Człowiek z metalu. Szczegółowa biografia Jamesa Hetfielda

Wydawnictwo: InRock
Of Metal and Man. The Definitive Biography of James Hetfield
JAMES HETFIELD, Metallica, rock
Edunia

Niezwykle wysoka pozycja Metalliki w panteonie rocka nie podlega najmniejszej dyskusji. Droga, jaką zespół przeszedł od roli pioniera thrash metalu do zapełniającego stadiony giganta rocka w dużej mierze stanowi zasługę wokalisty, gitarzysty i współzałożyciela formacji, Jamesa Hetfielda. Jego dominujący i od razu rozpoznawalny sposób bycia wpływał na każdy krok, postawiony przez Metallikę w ciągu wielu lat bytności na scenie.

Wychowany w niezwykle religijnym domostwie od swoich nastoletnich lat pozostawał fanem zespołów takich jak Black Sabbath i Motörhead. Przedzierając się wraz z zespołem przez rozsadzaną pierwotną siłą scenę thrash metalową Hetfield wdarł się z hukiem do głównego nurtu dzięki powodzeniu piątej płyty zespołu, nazywanej powszechnie „Czarnym albumem”. Tym samym zapewniając sobie należne miejsce wśród największych gigantów muzyki.

A jednak, patrząc na historię zespołu zza kulis dostrzeżemy skomplikowane mechanizmy prowadzenia formacji, na którego czele stał geniusz mający swoje własne demony do przezwyciężenia. Ta osobista walka odbiła się także na funkcjonowaniu Metalliki, której przyszłość stanęła w pewnym momencie pod znakiem zapytania. Jego niedawna wewnętrzna odnowa stanowi nie tylko osobisty, ale również zawodowy triumf woli. Książka, którą Państwu prezentujemy stanowi pierwszą próbą pełnego opowiedzenia życia i losów tego niezwykłego człowieka.

źródło opisu: http://inrock.pl/zapowiedzi-wydawnictwa-inrock/

źródło okładki: http://inrock.pl/zapowiedzi-wydawnictwa-inrock/

Gdy decydowałam o kolejności czytania książek o Metallice, pomyślałam: najlepsze zostawię sobie na koniec. James Hetfield to moja pierwsza wielka miłość. Przeczytanie jego biografii będzie jak wisienka na torcie.

Jasne. Może gdyby Mark Eglinton chociaż trochę się postarał, to by tak było. Tylko, że nie.

"Człowiek z metalu" to książka słaba. Autor nie dość, że się nie przyłożył do pracy, to jeszcze radośnie sypie błędami co kilka stron (podziwiam tłumacza, że mu się chciało to poprawiać, ja bym rypnęła tym tekstem przez okno). Poza tym nie nazwałabym tej książki "szczegółową biografią Jamesa Hetfielda". Taka sobie historia zespołu, większość cytatów jest już przemielona przez autorów poprzednich książek o Metallice, a samego Hetfielda w tym wszystkim za mało. Nie polecam, szkoda na to czasu.

Grzegorz Nieckarz | 2019-03-09

Wydawało mi się, że książka została napisana na pół gwizdka.
Jednak potem uświadomiłem sobie, że biografia jednego z członków zespołu Metallica nie może być ani gruba, ani rozbudowana, bo to przecież tylko jeden członek. Gdyby powstała kolejna biografia całego zespołu, to na pewno byłaby to rozwinięta lektura!
James Hetfield nie jest muzykiem solowym pokroju Davida Bowiego albo Eltona Johna, więc nie było innej opcji, niż napisanie dwustu stronicowej biografii. Za mało faktów, wydarzeń i smaczków, do opisania.
Ostatecznie wyszedł baaardzo długo artykuł. Czyli coś, co nie mogło być dobrą biografią.
Jako fan miałem frajdę przy czytaniu, ale to wszystko. Książka do pociągu.

tybusiooowna | 2018-12-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Bardzo nierówna jest ta książka. Jako wielka fanka zespołu łyknę wszystko co z nim związane, tym bardziej z ulubionym członkiem, ale czytając tę pozycję byłam zdezorientowana. To nie jest biografia Hetfielda, to okrojona historia Metalliki, która próbuje skupić się na jednym z jej członków. Niestety przez pierwsze 2/3 była to powtórka z rozrywki, a nawet nie, bo autor nie poświęca tak istotnym wydarzeniom jak wyrzucenie Mustaina czy śmierć Burtona więcej niż akapit. Snujemy się przez kolejne lata, kolejne płyty (których utwory zostały nadmiernie omówione i skomentowane, często nadwyraz negatywnie, z czym nie mogę się zgodzić), aż zaczynamy podejrzewać, że autor zapomniał, na jaki temat pisze, zresztą my też, więc w zamian na każdym kroku dostajemy opinie wszelkich "przyjaciół", których nazwisk i tak nie zapamiętamy do końca lektury, na temat Hetfielda. Szczegółów, jak głosi podtytuł, nie ma, odnosi się wrażenie, że samego Jamesa tu nie ma, a jedynie jego cień. Językowo też słabo,...

Maciej Horała | 2018-12-27

Nie jest to pozycja zbyt dobra. Autor nawet nie sprawdza źródeł, często miesza fakty.

SwarmOfBees | 2018-10-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018 :D
Przeczytana: 21 października 2018

9/10

Bardzo przyjemna w czytaniu biografia, jednak momentami miałam dość analizowania każdej piosenki Metalliki. Trochę ich nagrali, a średnio interesuje mnie subiektywne zdanie autora na temat każdej z nich - można było to skrócić do omówienia najlepszych i najsłabszych albo pisać krócej. Nie mniej jednak lektura była przyjemna i sprawiła, że jeszcze bardziej płaczę z powodu, że przegapiłam moment sprzedaży biletów na ich koncert w przyszłym roku :(

michallica | 2018-10-19

Na pewno nie szczegółowa. Z pewnością też nie biografia Jamesa, tylko opis albumów Metalliki. Duże rozczarowanie. Powierzchowna. Nie zgłębiająca wiedzy na temat zespołu.

Krystian Ozon | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

"Plany: grać muzykę, być bogatym" - wpis z księgi pamiątkowej Brea Olinda High School okazał się proroczy dla Jamesa Hetfielda, bez wątpienia najbardziej charyzmatycznego frontmana na świecie. Mark Eglinton starał się przybliżyć postać wokalisty grupy Metallica w sposób wielowymiarowy i obiektywny.

Niestety zadaniu nie podołał. Po pierwsze zdumiewa ilość błędów, które sumiennie prostuje tłumacz Robert Filipowski. Obnażają one luki w elementarnej wiedzy nie tylko o zespole, ale o ogólnie o muzyce i popkulturze (mój ulubiony to potraktowanie "Stone Cold Crazy" jako klasyka Motörhead). Są też większe przewinienia. Wbrew okładkowej zapowiedzi mało tu samego Hetfielda i szczegółów jego biografii. Owszem mamy krótki rys dzieciństwa, wraz z sytuacją rodzinną, która miała niebagatelny wpływ na postawy przyszłego lidera Metalliki. Są wypowiedzi kolegów z dawnych lat. Jest krótko o piętnie śmierci Cliffa Burtona, trudnych relacjach z Jasonem Newstedem, skromnie o problemach z alkoholem,...

Paweł | 2018-06-26

Owszem, podtytul jest bledny i wprowadza w blad. Daleko tej biografii do bycia "szczegolowa". Jest to ksiazka napisana przez fana dla fanow. Wiec, jezeli muzyka Metalliki rozsadzala wasze glosniki, spodoba wam sie i Czlowiek z metalu. Z zastrzezeniem, ze raczej mozgu nie roz***bie, zwlaszcza biorac pod uwage niedociagniecia tlumaczenia. Badz tez drobne bledy samego autora. Na koniec plus dla redakcji za sprostowanie kilku ze wspomnianych niescislosci.

Beata | 2018-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018

To nie żadna biografia, tylko kolejna historia zespołu, w dodatku z tyloma błędami faktograficznymi, że to nawet nie jest śmieszne. Warto ją sobie odpuścić.

pocahontas_88 | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Biografia nie jest zła, ale czy szczegółowa polemizowałabym, dużo nieścisłości. Książki nie czyta się źle ale spodziewałabym się czegoś zupełnie innego. Warto zerknąć , gdy się jest fanem, ale nie należy się spodziewać jakiejś wybitnej i wnikliwej literatury.