Dzieje liczby czyli historia wielkiego wynalazku

Tłumaczenie: Stanisław Hartman
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Les chiffres ou l'histoire d'une grande invention
83-04-03218-X

Posługiwanie się cyframi 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0 wydaje się tak oczywiste, że skłonni jesteśmy uważać je za wrodzoną umiejętność gatunku ludzkiego. Dopiero przypomnienie cyfr rzymskich uprzytamnia nam, że nie zawsze liczono tak jak my dzisiaj i nie zawsze tak pisano cyfry. Istnieje zatem historia powszechna liczb, ponieważ wszystkie społeczeństwa od czasów prehistorycznych aż do epoki...

Istnieje zatem historia powszechna liczb, ponieważ wszystkie społeczeństwa od czasów prehistorycznych aż do epoki komputerów starały się jakoś wyrażać ilości i porządki, to jest liczby. Historie tę, pełną wahań i przerw, można porównać z dziejami takich epokowych wydarzeń, jak: opanowanie ognia, wynalazek koła, maszyny parowej lub odkrycie elektroniki, jest to bowiem historia wielkiego wynalazku, a dokładniej bardzo długiej serii odkryć i powtórnych odkryć, zmierzającej do znanych nam dzisiaj cyfr i do dziesiętnego systemu numeracji, który ogarnął całą naszą planetę.
Georges Ifrah pierwszy opowiedział tę historię w sposób kompletny w swoim monumentalnym dziele „Historia powszechna liczb” (Seghers, 1981), które zdobyło ogólne uznanie i stanowi sukces autora na skalę światową. Tutaj daje nam wersję skróconą, przeznaczoną dla szerokiego kręgu czytelników, ale jednocześnie całkiem nową.
Dzięki licznym ilustracjom, anegdotom i odtworzeniom, lecz bez zbytnich uproszczeń, czytelnik dowie się jak liczyli i rachowali nasi prehistoryczni przodkowie, albo też wielkie cywilizacje: babilońska, egipska, grecka, rzymska, żydowska, Indian Maja, chińska, indyjska i oczywiście arabska. Będzie miał przyjemność wędrówki przez kolejne etapy, jak mnożenie u Egipcjan lub dzielenie u Sumerów, i zrozumie, dlaczego cztery działania arytmetyki były przez dziesiątki wieków nieprzejrzystą i zawiłą sztuką zastrzeżoną tylko dla niewielu wtajemniczonych. Przeczyta tu po raz pierwszy zadziwiającą i nieopublikowaną dotąd historię cyfr indyjskich, które stały się naszymi.
Goerges Ifrah, urodzony w roku 1947 w Marrakeszu, był najpierw nauczycielem matematyki, a potem stał się w pewnym sensie etnologiem, historykiem i archeologiem Liczby, Rachunku, Maszyn do rachowania i Komputerów. Wiele razy występował w telewizji jako światowy autorytet w tych sprawach.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie wykonane samodzielnie

Mariusz | 2015-06-02
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 maja 2015

Wszyscy używamy cyfr i liczb, to takie naturalne, można powiedzieć, że wrodzona umiejętność. Jednak nie zawsze tak było. Skąd się wzięły liczby, jak człowiek doszedł do tego genialnego wynalazku? Na te pytania znajdziemy w książce odpowiedź. Myślę, że nie jesteśmy już w stanie wyobrazić sobie świata bez liczb, jak żyć bez prostej arytmetyki której używamy na co dzień. Mimo to, na początku książki trochę się nudziłem, na pewno dlatego, że czasy początków istnienia liczb, tak szczegółowo, mnie nie interesują. Ale później im bliżej współczesności tym ciekawiej. Polecam oderwać się od powieści, thrillerów czy kryminałów i tak w międzyczasie przeczytać biografię liczb.

Andrew Vysotsky | 2011-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2011

„Dzieje liczby czyli historia wielkiego wynalazku” to wersja light monumentalnego dzieła „Historia powszechna liczb”. Georg Ifrah, aby przybliżyć tą fascynującą tematykę szerszemu gronu czytelników, nie ograniczył się tylko i wyłącznie do skrócenia swej pierwszej książki, która już zdobyła uznanie w świecie. Nadał jej też nowy styl, nowy smak, który powinien przypaść do gustu jeszcze większej liczbie odbiorców.

Liczby, ich historia – cóż w tym może być ciekawego dla szarego, przeciętnego człowieka?

Każdy z nas przez ileś lat uczył się historii w trakcie swej edukacji, niezależnie od obranego kierunku kształcenia i zainteresowań. Niektórzy historię dzięki temu serdecznie znienawidzili, zaś całkiem niewielu z nas zdaje sobie sprawę z przepaści, jaka dzieli stereotypowe opinie o przeszłości od rzeczywistości. Dopóki jednak nie sięgnąłem po Ifraha, nawet w przybliżeniu nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak mylne jest nasze wyobrażenie o wielu aspektach historii związanych z dziejami...

książek: 2045
książek: 1939