P.Q. 17
Druga Wojna Światowa, reportarz,
historia
Koziołek

„P.Q. 17” to najsłynniejszy konwój w drugiej wojnie światowej. Książka Godfreya Winna pokazuje tragedię konwoju widzianą z pokładu jednego z okrętów eskorty, krążownika pomocniczego HMS Pozarica. Autor, będąc korespondentem wojennym (znakomite pióro!) opisuje zarówno swoje przeżycia jak i członków załogi okrętu na którym przebywa. Przytacza też relacje marynarzy z innych jednostek, w tym rozbitków którym udało się przeżyć piekło konwoju. Z 36 statków jakie w końcu czerwca 1942 roku wyruszyły do Rosji, dotarło na miejsce przeznaczenia jedynie 11. Pozostałe padły łupem U-bootów i Luftwaffe. W ciągu kilku dni na dno poszło: 3350 pojazdów mechanicznych, 200 bombowców i 430 czołgów! Klęska konwoju to jedna z największych porażek aliantów w drugiej wojnie światowej.

źródło opisu: Finna Oficyna Wydawnicza, 2011

źródło okładki: http://finna.com.pl/

Bardzo dobrze napisana książka. Oddaje grozę wojny, przeżycia rodzin marynarzy, o których często nie mieli przez wiele dni żadnych wieści. Pokazane jest też w niej, w jaki sposób Związek Radziecki traktował swych sojuszników.
Na uwagę zasługuje również opis starań o jej wydanie w okresie wojny, czy zaraz po niej...

Bardzo interesująca pozycja. Jej atrakcyjność podkreśla fakt, że mamy w niej informacje z pierwszej ręki, niejako na gorąco. Mnie bardzo zainteresował opis Rosji, widzianej przez marynarzy z konwojów wychowanych i żyjących na co dzień w zupełnie innej rzeczywistości oraz z to z jakim przyjęciem komunistycznych władz i zwykłych ludzi się spotykają.

Pio | 2013-01-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012