Najnowsze artykuły
- ArtykułyCosy crime, czyli kryminał kocykowy: 7 książek o bezkrwawych zbrodniachAnna Sierant61
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać425
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
- Artykuły„Co porusza martwych” – weź udział w quizie i wygraj pakiet książekLubimyCzytać45
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Keith Zimmerman
3
7,8/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Najpopularniejsza książka
Hell's Angel. Historia Sonny’ego Bargera i klubu motocyklowego Hell’s Angels
7,2 z 41 ocen
112 czytelników 4 opinie
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,8/10średnia ocena książek autora
64 przeczytało książki autora
81 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Dzika jazda, wolność życia. Niezwykłe historie motocyklowe
Ralph Barger, Keith Zimmerman
7,3 z 15 ocen
39 czytelników 1 opinia
2005
Hell's Angel. Historia Sonny’ego Bargera i klubu motocyklowego Hell’s Angels
Ralph Barger, Keith Zimmerman
7,2 z 41 ocen
112 czytelników 4 opinie
2002
Najnowsze opinie o książkach autora
Huey: Spirit of the Panther Keith Zimmerman
9,0
Lata 60. XX wieku nie były w historii Sanów Zjednoczonych okresem łatwym dla zamieszkujących ten kraj mniejszości. W obliczu zabójstwa Malcolma X oraz słabnącej siły ruchu, któremu przewodził Martin Luther King, Jr. powstawały jednak kolejne organizacje, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Partia Czarnych Panter, której współzałożycielem i przywódcą był Huey P. Newton.
Newton to postać fascynująca, wręcz legendarna, a przy tym niezwykle tragiczna, co tym bardziej zachęca do lektury jego biografii. Jednak życie Newtona nierozerwalnie związane było z Partią i to właśnie jej książka poświęca wiele miejsca, dokładnie opisując sposób, w jaki amerykańskie instytucje rządowe – od FBI poprzez DEA aż po Urząd Skarbowy – próbowały zdyskredytować Partię Czarnych Panter, przedstawiając ją jako brutalną organizację przestępczą oraz rozchwiać jej wewnętrzną strukturę, doprowadzając w końcu do jej rozpadu. Ostatecznie operacje te zakończyły się sukcesem i Partia, której działalność polegała nie tylko na oporze wobec agresji ze strony policji, ale przede wszystkim na dożywianiu dzieci, propagowaniu zdrowego trybu życia, promowaniu edukacji i wiedzy na temat praw obywatelskich, prowadzeniu darmowych klinik i szkoły oraz walce z handlem heroiną, przestała istnieć w 1982 r. (Dla porównania, Ku Klux Klan do dziś istnieje i ma się dobrze). Jednak paradoksalnie, FBI uznało Partię Czarnych Panter za najbardziej niebezpieczną właśnie w momencie, gdy jej działalność zaczęła koncentrować się na programach społecznych zamiast na propagowaniu korzystania z prawa do noszenia broni.
Sam Huey P. Newton był (w przenośni i dosłownie) na celowniku nie tylko licznych agencji rządowych, ale i organizacji ekstremistycznych oraz radykalistów. Ten ostracyzm, ciągły strach o własne życie, grad niesłusznych oskarżeń, przymusowa emigracja, trud związany z utrzymywaniem sabotowanej zewsząd, rozpadającej się Partii, trzy lata spędzone w więziennej izolatce, uzależnienie od alkoholu i narkotyków i niezdiagnozowane w porę choroby psychiczne – te wszystkie nękające Newtona demony doprowadziły do stanów maniakalnych, incydentów psychotycznych i paranoi, a w końcu do jego powolnego upadku i tragicznej śmierci. Znowu: paradoksalnie, człowiek, który głosił ideę samobójstwa rewolucyjnego zginął w wyniku zdarzenia, które sam scharakteryzowałby jako samobójstwo reakcyjne:
“[R]eactionary suicide was when someone’s life is taken by a set of reactionary conditions, whether it’s by a crime in the community, getting involved in drugs, or committing suicide out of depression. (…) Revolutionary suicide, on the other hand, is when one takes their own life in their own hands and tries to determine a positive outcome while being under some form of systematic oppression. Maybe there’s a chance, however slight, that your life and death can bring about a positive result in terms of the transformation of society.”
No ale dosyć o samej treści. Ta książka jest kopalnią wiedzy: wypełniona mniej lub bardziej znanymi faktami, cytuje liczne źródła i zapewnia dogłębną analizę przedstawionych w niej wydarzeń. Warto sobie doczytać o niektórych osobach i zdarzeniach, ale i bez tego książka dostarczy wyczerpujących informacji. Oczywiście, pozycja jest też pełna idei socjalistycznych, nacjonalizmu kulturowego i poglądów lewicowych – bo takie były wartości wyznawane przez Partię Czarnych Panter i samego Newtona – co nie wszystkim czytelnikom pewnie się spodoba, ale taki był klimat tamtych czasów, takie były nastroje w środowiskach mniejszościowych w latach 60., 70. i 80. w USA i jest to prosty fakt historyczny. Gdyby Partia działała do dziś, bardzo możliwe, że jej program byłby inny.
Ogromną zaletą książki jest również to, że została napisana przez osobę, która Newtona znała i była mu bliska – Davida Hilliarda, kluczowego pod względem organizacyjnym członka Partii Czarnych Panter. Jednak słowa Hilliarda nie są jedynymi, poprzez które poznajemy historię przywódcy tej organizacji. Przedmiotowa biografia zawiera także wiele perspektyw licznych osób z bezpośredniego otoczenia Newtona, które przybliżają nam tę kontrowersyjną postać. Kilka przykładów ciekawych cytatów:
Ericka Huggins: “He was about creating a whole new world while the paradigm of the old world was still in place. So part of the story is that he was driven; part of the story is that he was driven crazy; and part of the story is that he was crazy and he was driven. The people closest to him knew it and tolerated it because what he was doing was so magnificent in the beginning.”
Donald Freed: “He had a volatile temperament, a tremendously sensitive temperament. That’s why, in prison, in some ways, he flourished. (…) Part of his concept of a great leader was of a great sinner.”
Robert Trivers: “At his best, he was like a king, and therefore if you were a friend of his and in his presence, you were like a prince. (…) On the other hand, he could be one of the more frightening creatures you would ever run into.”
Słowa tak wielu osób pozwalają zaobserwować zmiany, jakie zachodziły w zachowaniu działacza z upływem czasu. Jednak Huey P. Newtona nie dało się tak po prostu poznać, o czym ten skomplikowany człowiek mówił sam:
“I don’t even know myself. The man I went to bed as last night was not the man who woke up this morning.”
Czy polecam? Zdecydowanie tak, bo o Huey P. Newtonie albo wiemy niewiele (pewnie w Polsce raczej nie wiemy nic),albo znamy kilka powierzchownych faktów, a Newton był niesamowicie złożoną, charyzmatyczną i ciekawą postacią, której działalność dotknęła życia tysięcy osób. Zawsze można potraktować tę książkę jako kolejną ciekawą biografię oraz lekcję historii amerykańskiej.
Hell's Angel. Historia Sonny’ego Bargera i klubu motocyklowego Hell’s Angels Ralph Barger
7,2
Uwielbiam Rock’n’Rolla. Od dzieciństwa towarzyszyli mi Doorsi, Beatelsi i Metallcia. Siłą rzeczy interesowały mnie związane z muzyką rockową subkultury, ale nigdy nie zainteresowali mnie harleyowcy. Do czasu. Zachęcony pochlebnymi opiniami obejrzałem Sons of Anarchy i moja fascynacja wywindowała z poziomu zerowego do poszukiwania nawet najmniejszych wzmianek w różnych lekturach.
Hell’s Angels to najbardziej znany klub, czy jak wolą inni, gang motocyklowy na świecie, a Sonny Barger był jego liderem przez dekady. Z chłopaka zafascynowanego warczącymi maszynami, stał się ikoną amerykańskiej kontrkultury. Związał swoje życie z jazdą na motorze i wszystkim tym, co się z tym wiąże. I na całe szczęście postanowił spisać swoje wspomnienia.
Barger przedstawia w książce swoją historię, która nierozerwalnie związana jest z Hell’s Angels. HAMC (Hell’s Angels Motorcycle Club) z bandy zagubionych chłopaków szukających okazji, zmienił się w ogólnoświatową korporację. Jest to podróż pełna wzlotów i upadków, ostrych zakrętów i długich prostych, historia pełna brutalności, alkoholu, narkotyków i zdrad. Wolność, to najważniejsza wartość dla Aniołów Piekieł i potrafili jej bronić za wszelką cenę. Problem pojawiał się, kiedy inaczej postrzegali tę wolność niż reszta społeczeństwa czy przede wszystkim rząd, który z różnymi skutkami zwalczał tę potężną organizację.
HAMC odbiło swoje piętno na historii USA. Dzięki tej książce mam duży wgląd w nastroje społeczne przede wszystkim w latach 60-tych i 70-tych. Chłopcy, którzy fascynowali się kontrkulturą, wyrośli na ikony ameryki. Stali się gwiazdami filmów o motocyklistach, ich wizerunek obecny był w mediach głównego nurtu. Barger opowiada o tym, jak zmieniała się Ameryka, jak zmieniali się Hell’s Angels i jak zmieniał się on sam. Lider Aniołów poznał inne ikony hipisowskiej rewolucji na czele z Mickem Jaggerem czy Thomasem S. Hunterem. Opowiada o tym, co jego zdaniem naprawdę wydarzyło się podczas słynnego koncertu Rollings Stones w 1969 i jak wszystko w tej książce robi to bezkompromisowo. Era dzieci kwiatów skończyła się przy akompaniamencie ryku silników harleyów.
Klimat książki wciąga od początku do końca i choć trudno utożsamiać się z bohaterem, to nie sposób go nie podziwiać. Wybory moralne Aniołów Piekieł dalekie są od tego, w co ja wierzę, doceniam jednak ich determinację. Opisom wprawdzie daleko do literackiej wirtuozerii, ale to, co jest opisywane, nadrabia braki w warsztacie. Historie mrożą krew w żyłach i w wielu momentach łapałem się na tym, że nie byłem wstanie uwierzyć, że takie rzeczy miały naprawdę miejsce, że to nie jest fikcja.
Ralph „Sonny” Barger wyłania się jako postać wielowymiarowa, ktoś kto nie do końca wiedział czego chce, ale potrafił o to walczyć jak nikt inny. To Hell’s Angels, z całym szacunkiem dla Jamesa Deana, byli prawdziwymi buntownikami bez powodu, a niekiedy z wyboru. Potrafili stawać okoniem tylko dla samej satysfakcji, że kogoś wkurzyli. Mnie osobiście kojarzą się z rodzimymi kibicami piłkarskimi, którzy jak Hell’s Angels, tworzą hermetyczne środowisko i mają idee, które postrzegają w taki a nie inny sposób i bezwzględnie o nie walczą. Barger w moim odczuciu, nie ujawnia wszystkiego, zahacza o wiele trudnych tematów, ale nigdy nie miałem poczucia, żebym wiedział jak było naprawdę. Choć sam w lekturze tego nie przyznał, mogę się tylko domyślać, że ma na sumieniu czyjeś życie.
Lider Hell’s Angels umyka wszelkiej kategoryzacji, jest facetem, który wyrządził cały ogrom zła i ma tego świadomość, a przy tym chciałoby się mieć kogoś jego pokroju w momencie, kiedy w ciemnym zaułku pojawia się piętnastu zbirów. Choć to nie byłby pełny obraz jego osobowości. Bo przede wszystkim jest to ktoś, kto potrafiłby przejechać cały kraj na motocyklu (a USA są szersze niż cała Europa),żeby poklepać Cię po ramieniu przed operacją. Chyba już taki urok tak zwanych słodkich drani, raz można ich nienawidzić, raz podziwiać i kochać. Przychodzi mi w tym momencie taka myśl, że Barger bardzo dobrze rozumiałby się z Grzesiukiem.
Historia HAMC, to historia sprzeczności. Z jednej strony górnolotne idee, walka o wolność i autonomię, z drugiej strony przemoc, narkotyki i obracanie wszystkiego w gruzy. Lojalność i bezwzględność, miłość i nienawiść, prawda i kłamstwa, można wymieniać tak w nieskończoność.
Czy książka odpowiada na pytanie: jakie jest Hell’s Angels?
I tak i nie, daje obszerny obraz i przedstawia klub od wewnątrz, a przy tym jest to relacja stronnicza, jest w niej wiele niedopowiedzeń i tajemnic. Dzięki książce zobaczyłem, jaką drogę przeszedł Ralph Barger i jego kompani. Na pewno moja wiedza na temat HAMC wzrosła, ale zdaje sobie sprawę, że jest to historia przedstawiona z pewnej konkretnej perspektywy. Niemniej jednak, zachęca mnie do poszukiwania innych źródeł i zgłębiania tematu. Hell’s Angels do dziś są uosobieniem charakterystycznego romantyzmu, który wbrew logice funkcjonuje w czasach, gdzie rzadko kiedy jest na to miejsce.
Pozycje tę wyróżnia przede wszystkim osobowość Bargera, człowieka, który postanowił powiedzieć jak jego oczami, wygląda historia najsłynniejszego klubu motocyklowego na świecie i już samo to jest świetną rekomendacją. Książka zdecydowanie warta przeczytania, zwłaszcza dla osób, które interesują się kontrkulturami i alternatywnymi stylami życia.