Hell's Angel. Historia Sonny’ego Bargera i klubu motocyklowego Hell’s Angels

Okładka książki Hell's Angel. Historia Sonny’ego Bargera i klubu motocyklowego Hell’s Angels Ralph Barger, Keith Zimmerman, Kent Zimmerman
Okładka książki Hell's Angel. Historia Sonny’ego Bargera i klubu motocyklowego Hell’s Angels
Ralph BargerKeith Zimmerman Wydawnictwo: Kagra biografia, autobiografia, pamiętnik
270 str. 4 godz. 30 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Hell's Angel. The Life and Times of Sonny Barger and the Hell's Angels Motorcycle Club
Wydawnictwo:
Kagra
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
270
Czas czytania
4 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
8387598801
Tłumacz:
Bogusław Lubański
Tagi:
hell's angels motocykle harley davidson
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dzika jazda, wolność życia. Niezwykłe historie motocyklowe Ralph Barger, Keith Zimmerman, Kent Zimmerman
Ocena 7,3
Dzika jazda, w... Ralph Barger, Keith...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
14
13

Na półkach:

"Sons of Anarchy" na żywo. Sama książka taka sobie. Fajny rozdział o motocyklach i ich przeróbkach. Reszta to nieskładna paplanina o prochach, bójkach i rozprawach sądowych. Czyli dokładnie to, czego należało by się spodziewać po książce tego typu, ale - no właśnie - jest to nieskładna paplanina. Przeczytałem i bez emocji odłożyłem na półkę z myślą, że w sumie dobrze że się skończyła. Miałem jeszcze w planie zakup "Skazanego na Banicję" George'a Christie, ale chyba zrezygnuję z tej lektury. Mam dość paplaniny.

"Sons of Anarchy" na żywo. Sama książka taka sobie. Fajny rozdział o motocyklach i ich przeróbkach. Reszta to nieskładna paplanina o prochach, bójkach i rozprawach sądowych. Czyli dokładnie to, czego należało by się spodziewać po książce tego typu, ale - no właśnie - jest to nieskładna paplanina. Przeczytałem i bez emocji odłożyłem na półkę z myślą, że w sumie dobrze że się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
309
229

Na półkach: ,

Przeciekawa historia klubu motocyklowego "Hell's Angels" opowiedziana przez jego najpopularniejszego przedstawiciela. Sonny Barger to postać enigmatyczna i pełna charyzmy, przede wszystkim jednak szczera i pewna słuszności własnego postępowania. Nie zgadzam się ze wszystkimi jego wyborami i poglądami (niektóre uważając wręcz za niegodne),ale nie sposób nie zauważyć, że na kartach książki jest szczery i obiektywny. Nie wybiela własnej postaci, jest prawdziwy i autentyczny. To inteligentny i błyskotliwy przywódca, mogący poszczycić się iście hollywódzką biografią.

Historia "Hell's Angels" to jednocześnie socjologiczny portret powojennej Ameryki oraz studium społecznego odrzucenia. Dzięki temu książka Bargera to nie tylko ciekawe wspomnienie, ale także publikacja pełna wartości historycznej. Warto po nią sięgnąć, nawet jeśli motory Indian czy Harley Davidson widzimy zazwyczaj tylko na zdjęciach i filmach.

Przeciekawa historia klubu motocyklowego "Hell's Angels" opowiedziana przez jego najpopularniejszego przedstawiciela. Sonny Barger to postać enigmatyczna i pełna charyzmy, przede wszystkim jednak szczera i pewna słuszności własnego postępowania. Nie zgadzam się ze wszystkimi jego wyborami i poglądami (niektóre uważając wręcz za niegodne),ale nie sposób nie zauważyć, że na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
168
95

Na półkach: , , ,

Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Harley'a. Opowieść obejmująca 50 lat wspaniałej historii widzianej okiem buntownika, a zarazem inteligentnego i charyzmatycznego przywódcy.
Czyta się jednym tchem.

Lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Harley'a. Opowieść obejmująca 50 lat wspaniałej historii widzianej okiem buntownika, a zarazem inteligentnego i charyzmatycznego przywódcy.
Czyta się jednym tchem.

Pokaż mimo to

avatar
370
21

Na półkach:

Uwielbiam Rock’n’Rolla. Od dzieciństwa towarzyszyli mi Doorsi, Beatelsi i Metallcia. Siłą rzeczy interesowały mnie związane z muzyką rockową subkultury, ale nigdy nie zainteresowali mnie harleyowcy. Do czasu. Zachęcony pochlebnymi opiniami obejrzałem Sons of Anarchy i moja fascynacja wywindowała z poziomu zerowego do poszukiwania nawet najmniejszych wzmianek w różnych lekturach.

Hell’s Angels to najbardziej znany klub, czy jak wolą inni, gang motocyklowy na świecie, a Sonny Barger był jego liderem przez dekady. Z chłopaka zafascynowanego warczącymi maszynami, stał się ikoną amerykańskiej kontrkultury. Związał swoje życie z jazdą na motorze i wszystkim tym, co się z tym wiąże. I na całe szczęście postanowił spisać swoje wspomnienia.

Barger przedstawia w książce swoją historię, która nierozerwalnie związana jest z Hell’s Angels. HAMC (Hell’s Angels Motorcycle Club) z bandy zagubionych chłopaków szukających okazji, zmienił się w ogólnoświatową korporację. Jest to podróż pełna wzlotów i upadków, ostrych zakrętów i długich prostych, historia pełna brutalności, alkoholu, narkotyków i zdrad. Wolność, to najważniejsza wartość dla Aniołów Piekieł i potrafili jej bronić za wszelką cenę. Problem pojawiał się, kiedy inaczej postrzegali tę wolność niż reszta społeczeństwa czy przede wszystkim rząd, który z różnymi skutkami zwalczał tę potężną organizację.

HAMC odbiło swoje piętno na historii USA. Dzięki tej książce mam duży wgląd w nastroje społeczne przede wszystkim w latach 60-tych i 70-tych. Chłopcy, którzy fascynowali się kontrkulturą, wyrośli na ikony ameryki. Stali się gwiazdami filmów o motocyklistach, ich wizerunek obecny był w mediach głównego nurtu. Barger opowiada o tym, jak zmieniała się Ameryka, jak zmieniali się Hell’s Angels i jak zmieniał się on sam. Lider Aniołów poznał inne ikony hipisowskiej rewolucji na czele z Mickem Jaggerem czy Thomasem S. Hunterem. Opowiada o tym, co jego zdaniem naprawdę wydarzyło się podczas słynnego koncertu Rollings Stones w 1969 i jak wszystko w tej książce robi to bezkompromisowo. Era dzieci kwiatów skończyła się przy akompaniamencie ryku silników harleyów.

Klimat książki wciąga od początku do końca i choć trudno utożsamiać się z bohaterem, to nie sposób go nie podziwiać. Wybory moralne Aniołów Piekieł dalekie są od tego, w co ja wierzę, doceniam jednak ich determinację. Opisom wprawdzie daleko do literackiej wirtuozerii, ale to, co jest opisywane, nadrabia braki w warsztacie. Historie mrożą krew w żyłach i w wielu momentach łapałem się na tym, że nie byłem wstanie uwierzyć, że takie rzeczy miały naprawdę miejsce, że to nie jest fikcja.

Ralph „Sonny” Barger wyłania się jako postać wielowymiarowa, ktoś kto nie do końca wiedział czego chce, ale potrafił o to walczyć jak nikt inny. To Hell’s Angels, z całym szacunkiem dla Jamesa Deana, byli prawdziwymi buntownikami bez powodu, a niekiedy z wyboru. Potrafili stawać okoniem tylko dla samej satysfakcji, że kogoś wkurzyli. Mnie osobiście kojarzą się z rodzimymi kibicami piłkarskimi, którzy jak Hell’s Angels, tworzą hermetyczne środowisko i mają idee, które postrzegają w taki a nie inny sposób i bezwzględnie o nie walczą. Barger w moim odczuciu, nie ujawnia wszystkiego, zahacza o wiele trudnych tematów, ale nigdy nie miałem poczucia, żebym wiedział jak było naprawdę. Choć sam w lekturze tego nie przyznał, mogę się tylko domyślać, że ma na sumieniu czyjeś życie.

Lider Hell’s Angels umyka wszelkiej kategoryzacji, jest facetem, który wyrządził cały ogrom zła i ma tego świadomość, a przy tym chciałoby się mieć kogoś jego pokroju w momencie, kiedy w ciemnym zaułku pojawia się piętnastu zbirów. Choć to nie byłby pełny obraz jego osobowości. Bo przede wszystkim jest to ktoś, kto potrafiłby przejechać cały kraj na motocyklu (a USA są szersze niż cała Europa),żeby poklepać Cię po ramieniu przed operacją. Chyba już taki urok tak zwanych słodkich drani, raz można ich nienawidzić, raz podziwiać i kochać. Przychodzi mi w tym momencie taka myśl, że Barger bardzo dobrze rozumiałby się z Grzesiukiem.

Historia HAMC, to historia sprzeczności. Z jednej strony górnolotne idee, walka o wolność i autonomię, z drugiej strony przemoc, narkotyki i obracanie wszystkiego w gruzy. Lojalność i bezwzględność, miłość i nienawiść, prawda i kłamstwa, można wymieniać tak w nieskończoność.

Czy książka odpowiada na pytanie: jakie jest Hell’s Angels?

I tak i nie, daje obszerny obraz i przedstawia klub od wewnątrz, a przy tym jest to relacja stronnicza, jest w niej wiele niedopowiedzeń i tajemnic. Dzięki książce zobaczyłem, jaką drogę przeszedł Ralph Barger i jego kompani. Na pewno moja wiedza na temat HAMC wzrosła, ale zdaje sobie sprawę, że jest to historia przedstawiona z pewnej konkretnej perspektywy. Niemniej jednak, zachęca mnie do poszukiwania innych źródeł i zgłębiania tematu. Hell’s Angels do dziś są uosobieniem charakterystycznego romantyzmu, który wbrew logice funkcjonuje w czasach, gdzie rzadko kiedy jest na to miejsce.

Pozycje tę wyróżnia przede wszystkim osobowość Bargera, człowieka, który postanowił powiedzieć jak jego oczami, wygląda historia najsłynniejszego klubu motocyklowego na świecie i już samo to jest świetną rekomendacją. Książka zdecydowanie warta przeczytania, zwłaszcza dla osób, które interesują się kontrkulturami i alternatywnymi stylami życia.

Uwielbiam Rock’n’Rolla. Od dzieciństwa towarzyszyli mi Doorsi, Beatelsi i Metallcia. Siłą rzeczy interesowały mnie związane z muzyką rockową subkultury, ale nigdy nie zainteresowali mnie harleyowcy. Do czasu. Zachęcony pochlebnymi opiniami obejrzałem Sons of Anarchy i moja fascynacja wywindowała z poziomu zerowego do poszukiwania nawet najmniejszych wzmianek w różnych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    57
  • Chcę przeczytać
    56
  • Posiadam
    19
  • Ulubione
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2018
    1
  • Dziennikarstwo
    1
  • 👍 Posiadam
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Reportaż, Publicystyka, Biografia, Polityka, Nauka...
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także