Psychologia współczesna

Okładka książki Psychologia współczesna Spencer Rathus
Okładka książki Psychologia współczesna
Spencer Rathus Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychology in the New Millenium
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2004-05-12
2004-05-12
83-89120-94-1
Bogdan Wojciszke
psychologia badania psychologia współczesna

Okładka książki Natura emocji. Podstawowe zagadnienia Richard J. Davidson, Paul Ekman
Natura emocji.... Richard J. Davidson...
Okładka książki Psychologia rozwoju człowieka Helen Bee, Denise Boyd
Psychologia ro... Helen Bee, Denise B...
Okładka książki Teorie osobowości John B. Campbell, Calvin S. Hall, Gardner Lindzey
Teorie osobowości John B. Campbell, C...
Okładka książki Zasady badań pedagogicznych. Strategie ilościowe i jakościowe Teresa Bauman, Tadeusz Pilch
Zasady badań p... Teresa Bauman, Tade...

Osobiście nie podzielam pozytywnych opinii na temat tej pozycji. Zgodzę się z tym, że zapewne przyświecał jej bardzo szczytny cel przybliżenia zagadnień psychologii współczesnej przeciętnemu odbiorcy, ale ciężko jest oprzeć się wrażeniu, że traktuje temat w sposób bardzo ogólny, miejscami wręcz tendencyjny. Zapoznaje czytelnika jedynie z zarysem poruszanych tematów. Brakowało mi przedstawienia innych współczesnych koncepcji psychologicznych, poświęcenia większej uwagi psychologii rozwojowej i etologii omawianych zjawisk. To sprawia, że książkę ciężko raczej traktować jako rzetelne opracowanie, traktujące w wyczerpujący sposób o przyczynach ludzkich zachowań - może być jedynie punktem wyjścia i inspiracją do dalszych poszukiwań. Niewątpliwym plusem jest dodatek ze statystyki i w miarę dokładne omówienie sposobu przeprowadzania badań i analizy ich wyników, ale moim zdaniem to zbyt mało. A szkoda, ponieważ jest napisana bardzo przystępnym językiem i można byłoby ją z czystym sumieniem polecić najmłodszym amatorom psychologii.

1974

Książka obszerna, aczkolwiek niezwykle ciekawa i poruszająca tematy dotyczące ludzi. Bardzo przystępna w odbiorze. Zawiera wiele interesujących przykładów, historii czy badań.
Przez ręce studentów (szczególnie na kierunkach humanistycznych) przechodzi mnóstwo książek - większość jest tylko po to, aby zrobić notatkę z danego materiału, po czym oddaje się ją do biblioteki i zapomina o niej. Z tą pozycją jest zupełnie inaczej! "Psychologia współczesna" ma w sobie to coś, co zachęca czytelnika do lektury..
Podręcznik zawiera wiele świetnych informacji na tematy dotyczące człowieka, np. uczenie się, świadomość, motywacje, zaburzenia psychiczne czy inteligencja.
Książce Rathusa, z czystym sumieniem, daję piątkę, bo uważam, że zasługuje na nią w stu procentach.
Polecam ją nie tylko studentom, ale wszystkim osobom, które chciałyby zgłębić swoją wiedzę na temat człowieka i jego psychiki.

Co można powiedzieć o tej książce? Hmmm... Każdy aspekt mechanizmu jakim jest człowiek jest doskonale zobrazowany w każdym rozdziale. Jeśli ktoś pragnie zrozumieć samego siebie musi wręcz po nią sięgnąć.

Rewelacyjna, przystępna i łatwa w odbiorze. Świetne tłumaczenie profesora Wojciszke sprawia, że lektura tego podręcznika jest jak lektura najlepszej powieści.

Są interesujące miejsca w tej książce. Ale jak każda duża książka z psychologii, i ta cierpi na powierzchowne przedstawienie tematów.

Tak czy inaczej nie ma szans dorównać najlepszej ogólnej książce z psychologii - Kosslynowi.

• Psychologia
  • Studia
  • Posiadam2
  • Psychologia
  • Studia (często fragmenty)

Dodaj cytat z książki Psychologia współczesna