Afryka

Seria: Świat Według Reportera
Wydawnictwo: G+J
Afryka, podróże, wspomnienia
Ag2S

Opowieść o zaletach posiadania wielu żon w Kenii, sposobach polowania na lwy i o legendarnym pogromcy lwów ludojadów, o tym, jak dzieci stały się żołnierzami w czasie wojny w Kongu i Ruandzie. Poznacie Kindu, małego chłopca, który wszystko stracił, a jednak potrafił się cieszyć i Tuarega, który wolał samochody terenowe od wielbłądów. Dowiecie się, dlaczego warto zabrać gogle na pustynię i jak przetrwać burzę piaskową. Afryka - okrutna, piękna i radosna, ale zawsze fascynująca. Świat Według Reportera jest serią książek z zapisem podróży znanego dziennikarza, prowadzącego i reportera Wiadomości TVP1- Piotra Kraśko. Eskimosi nauczyli mnie, jak przetrwać, gdy mróz spada do ?50 stopni, przekonali, że psie zaprzęgi są wciąż lepsze od skuterów, a do połowu wielorybów potrzebna jest trampolina. W moim ulubionym barze w Teksasie na suficie wiszą setki staników, a włoska mafia znalazła na Brooklynie knajpę z najlepszym widokiem na Manhattan. Zdradzę, jak przetrwać noc na cmentarzu w Tijuanie, pijąc tequilę z grabarzami, i co ukrywają tam kartele narkotykowe. A także: co przez okno w swoim domu widzi Dalajlama, jak się jeździ na snowboardzie na Saharze i dlaczego gogle potrzebne są do kolacji w czasie burzy piaskowej. Podam adres sklepu, w którym zakupy robią zakonnice gotujące dla papieża i przepis na ulubione spaghetti Mela Gibsona

źródło opisu: Wydawnictwo G+J RBA, 2011

źródło okładki: http://guj.burdamedia.pl/prenumerata

książek: 1901
Gosia | 2015-12-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 grudnia 2015

Piotr Kraśko jest wszystkim dobrze znany z telewizji, a jego charakterystyczny głos rozpoznawalny.
Ta książka to moje pierwsze spotkanie z nim jako autorem słowa pisanego.
Książeczka jest krótka, ale zawiera sporo trafnych spostrzeżeń o Afryce.
Afryka - piękny, tajemniczy i magiczny kontynent, ale równocześnie siedlisko głodu, chorób i wielu innych poważnych problemów.
Pierwsza część podróży to sama przyjemność - piękne widoki, sporo humoru, nawiązanie do filmu "Pożegnanie z Afryką" - jednego z piękniejszych filmów jak dla mnie.
Druga część to bolesny temat - Rwanda, w której w wyniku wojny domowej pomiędzy zwaśnionymi plemionami zginęło milion osób, a efektem są choćby pełne sierocińce.
Ostatnia część to wizyta na Saharze i udział w rajdzie Paryż - Dakar.
Przepiękne zdjęcia.
Nie spodziewajmy się po tak krótkiej książce jakiegoś pełnego obrazu Afryki, To tylko krótkie migawki, sygnały jak te fotografie, które mają nam pokazać zarówno piękno jak i problemy.
"Afryka - okrutna,...

Monika | 2012-10-10
Przeczytana: 10 października 2012

Uwielbiam reportaże Pana Piotra z różnych miejsc na świecie!
Są mądre i zawsze wnoszą do mojego życia coś nowego.

"Jeden dzień w Afryce to może być więcej niż rok życia gdzie indziej."

Książki Pana Piotra polecam wszystkim ciekawym świata.

beataj | 2011-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2011

Świetna ! Szybka, dynamiczna, w pełni "reporterska". Do tego autor jest tak sympatycznie charakterystyczny, że czytając "słyszy" się w głowie jego głos. A już nadprogramowym plusem jest format książki - malutka, zgrabna, z króciutkimi rozdziałami i klimatycznymi fotkami.
Z pewnością sięgnę po inne z serii "Świat według reportera"

Evik | 2012-03-14
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 13 marca 2012

Tym razem Piotr Kraśko zabiera nas w podróż do Afryki. Afryka - piękny, a zarazem straszny kontynent.

Pierwsza część podróży jest przyjemna. Zwiedzamy jedno z najpiękniejszych miejsc na ziemi - Park Narodowy Jeziora Nakuru. To tam kręcono film "Pożegnanie z Afryką". Możemy zwiedzić dom, w którym mieszkała Karen Blixen.
Jeśli będziemy mieć szczęście - zobaczymy stado flamingów.

Teraz następuje mniej przyjemna część podróży - Rwanda. Kraj, w którym w wyniku zamieszek międzyplemiennych zginęło milion osób. Udajemy się także do afrykańskich sierocińców. Nieco dalej można się natknąć na dzieci chodzące z bronią. Możemy się przekonać, na co narażony jest reporter udający się do ogarniętego wojną domową kraju.

Uwieńczeniem podróży jest wizyta na Saharze i udział w rajdzie Paryż - Dakar.

Książka Piotra Kraśki jest bardzo krótka, nieco ponad 90 stron. Nie znajdziemy tam pełnego obrazu Afryki, raczej naświetlenie pewnych spraw. Choćby powszechne w Afryce, a niepojęte dla większości...

MaiTakeru | 2013-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

"Afryka" to druga książeczka z serii pana Kraśko, z jaką miałam przyjemność się zapoznać i muszę przyznać, że podobała mi się nawet bardziej od "Bliskiego Wschodu".

Tym razem autor nie przeskakuje już tak bardzo między przedstawianymi krajami i skupia się na trzech: Kenii, Rwandzie oraz Kongu. Pierwsza połowa książki, bardziej przygodowa, przybliża nam piękną i dziką Afrykę naszych wyobrażeń, podczas gdy druga jest już poważniejsza - opisuje wojnę w Rwandzie i jej konsekwencje. Trzeba przyznać, że kontrast między tą bajkowością a tragediami mocno uderza, a przecież obie te rzeczywistości są częścią Afryki...

Tomik odkładałam wobec tego z pewnym przygnębieniem, ale przecież pozwolił mi on też poczuć magię przygody, urzekł opisami cudów natury i rozweselił wywodami niejakiego Sundaya. Słowem, autorowi udało się zawrzeć naprawdę sporo w tej z założenia niezbyt obszernej publikacji. Do tego całość napisana jest sprawnie i zawiera wiele b.dobrych zdjęć - nie pozostaje mi nic innego,...

ania321 | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Świetna książka. Bardzo konkretna. Piotr Kraśko zawarł w niej mnóstwo cennych informacji o Afryce, o jej historii i mieszkańcach. Porusza przeróżne kwestie dotyczące Czarnego Lądu i praktycznie wszystkie są takimi ciekawostkami. Rozdziały są krótkie, ale bardzo treściwe, bo jak się zacznie czytać to chce się doczytać do końca.
No fantastyczna! :D

To moje pierwsze (i już wiem, że nie ostatnie) spotkanie z panem Kraśko. Potrafi w niesamowity sposób uchwycić rytm zarówno samej Afryki jak i jej mieszkańców. Afryka jest krajem niesłychanych kontrastów i niespodzianek. Dodatkowy plus za przepiękne fotografie.

Polecam!

buziaczek197 | 2014-10-02
Przeczytana: październik 2014

Jakby nie było bardzo lubię pana Piotra Kraśko :) lecz taka mała książeczka, a ile we mnie sprzeczności wywołała. Książka zaczyna się nudno takimi suchymi faktami. Dopiero w połowie zaczyna się bardzo ciekawie jak np. to kiedy francuska pracująca w ONZ ratuje im można tak nazwać życie. Wzmianki o filmie "Pożegnanie z Afryką" fajne. Zdjęcia zamieszczone akurat tutaj jakoś do mnie nie przemawiają. Oczywiście tam gdzie jest stado flamingów i biegnące żyrafy są super :). I to jak żyją tam ludzie, że nigdzie nikomu się nie spieszy. Nie to co Europejczykom. Mimo moich sprzecznych odczuć Polecam !

lookingforhappiness | 2013-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo lubię styl pisania Piotra Kraśki! Naprawdę potrafi mnie zaciekawić, co sprawia, że książkę czytałam z przyjemnością. Zawarł same ciekawostki i może dlatego tak bardzo mnie wciągnęła. Choć - niestety - więszkość tych informacje nie do końca jest spójna. Każde wspomnienie o Karen Blixen (a pojawiała się bardzo często) przywoływało mój uśmiech i chyba już zawsze "Pożegnanie z Afryką" będę kojarzyć z tym znakomitym reporterem.

Paula | 2012-06-27
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Świetna książka. Jak nie przepadam za autorem, tak te mini książeczki bardzo przypadły mi do gustu. Czyta się szybciutko, pozostaje niedosyt, że tak mało.