Człowiek z metalu. Szczegółowa biografia Jamesa Hetfielda

Wydawnictwo: In Rock
Of Metal and Man. The Definitive Biography of James Hetfield
JAMES HETFIELD, Metallica, rock
Bezimienna

Niezwykle wysoka pozycja Metalliki w panteonie rocka nie podlega najmniejszej dyskusji. Droga, jaką zespół przeszedł od roli pioniera thrash metalu do zapełniającego stadiony giganta rocka w dużej mierze stanowi zasługę wokalisty, gitarzysty i współzałożyciela formacji, Jamesa Hetfielda. Jego dominujący i od razu rozpoznawalny sposób bycia wpływał na każdy krok, postawiony przez Metallikę w ciągu wielu lat bytności na scenie.

Wychowany w niezwykle religijnym domostwie od swoich nastoletnich lat pozostawał fanem zespołów takich jak Black Sabbath i Motörhead. Przedzierając się wraz z zespołem przez rozsadzaną pierwotną siłą scenę thrash metalową Hetfield wdarł się z hukiem do głównego nurtu dzięki powodzeniu piątej płyty zespołu, nazywanej powszechnie „Czarnym albumem”. Tym samym zapewniając sobie należne miejsce wśród największych gigantów muzyki.

A jednak, patrząc na historię zespołu zza kulis dostrzeżemy skomplikowane mechanizmy prowadzenia formacji, na którego czele stał geniusz mający swoje własne demony do przezwyciężenia. Ta osobista walka odbiła się także na funkcjonowaniu Metalliki, której przyszłość stanęła w pewnym momencie pod znakiem zapytania. Jego niedawna wewnętrzna odnowa stanowi nie tylko osobisty, ale również zawodowy triumf woli. Książka, którą Państwu prezentujemy stanowi pierwszą próbą pełnego opowiedzenia życia i losów tego niezwykłego człowieka.

źródło opisu: http://inrock.pl/zapowiedzi-wydawnictwa-inrock/

źródło okładki: http://inrock.pl/zapowiedzi-wydawnictwa-inrock/

Bartek | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

Przeczytałem wiele muzycznych biografii. Ta nie jest ani najdłuższa, ani najwybitniejsza, ale czyta się ją niesamowicie dobrze. Nie ma w niej przeładowania faktami, zalewu statystyk czy kronikarskiego szpanerstwa. To prosto napisana, szczera i obiektywna historia o kimś, kto osiągnął o wiele więcej niż sam się spodziewał. Nawet dość poważne błędy i nieścisłości faktograficzne, które zdarzają się autorowi nie zacierają generalnie dobrego wrażenia po lekturze. Warto zerknąć.

Marios | 2018-04-16
Przeczytana: kwiecień 2018

Pierwsze, co rzuca się w oczy po przestudiowaniu okładki niniejszej książki to podtytuł. Jako, że już okładka woła do czytelnika stwierdzeniem szczegółowa biografia Jamesa Hetfielda, to jako recenzent czuję się w obowiązku również od razu poinformować, że pozycja tylko w części jest próbą biografii Hetfielda. W żadnym wypadku nie jest wyczerpująca, a już na pewno nie szczegółowa. Autor we wstępie informuje, że poznał wokalistę Metalliki w roku 1986. 24 lata znajomości (z zawartości książki wynika, że raczej mniej zażyłej) z „człowiekiem z metalu” stały się pokłosiem tejże publikacji. Czytając tytuł Eglintona, miałem wrażenie, że obszerny kręgosłup tej książki został oparty na dziele Joela McIvera z 2004 roku. Mark Eglinton najzwyczajniej w świecie przedstawił pobieżną historię Metalliki.

Zaczęło się naprawdę ciekawie. Oto dostajemy w zarysie cel owej książki. Autor pisze:

"Książka ta, poza przedstawieniem Hetfielda jako gitarzysty o nieziemskich umiejętnościach, frontmana...

Yossarian | 2018-07-05

Jeżeli spodziewacie się - zgodnie z podtytułem - dogłębnej biografii Hetfielda, to się rozczarujecie. To po prostu książka o Metallice, która najwięcej miejsca poświęca temu, jak zostały nagrywane płyty i krótkiej analizie poszczególnych utworów. Zdecydowanie NIE jest to biografia Jamesa Hetfielda, a już na pewno nie szczegółowa. Dla fanów zespołu - przyjemna i szybka lektura, chociaż są lepsze wydawnictwa na jego temat.

Gustavo | 2018-06-13
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Miałem problem z napisaniem recenzji tej książki. Bo z jednej strony – jest tutaj wiele błędów. Najpoważniejszym, już na początku jest sam tytuł. Nie jest to szczegółowa biografia Jamesa Hetfielda. Ne jest nawet jego ogólną biografią, raczej historią Metalliki, i to bardzo pobieżną. Do tego z licznymi pomyłkami (na szczęście poprawionymi przez tłumacza), które nie powinny się tutaj znaleźć, bo dotyczą spraw podstawowych, zwłaszcza dla fanów – do których zapewne w pierwszej kolejności adresowana jest ta książka. Mam tu na myśli np. daty premiery płyt bądź kolejność utworów na płytach. Nie będę ukrywał, że po książkę sięgnąłem jako fan Metalliki sądząc, że dowiem się czegoś więcej na temat frontmana zespołu. Skoro miała to być w zamierzeniu (jak wskazuje tytuł) biografia „człowieka z metalu”, można było się bardziej skupić na pozamuzycznym życiu Jamesa, np. jego hobby. A jest to tylko wspomniane w kilku zdaniach, i to w różnych miejscach książki, jakby przypadkowo: o zamiłowaniu do...

hex | 2018-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Z całą przykrością muszę dać tej pozycji tylko 2 gwiazdki. Książka na którą czekałem od bardzo dawna okazała się niewypałem. To nie jest biografia (a już na pewno nie szczegółowa, jak głosi podtytuł) Jamesa Hetfielda, tylko historia Metalliki z drobnymi wzmiankami z życia frontmana. Pomylone daty koncertów ze zdjęć. Pominięte tytuły utworów w "wyliczankach" i parę innych, na szczęście poprawionych przez tłumacza, pomyłek. Człowiek odnosi wrażenie, że książka napisana jako zadanie domowe w szkole średniej, a nie profesjonalna biografia legendy metalu. Szkoda.

Ukko | 2018-04-24

Nie dowiadujemy się z tej książki o Jamesie zbyt wiele. To nie jego biografia, a historia Metalliki, opowiedziana dość zdawkowo, z masą błędów merytorycznych, poprawianych nieustannie przez polskiego tłumacza. Niestety pozycję tę można polecić tylko tym fanom zespołu, którzy zbierają wszystkie wydawnictwa o swoich ulubieńcach. Kilka anegdot i ciekawostek, zwłaszcza z czasów młodości Jamesa, oraz niezobowiązujący styl autora nie ratują mizernego obrazu całości.

pocahontas_88 | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Biografia nie jest zła, ale czy szczegółowa polemizowałabym, dużo nieścisłości. Książki nie czyta się źle ale spodziewałabym się czegoś zupełnie innego. Warto zerknąć , gdy się jest fanem, ale nie należy się spodziewać jakiejś wybitnej i wnikliwej literatury.

Pablo | 2018-06-26

Owszem, podtytul jest bledny i wprowadza w blad. Daleko tej biografii do bycia "szczegolowa". Jest to ksiazka napisana przez fana dla fanow. Wiec, jezeli muzyka Metalliki rozsadzala wasze glosniki, spodoba wam sie i Czlowiek z metalu. Z zastrzezeniem, ze raczej mozgu nie roz***bie, zwlaszcza biorac pod uwage niedociagniecia tlumaczenia. Badz tez drobne bledy samego autora. Na koniec plus dla redakcji za sprostowanie kilku ze wspomnianych niescislosci.

Krystian Ozon | 2018-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2018

"Plany: grać muzykę, być bogatym" - wpis z księgi pamiątkowej Brea Olinda High School okazał się proroczy dla Jamesa Hetfielda, bez wątpienia najbardziej charyzmatycznego frontmana na świecie. Mark Eglinton starał się przybliżyć postać wokalisty grupy Metallica w sposób wielowymiarowy i obiektywny.

Niestety zadaniu nie podołał. Po pierwsze zdumiewa ilość błędów, które sumiennie prostuje tłumacz Robert Filipowski. Obnażają one luki w elementarnej wiedzy nie tylko o zespole, ale o ogólnie o muzyce i popkulturze (mój ulubiony to potraktowanie "Stone Cold Crazy" jako klasyka Motörhead). Są też większe przewinienia. Wbrew okładkowej zapowiedzi mało tu samego Hetfielda i szczegółów jego biografii. Owszem mamy krótki rys dzieciństwa, wraz z sytuacją rodzinną, która miała niebagatelny wpływ na postawy przyszłego lidera Metalliki. Są wypowiedzi kolegów z dawnych lat. Jest krótko o piętnie śmierci Cliffa Burtona, trudnych relacjach z Jasonem Newstedem, skromnie o problemach z alkoholem,...

PhilPL | 2018-05-23
Przeczytana: 23 maja 2018

Pierwsza moja książka jeśli chodzi o temat związany z Metalliką. Całkiem w porządku się czytało jeśli ma się na względzie, że w jakichś 200 stronach streszczono historię zespołu. Tytuł niestety mylący, bo mało jest tam biografii Hetfielda nie mówiąc już o szczegółowości. No i te błędy, gdzie nie mogłem pojąć jak znalazły się w książce. Nie mam niczego innego do porównania stąd może taka "wysoka" ocena.