Myśleć jak psycholog

Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
How to think like a psychologist
978-83-7489-134-9
psychologia
Olka

Psychologia jest nauką szczególną. Osoby, które zaczynają się nią interesować, spodziewają się znaleźć potwierdzenie prywatnych przemyśleń i tak zwanego zdrowego rozsądku. Tymczasem zakres, forma, a przede wszystkim metodologia psychologii akademickiej znacznie różnią się od potocznego rozumienia tej nauki. Przekonują się o tym studenci pierwszych lat wszystkich kierunków, na których pojawia się psychologia, jak również studenci samej psychologii. I właśnie do nich, choć nie tylko, skierowana jest ta książka. Jej autor, wykładowca psychologii z trzydziestoletnią praktyką, rozprawia się z podstawowymi błędami i zniekształceniami, jakie pojawiają się w myśleniu o psychologii, a które znacznie utrudniają zrozumienie prawdziwej natury tej nauki. Odpowiada przy tym na autentyczne pytania zadawane przez studentów, udzielając nań odpowiedzi, zaprasza czytelnika do fascynującej rozmowy na temat psychologii.

Przykładowe pytania:

1. Dlaczego musimy poznawać budowę mózgu?
2. Jak umysł kontroluje ciało?
3. Czy ludzkie zachowanie jest uwarunkowane naturą czy wychowaniem?
4. Jak psychologia może być nauką, skoro każdy jest niepowtarzalny?
5. Dlaczego tak wielu kryminalistów unika kary na podstawie niepoczytalności?
6. Czy mogę zaakceptować psychologię ewolucyjną, skoro usprawiedliwia ona poligamię?

mts | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

Słaba intelektualnie. Dla każdego kto ma pojęcie o podstawach nauki książka nie będzie prezentować wysokiej wartości. Serio studenci psychologii nie wiedzą czemu astrologia to bzdura, że trzeba to im tłumaczyć? Z kolei rozdziały o poważnych dylematach na dwie strony A5 to trochę mało.
Jeżeli nie jesteś licealistą, ewentualnie licealistką - nie polecam.

panda | 2015-02-27

Książka wyjaśnia w łatwy dla przeciętnego czytelnika sposób podstawowe zagadnienia psychologii, bynajmniej nie w nudny sposób. Przykłady pochodzą z życia codziennego, co jest dużym plusem. Moim zdaniem, jest to książka, do której warto wracać i powinien ją przeczytać każdy, nie tylko ci, którzy interesują się psychologią.

pwozny | 2017-12-29
Na półkach: PSYCHOLOGIA, Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Przeczytałem - sprzedałem. Dla tych którzy wybierają się na studia w kierunku psychologia. Pojęcia z którymi się zderzysz, strasznie uboga, ale szybka przekrojówka dla "MYŚLĄCYCH" zostać studentami tego kierunku

Deliverancess | 2017-11-06
Przeczytana: 16 października 2017