Zagubiony kosmonauta. Zapiski antyturysty

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
Lost Cosmonaut: Observations of an Anti-Tourist
antyprzewodnik, Rosja, odkrywanie

"Zagubiony kosmonauta" jest pierwszą książką Daniela Kaldera. Dokumentuje ona podróże do zapomnianych i tajemniczych światów byłych republik radzieckich. Kalder, jak przystało na prawdziwego odkrywcę, udaje się tam, gdzie nikt dotąd nie odważył się zapuścić: w Kałmucji odnajduje miasto poświęcone grze w szachy i zapomniane mongolskie plemię, w Mari Eł, ojczyźnie jednej z ostatnich społeczności pogańskich, spotyka najwyższego druida i uczestniczy w starożytnym rytuale, a na przygnębiających fabrycznych ugorach Udmurcji szuka śladów Michaiła Kałasznikowa i niechcący zostaje gwiazdą telewizyjną. Bluźnierczy, ale mądry, całkowicie szczery, choć pełen kłamstw 'Zagubiony kosmonauta" jest otwierającym oczy, choć odrobinę złowrogim przewodnikiem po tych zapomnianych krainach.

"Kiedy myślę o swoim czytelniku wyobrażam sobie kogoś, kto lubi ciemną, dziwną i pełną czarnego humoru sztukę. Kogoś, kto uważa brytyjskie pisarstwo za zbyt gładkie, zadowolone z siebie i zaściankowe i woli przekłady. Kogoś, kto lubi filmy Davida Lyncha, kreskówki, płyty Bonniego ‘Prince’a’ Billy’ego, Nicka Cave’a i berliński okres Davida Bowie. Kogoś, kto nie czuje się dobrze we współczesnym społeczeństwie, wie trochę za dużo o sztuce i książkach i nie jest zadowolony ze swojej pracy. Gdy przyglądam się temu wyliczeniu widzę, że opisałem samego siebie, ale na świecie jest wielu takich jak ja. Są oni lojalną, oddaną publicznością, która towarzyszy twórcy od dzieła do dzieła we wszystkich jego przemianach. To jest "demografia alienacji"’. Ta książka została napisana dla nich przez jednego z nich.”
Daniel Kalder

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

brokka | 2014-08-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Fascynujący reportaż z kilku podróży autora do zapomnianych przez świat republik Federacji Rosyjskiej. Jakże inny od wspaniałych przygód w egzotycznych zakątkach globu jakie serwują nam Beata Pawlikowska i Martyna Wojciechowska. W "Zagubionym Kosmonaucie" znajdziecie opis szarej i brutalnej codzienności w zapadłych dziurach, o których istnieniu większość świata nie ma najmniejszego pojęcia. Bez ubarwiania, bez moralizatorstwa, za to z dużym dystansem (do samego siebie też) i sporą dawką wyspiarskiego humoru.

Agnieszka Brożyna | 2015-03-21
Przeczytana: 21 marca 2015

Książka nie tylko dla Tych, którzy interesują się tym regionem świata. Na pewno nie jest to przewodnik. Książka o ludziach, spotkaniach, życiu w innej rzeczywistości gorszej? Nie sądzę.

Michał | 2011-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2011

Książka o podróżach po Rosji, opisana z perspektywy spotkania kumpli przy piwie. Kalder zrobił to, co w sumie może zrobić każde z nas - po prostu ruszył w drogę tam, gdzie go niosło. Szukał tam, gdzie nikt nie zagląda; szukał tych, o których się nie pamięta ani nic nie wie. Język, w jakim Autor opisuje swoje podróże, jest bardzo przystępny, niekiedy może za bardzo.
Niekiedy jednak irytujące było podejście Kaldera do niektórych spraw - bywał aż nadto cyniczny i zbytnio apatyczny ze swoją postawą "mam to gdzieś, możecie mi naskoczyć", czasem jego zdolności improwizacji także mogą wyprowadzić z równowagi - zwłaszcza w momentach, gdy zaraz Autor miał się z kimś spotkać i uświadamiał sobie, że właściwie nie wie co on tam robi. Jednak ogólny przekaz książki jest pozytywny - trafiamy do miejsc z jednej strony wcale nie tak odległych geograficznie, jednak oddalonych o lata świetlne mentalnie i społecznie. Antyturystyka Kaldera jest spełnieniem marzeń z okresu dojrzewania człowieka -...

asymon | 2015-05-13
Przeczytana: 13 maja 2015

Trochę nie rozumiem pobudek autora. Ale nieważne dlaczego jeździ w miejsca spoza "kultury cappucino", ważne że chce mu się jeszcze o tym pisać, momentami nawet z humorem.

kdk | 2016-04-01

Nieciekawe miejsca, nieciekawa narracja. Hugo Bader dużo lepszy. Szkoda czasu.

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 2011 rok

ciekawe obserwacje, pokazujące co zostało po upadku systemu i jak nowy system przejmuje władze nad biednymi duszami

zygfryd666 | 2012-09-13
Przeczytana: 06 czerwca 2011

Pustka. Zapomnienie. Piękno. Tu. Teraz. Nigdy. Zawsze. Chętnie zagubię się od zaraz.

brenek | 2012-01-06
Przeczytana: 2009 rok

W ciekawych, raczej mniej znanych miejscach był.

Dominika | 2016-10-17
amelqua | 2016-08-04