej Brytanii,
- relacje z wojennych patroli na Morzu Północnym,
- próbe wyświetlenia tajemnicy zaginięcia "Orła",
- ponad 150 reprodukcji unikalnych fotografii, map i dokumentów.

Wielką atrakcją niniejszego wydania "Dziejów ORP Orzeł" jest Suplement, który podaje nieznane fakty z historii okrętu i jego załogi. A w szczególności ujawnia:
Watki prowokacji związane z naszym okrętem podwodnym
Niemoralną postawę komandora Kłoczkowskiego - dowódcy "Orła", odpowiedzialnego za internowanie okrętu.
Treść skazującego wyroku Morskiego Sądu Wojennego w Londynie w sprawie kmdra Kłoczkowskiego.

źródło opisu: okładka

Jędrek | 2013-09-18
Przeczytana: 01 stycznia 1973

Czytałem wcześniejsze wydania, gdzie nie było o zawstydzających okolicznościach internowania. Ale i tak była to pasjonująca lektura.

Magda Walczak | 2013-08-21
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Historia chyba najbardziej znanego z polskich okrętów podwodnych, niesamowicie wciągająca. Po przeczytaniu ostatniego zdania, ma się niedosyt i dalej poszukuje się odpowiedzi co stało się z ORP "Orzeł"

artfan | 2016-05-10
Ezys | 2015-12-04