Alaska

Seria: Świat Według Reportera
Wydawnictwo: G+J
podróże, Alaska
Nemeni

Świat Według Reportera jest serią książek z zapisem podróży znanego dziennikarza, prowadzącego i reportera Wiadomości TVP1- Piotra Kraśko. "Eskimosi nauczyli mnie, jak przetrwać, gdy mróz spada do -50 stopni, przekonali, że psie zaprzęgi są wciąż lepsze od skuterów, a do połowu wielorybów potrzebna jest trampolina. W moim ulubionym barze w Teksasie na suficie wiszą setki staników, a włoska...

"Eskimosi nauczyli mnie, jak przetrwać, gdy mróz spada do -50 stopni, przekonali, że psie zaprzęgi są wciąż lepsze od skuterów, a do połowu wielorybów potrzebna jest trampolina. W moim ulubionym barze w Teksasie na suficie wiszą setki staników, a włoska mafia znalazła na Brooklynie knajpę z najlepszym widokiem na Manhattan. Zdradzę, jak przetrwać noc na cmentarzu w Tijuanie, pijąc tequilę z grabarzami, i co ukrywają tam kartele narkotykowe. A także: co przez okno w swoim domu widzi Dalajlama, jak się jeździ na snowboardzie na Saharze i dlaczego gogle potrzebne są do kolacji w czasie burzy piaskowej. Podam adres sklepu, w którym zakupy robią zakonnice gotujące dla papieża, i przepis na ulubione spaghetti Mela Gibsona."

źródło opisu: Wydawnictwo G+J RBA, 2011

źródło okładki: http://guj.burdamedia.pl/

Ta niewielkich rozmiarów książka podzielona została na 10 rozdziałów. Nie stanowi ona jakiejś ciągłej relacji, dzień po dniu, z podróży po Alasce. Mamy tu do czynienia jak gdyby z pojedynczymi obrazkami, migawkami z Alaski, w których ukazane zostało to, co najbardziej jest charakterystyczne dla tego stanu.
Książkę Piotra Kraśko „Alaska” czytałam z ogromną ciekawością i zainteresowaniem. Przyznam, że w stosunku do mnie z całą pewnością został osiągnięty cel, jaki przyświecał jej napisaniu i wydaniu: zdobyłam wiele ciekawych informacji o Alasce, o których do tej pory nie miałam pojęcia.

eduko7 | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Autor przedstawia niezwykłą krainę, w której można spotkać 3 rodzaje niedźwiedzi, podróżuje się latającymi taksówkami, zaprzęgami lub pieszo, łosie muszą znać zasady ruchu drogowego (wiedzieć, gdzie wolno im spacerować), a alaskie dzieci nie wysyłają do Finlandii listów do św. Mikołaja, twierdząc, że mieszka u nich - w North Pole. Dzięki niemu ta odległa kraina staje nam się bliższa mentalnie i emocjonalnie. I nawet, jeśli przeraża nas surowość tamtejszej natury, to dzięki Panu Piotrowi Kraśko, to jednocześnie może nas zachwycić jej piękno.

Monika | 2013-05-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 28 maja 2013

"Alaska jest prawie pięć razy większa od Polski, a ma tylko 600 tysięcy mieszkańców, z czego niemal połowa żyje w mieście Anchorage. Na całym obszarze mieszka tylko 300 tysięcy ludzi. Gdyby w Nowym Jorku była taka sama gęstość zaludnienia, na Manhattanie mieszkałoby szesnaście osób."

Po raz kolejny chylę czoła przed opowieściami ze świata pana Piotra! Alaska opisywana przez Niego zachwyciła mnie. Może niekoniecznie chciałabym tam mieszkać, ale cudownie byłoby zobaczyć jej dziką przyrodę. Najbardziej jednak zafascynowały mnie psie zaprzęgi, z których Alaska słynie.

allison | 2011-09-06
Przeczytana: 06 września 2011

To pierwsza książka P. Kraśko, po którą sięgnęłam i nie żałuję decyzji.
Całość napisana lekkim piórem, ze sporą dawką humoru, wieloma ciekawostkami i przykładami miejsc, ludzi i sytuacji, z którymi autor zetknął się podczas podróży. Aż szkoda, że książka nie jest bardziej obszerna, bo mam wrażenie, że sporo tematów zostało z konieczności potraktowanych dość pobieżnie.

Pomimo tego całość jest napisana bardzo sugestywnie. Nawet ja - rasowy zmarzluch i miłośniczka ciepłych klimatów - czytając o Alasce, miałam ochotę podróżować z autorem:).

Dużym plusem są też piękne i oryginalne zdjęcia.

Agata | 2014-07-09

Jedyna książka Kraśki, przy której aż tak się uśmiałam. Niestety oczekiwałam jeszcze czegoś, takiego "cosia" co pięknie "podpisze" tę książkę :) Mimo to bardzo mi się podobała, chciałabym wiedzieć więcej o życiu i tradycjach mieszkańców, ale ogólnie opisy wyścigów psich zaprzęgów i zachowań przy niedźwiedziach rekompensują mi to. Fragmenty (baardzo duże) o lotnictwie napisane, jak dla mnie, w sposób strasznie chaotyczny i mało z nich wyniosłam, ale to przez to, że wgl mnie to nie interesowało. Ogólnie fajna, ale kiedy przeczytałam książkę o Włoszech oczekiwałam jeszcze czegoś lepszego. Zapewne gdybym przeczytała ją pierwszą spodobałaby mi się jeszcze bardziej, ale nie jest źle.
Polecam (szczególnie fanom lotnictwa) :)

Eufrozyna | 2015-07-22

Zimne miejsca od zawsze mnie fascynowały i pociągały. Toteż postawiłem sobie za cel poczytać coś o nich. I tak wybór padł na Alaskę. Po przeszukaniu różnych for, ustaliłem, że najbardziej polecaną książką na temat stanu Alaska jest właśnie Alaska. Świat według reportera. W związku z falą upałów jaka nas ostatnio męczy, postanowiłem schłodzić się tą książką.

Książka zaczyna się przybyciem autora na Alaskę i humorystycznym powitaniem: "Macie szczęście, przyszła "fala upałów". Dwa dni temu było -50°C, teraz jest tylko -40. Bardzo przyjemnie." Pan Kraśko stara się zdać nam raport ze swojego pobytu w 49 amerykańskim stanie. Zostajemy zapoznani po trochu z historią Alaski, z jej fauną oraz życiem mieszkańców większych miast, czyli Anchorage i Fairbanks.

Jeśli chodzi o historię... jest ona przedstawiona w sposób bardzo wybiórczy, pokrótce i niezwykle chaotycznie. Nie jest ona ułożona chronologicznie. Autor zaczyna od opisu z lat 90., by następnie skoczyć 200 lat w tył, a potem kilka...

Rewolwerowiec | 2011-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2011

Świetna książka której jedyną wadą jest liczba stron- stanowczo ich za mało.Plus sporo zdjęć w tym kilka naprawdę genialnych.

Evik | 2012-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

Alaska to kolejny etap podróży Piotra Kraśki.
Alaska - ziemia odkupiona od cara Aleksandra II w !867 roku za nieco ponad 7 milionów dolarów. Jest pięć razy od Polski (i ponad dwa razy większy od Teksasu), a liczy tylko 600 tysięcy mieszkańców. W niektórych rejonach Alaski łatwiej jest spotkać niedźwiedzia, niż człowieka, których nota bene żyją tu trzy rodzaje ((czarne, brunatne i polarne). Niedźwiedzie jednak lepiej podziwiać z daleka ;)
Niektórzy z nas znają ten stan z serialu "Przystanek Alaska". Jednak ani jedna scena nie była kręcona na Alasce, za plenery posłużyła Kanada.
Alaska przywitała reportera gorąco - temperatura podskoczyła z -50 stopni do -40 stopni.
Z lotniska wyruszamy w drogę. Jedziemy samochodem, choć niektórzy uważają, że odpowiedniejszy byłby samolot lub psi zaprzęg. Niewielkie samoloty Cessny są odpowiednikiem nowojorskich taksówek.
Razem z Piotrem Kraśko zwiedzamy Anchorage (największe miasto na Alasce) oraz Fairbanks. Temu ostatniemu miastu Piotr Krasko...

Miss_Jacobs | 2011-06-18
Przeczytana: 2011 rok

Autor po raz kolejny serwuje czytelnikowi zbiór niezwykle sympatycznych anegdot okraszonych wiedzą historyczną i sporą ilością dobrej jakości zdjęć.
Cieszy fakt, że twórca nie poszedł na łatwiznę i nie opisał Nowego Yorku bądź Los Angeles, miast, o których napisano już wszystko, pokazano każdy zaułek w filmach i serialach.
Na temat Alaski więcej jest stereotypów i mitów niż prawdziwej wiedzy. Nie można liczyć, że to jest encyklopedia, w której znajdziemy każde możliwe hasło. Świat już dawno odłożył encyklopedie na półki, nie zaimponuje się już wiedzą na temat powierzchni kraju czy liczbą mieszkańców przypadających na metr kwadratowy. Obecnie liczą się umiejętności i praktyka, to też znajdziemy„Świecie reportera”. Piotr Krasko pokazuje jak żyją, czym się zajmują i jak odpoczywają mieszkańcy Alaski. To kompendium wiedzy praktycznej, które pozwoli wyrobić sobie zdanie i wyobrażenie, tak jak na człowieka inteligentnego, czyli stale pogłębiającego swój zasób informacji przystało.
...

• Wydawnictwo: G+J
• Rok wydania: 2011
• Oprawa: miękka
• Ilość stron: 94
• Gatunek: reportaż
Alaska - największy spośród wszystkich stanów USA, graniczy z Kanadą (od wschodu) i z Rosją (od zachodu). To właśnie tam wybrałam się sięgając po kolejną mini powieść z serii "Świat według reportera". Tym razem czytelnicy mogą dowiedzieć się czegoś więcej o jednym z najzimniejszych regionów świata. Co konkretnie znajdziemy w tej niewielkiej objętościowo książeczce?

Jest tam sporo faktów historycznych, odwołań do USA, fragmentów dotyczących warunków życia i zwierząt występujących na Alasce. Jesteście ciekawi jak wygląda tam nauka? O tym też będziecie mieli okazję przeczytać. Do tego dochodzą małe, aczkolwiek ciekawe, zdjęcia prezentujące to, co chwilę wcześniej zostało opisane. W tej książce pan Piotr nie skupia się na konkretnych szczegółach, lecz przekazuje sporo ciekawostek z różnych dziedzin życia. Mnie najbardziej podobały się rozdziały, w których czytałam o wyścigach psich...