Błękitne niebo i czarne oliwki

Wydawnictwo: Pascal
Blue Skies & Black Olives
meryem

W przypływie impulsu, John Humphrys - brytyjski dziennikarz telewizyjny -kupuje zrujnowany dom na Peloponezie z zapierającym dech w piersiach widokiem na Morze Egejskie. W odbudowie domu pomaga mu mieszkający w Atenach i ożeniony z grecką prawniczką syn, Christopher. Nadzór nad budową przejmuje Thakis, teść Christophera, z zawodu inżynier budownictwa wodno-lądowego. Czy coś może pójść nie tak? WSZYSTKO.

źródło opisu: Wydawnictwo Pascal, 2011

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl/ksiazka.php?id=2114

allison | 2014-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2014

Opowieść o budowie domu i nowym życiu na południu Europy, jednak niewyróżniająca się niczym szczególnym w morzu podobnych książek, jakie ostatnimi czasy zalewają rynek księgarski.
Bardzo daleko tej historii do książek Petera Mayle'a, który ustawił wysoko poprzeczkę. Tu mamy przede wszystkim mało ekscytujacą relację. Owszem, pojawiają się też nieliczne anegdoty i właściwie one ratują całość (np. zabawna historyjka o polowaniu na pawia i jego relacjach z domownikami oraz agresywnym kocurem).
Minusem są zbyt nużące fragmenty i styl - jedynie poprawny, na pewno nie błyskotliwy.
Można przeczytać, ale nie należy nastawiać się na ekscytujacą lekturę.

Ferula | 2013-08-03
Przeczytana: 2012 rok

Ja rozumiem, że po sukcesie Mate i Mayle'a wielu owczym pędem przeprowadziło się w cieplutkie i milutkie miejsca by stamtąd raczyć nas swoimi narzekaniami i perypetiami z cywilizowanym inaczej ludem, krojąc przy tym niezłą kasę. W dodatku nikt nie będzie wymagał literatury wysokich lotów, więc tym bardziej nie trzeba się wysilać. Ale naprawdę każdy musi to robić? Mayle i Mate potrafili cudnie opowiadać, o każdej pierdółce, ale robili to tak, że chciało się usiąść z filiżanką kawy albo lampką wina i czytając oddawać się marzeniom. Aż samemu nabierało się ochoty na małą rewolucję w życiu. Tu otrzymuję suchą i nudną relację, która odstręcza i wywołuje odwrotne efekty. Snuć opowieści nie każdy umie i niewielu powinno chwalić się nimi światu.

Dominika | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2014

Bardzo fajna i wciągająca lektura zwłaszcza dla osób które fascynuje Grecja...ja jak najbardziej do takich się zaliczam.Bardzo dużo śmiesznych wątków,które niestety wydarzyły się naprawdę:)

Monika | 2012-08-30
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: czerwiec 2012

Świetna książka, pełna humorystycznych opisów wydarzeń i pięknych opisów przyrody. Ciężko było się oderwać, a kiedy się skończyła, żałowałam, że była tak krótka...

Aarionne | 2011-09-30
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Kiedy brytyjski rozsądek i poukładanie zderzają się z greckim chaosem i dezorganizacją - w powietrzu zaczyna unosić się wyraźny zapach katastrofy. Ale widocznie John Humphrys ma nieco stępiony zmysł powonienia, a jego syn - Christopher - postanawia wykorzystać naiwność ojca. Podejmują decyzję o kupnie ziemi w Grecji i wybudowaniu na niej domu. I oto mamy prosty przepis na zszarganie nerwów, roztrwonienie pieniędzy i prowadzenie walki już do końca życia.

Liczba biurokratycznych absurdów, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć, ledwie mieści się na stronach tej książki. Bo czy można pogodzić się z tym, że po kupieniu ziemi okazuje się, że część drzew na niej rosnących nie należy do Ciebie tylko do sąsiada? Czy można zaakceptować konieczność zapłaty za drewno, którego de facto nikt nigdy nie kupił? Czy to możliwe, że płacić pensję należy także pracownikowi, którego się nie zatrudniło i który nigdy żadnej pracy dla nas nie wykonał? Jeśli jesteś w Grecji - na wszystkie te pytania odpowiesz...

Matacz | 2012-02-13
Przeczytana: 29 grudnia 2011

Pozornie prosty i oklepany schemat: Anglik postanawia wybudować dom i zamieszkać w Grecji. Książek tego typu jest mnóstwo na rynku jednak ta wyróżnia się od innych baaardzo dużym poczuciem humoru.
Dodatkowym plusem jest fakt, że posiada 2 narratorów: Ojciec - prezenter BBC, który na stare lata chce osiedlić się w słonecznej Grecji, oraz Syn - muzyk mieszkający w Atenach, wżeniony w grecką rodzinę. Tak więc wszystkie kłopoty, problemy i sukcesy widzimy z dwóch, bardzo różniących się od siebie, perspektyw.
Kolejnym atutem jest fakt, że akcja dzieje się właśnie w Grecji, a jest to kraj o bardziej zawiłych i irracjonalnych przepisach prawnych niż Polska, i zdecydowanie bardziej irracjonalnych niż Anglia, co powoduje piętrzące się tarapaty.
Następny plus to bardzo przyjemny styl i język użyty w tej lekturze, co powoduje, że naprawdę nie można się od niej oderwać aż do ostatniej strony!

Podsumowując ogromny PLUS! Szczerze polecam dla wszystkich czytelników lubiących dobrą rozrywkę!

grazynka87 | 2015-08-04

Pomyłka totalna. Juz na poczatku autor popelnia ogromny blad. Pisze, ze w Grecjirecji dominuje religia grekokatolicka. Otoz nie. Tam jest PRAWOSLAWIE. Nie musi tego wiedziec kazdy. Musi natomiast osoba ktora pusze o Grecji książkę!
Dziekuje, nie czytam dalej.

KlaudiaK | 2014-11-28
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Tradycyjnie przed wakacjami kupiłam książkę z tzw. lokalnym akcentem miejsca, które chcę odwiedzić.

Książka momentami śmieszna do bólu. Jak na gołej dłoni widać różnice w stylu życia i bycia Greków i przyjezdnych Brytyjczyków.

Godny podziwu spokój i unikatowy styl życia mieszkańców :)

Karolina | 2012-08-17
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Prosty i oklepany schemat: Anglik postanawia wybudować dom i zamieszkać w Grecji.
Dodatkowym minusem jest fakt, że posiada 2 narratorów: Ojciec - prezenter BBC, który na stare lata chce osiedlić się w słonecznej Grecji, oraz Syn - muzyk mieszkający w Atenach, wżeniony w grecką rodzinę. Oboje zanudzają czytelnika.
Liczyłam na masę zabawnych historyjek, na barwne opisy.

Nie dotrwałam do końca

dorotex86 | 2012-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2012

Książka wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Na plus zasługują styl autorów i humorystyczne podejście do przedmiotu opisu. Minusem jest natomiast minimalny wkład w oryginalność książki.