Hell's Angel. Historia Sonny’ego Bargera i klubu motocyklowego Hell’s Angels

Tłumaczenie: Bogusław Lubański
Wydawnictwo: Kagra
Hell's Angel. The Life and Times of Sonny Barger and the Hell's Angels Motorcycle Club
paulie

Wszystko, co wiadomo opinii publicznej na temat Klubu Motocyklowego Hell’s Angels (HAMC), pochodzi ze źródeł policyjnych, niskobudżetowych hollywoodzkich produkcji, brukowców lub przesadzonych wyznań pokroju „byłem jednym z nich”. Jednak nigdy dotąd historia tej unikalnej amerykańskiej subkultury i dzikiego, pełnego niebezpieczeństw życia kluczowego przywódcy Aniołów, Ralpha Sonny’ego Bargera nie była opisana z tak bezwzględną uczciwością i szczerością, pochodzącą zresztą z samego źródła. Nareszcie któryś z Aniołów przedstawił własną wersję wydarzeń.

Niniejsza książka daje nieograniczony wgląd w tajemniczy świat cieszącego się złą sławą klubu HAMC, poczynając od powstania Hell’s Angels w Oakland, a kończąc cztery burzliwe dekady później. Przedstawia ona barwne zastępy „jednoprocentowców” takich jak: Terry the Tramp, Charlie Magoo i wszystkich innych, którzy przez całe lata jeździli u boku Bargera. Opowiada ona również w jaki sposób HAMC zrewolucjonizował wygląd motocykli marki Harley-Davidson i stworzył to, co stało się później międzynarodowym bractwem motocyklistów i wyrocznią dla wszystkich poszukiwaczy wolności.

Własnymi słowami Barger opowiada o bezustannych bataliach przeciw wysiłkom rządu, chcącego za wszelką cenę zniszczyć klub Hell’s Angels. Wyjaśnia co stało się podczas starcia z antywojenną elitą lat sześćdziesiątych oraz tłumaczy, co naprawdę leżało u podstaw niesławnego koncertu grupy The Rolling Stones w Altamont Raceway w 1969 roku, będącego epokowym wydarzeniem symbolizującym koniec lat sześćdziesiątych. Ta epicka saga wprowadza nas również w prywatne życie charyzmatycznego wizjonera, będącego uosobieniem typowo amerykańskich wartości: wolności na autostradzie, walki z przeciwnościami, chęci osiągnięcia szczytów i nieustępliwości. Książka zawiera wiele zdjęć zarówno ze zbiorów prywatnych, jak i wykonanych przez znanych fotografów, ukazujących zupełnie nowy wymiar tej niesamowitej opowieści.

Pośród przytoczonych przez Bargera opowieści znajdziemy tak jego osobiste zwycięstwa, jak i bitewne tragedie: ciągłe zmagania z siłami prawa, izolacje w zakładach karnych, nasilający się rak krtani, miłość, małżeństwo i wybór sposobu życia motocyklisty ciągle szalonego po tych wszystkich latach. Hell’s Angel nie koncentruje się jedynie na gorących tematach, takich jak przemoc, narkotyki czy kobiety, bezustannie wspierające Bargera i cały klub. Ta doskonała, przedstawiająca motocykle, barwne charaktery i dreszczyk szybkości książka jest również najlepszą opowieścią ludzi wyjętych spod prawa mówiących o lojalności, zdradzie, subkulturach, braterstwie i prawdziwej cenie wolności.

źródło opisu: http://www.kagra.com.pl/

źródło okładki: http://www.kagra.com.pl/

Nocny | 2013-11-08

Uwielbiam Rock’n’Rolla. Od dzieciństwa towarzyszyli mi Doorsi, Beatelsi i Metallcia. Siłą rzeczy interesowały mnie związane z muzyką rockową subkultury, ale nigdy nie zainteresowali mnie harleyowcy. Do czasu. Zachęcony pochlebnymi opiniami obejrzałem Sons of Anarchy i moja fascynacja wywindowała z poziomu zerowego do poszukiwania nawet najmniejszych wzmianek w różnych lekturach.

Hell’s Angels to najbardziej znany klub, czy jak wolą inni, gang motocyklowy na świecie, a Sonny Barger był jego liderem przez dekady. Z chłopaka zafascynowanego warczącymi maszynami, stał się ikoną amerykańskiej kontrkultury. Związał swoje życie z jazdą na motorze i wszystkim tym, co się z tym wiąże. I na całe szczęście postanowił spisać swoje wspomnienia.

Barger przedstawia w książce swoją historię, która nierozerwalnie związana jest z Hell’s Angels. HAMC (Hell’s Angels Motorcycle Club) z bandy zagubionych chłopaków szukających okazji, zmienił się w ogólnoświatową korporację. Jest to podróż pełna...

Bartek | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

Przeciekawa historia klubu motocyklowego "Hell's Angels" opowiedziana przez jego najpopularniejszego przedstawiciela. Sonny Barger to postać enigmatyczna i pełna charyzmy, przede wszystkim jednak szczera i pewna słuszności własnego postępowania. Nie zgadzam się ze wszystkimi jego wyborami i poglądami (niektóre uważając wręcz za niegodne), ale nie sposób nie zauważyć, że na kartach książki jest szczery i obiektywny. Nie wybiela własnej postaci, jest prawdziwy i autentyczny. To inteligentny i błyskotliwy przywódca, mogący poszczycić się iście hollywódzką biografią.

Historia "Hell's Angels" to jednocześnie socjologiczny portret powojennej Ameryki oraz studium społecznego odrzucenia. Dzięki temu książka Bargera to nie tylko ciekawe wspomnienie, ale także publikacja pełna wartości historycznej. Warto po nią sięgnąć, nawet jeśli motory Indian czy Harley Davidson widzimy zazwyczaj tylko na zdjęciach i filmach.

kasiorek | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Harley'a. Opowieść obejmująca 50 lat wspaniałej historii widzianej okiem buntownika, a zarazem inteligentnego i charyzmatycznego przywódcy.
Czyta się jednym tchem.

HeadBanger | 2018-11-20