rozwińzwiń

Dzieje liczby czyli historia wielkiego wynalazku

Okładka książki Dzieje liczby czyli historia wielkiego wynalazku Georges Ifrah
Okładka książki Dzieje liczby czyli historia wielkiego wynalazku
Georges Ifrah Wydawnictwo: Ossolineum popularnonaukowa
260 str. 4 godz. 20 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
Les chiffres ou l'histoire d'une grande invention
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
260
Czas czytania
4 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
83-04-03218-X
Tłumacz:
Stanisław Hartman
Tagi:
matematyka historia liczba historia liczb
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
13
13

Na półkach: , ,

Ta książka jest tym, czym się zapowiada - absolutnie nieprzeciętnym zbiorem informacji, historii i anegdot na temat najmniej znanych i najbardziej zapomnianych szczegółów początków Królowej Nauk. Nie jest to encyklopedia - nie brakuje żartów, opowiastek, a nawet przykładów, jak dawniej liczono. Poznałam tę książkę całkiem przez przypadek i już dość dawno temu, mimo to nie sądzę, żeby którakolwiek inne dzieło poświęcone matematyce zdołało ją przebić. Jeśli ktoś fascynuje się liczbami i tym jak kształtowały się przez wieki, zastanawia się, dlaczego rzymskie 4 to IV, to po prostu MUSI ją przeczytać co najmniej raz w życiu.

Ta książka jest tym, czym się zapowiada - absolutnie nieprzeciętnym zbiorem informacji, historii i anegdot na temat najmniej znanych i najbardziej zapomnianych szczegółów początków Królowej Nauk. Nie jest to encyklopedia - nie brakuje żartów, opowiastek, a nawet przykładów, jak dawniej liczono. Poznałam tę książkę całkiem przez przypadek i już dość dawno temu, mimo to nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
197
56

Na półkach: , ,

Wszyscy używamy cyfr i liczb, to takie naturalne, można powiedzieć, że wrodzona umiejętność. Jednak nie zawsze tak było. Skąd się wzięły liczby, jak człowiek doszedł do tego genialnego wynalazku? Na te pytania znajdziemy w książce odpowiedź. Myślę, że nie jesteśmy już w stanie wyobrazić sobie świata bez liczb, jak żyć bez prostej arytmetyki której używamy na co dzień. Mimo to, na początku książki trochę się nudziłem, na pewno dlatego, że czasy początków istnienia liczb, tak szczegółowo, mnie nie interesują. Ale później im bliżej współczesności tym ciekawiej. Polecam oderwać się od powieści, thrillerów czy kryminałów i tak w międzyczasie przeczytać biografię liczb.

Wszyscy używamy cyfr i liczb, to takie naturalne, można powiedzieć, że wrodzona umiejętność. Jednak nie zawsze tak było. Skąd się wzięły liczby, jak człowiek doszedł do tego genialnego wynalazku? Na te pytania znajdziemy w książce odpowiedź. Myślę, że nie jesteśmy już w stanie wyobrazić sobie świata bez liczb, jak żyć bez prostej arytmetyki której używamy na co dzień. Mimo...

więcej Pokaż mimo to

avatar
778
660

Na półkach: ,

„Dzieje liczby czyli historia wielkiego wynalazku” to wersja light monumentalnego dzieła „Historia powszechna liczb”. Georg Ifrah, aby przybliżyć tą fascynującą tematykę szerszemu gronu czytelników, nie ograniczył się tylko i wyłącznie do skrócenia swej pierwszej książki, która już zdobyła uznanie w świecie. Nadał jej też nowy styl, nowy smak, który powinien przypaść do gustu jeszcze większej liczbie odbiorców.

Liczby, ich historia – cóż w tym może być ciekawego dla szarego, przeciętnego człowieka?

Każdy z nas przez ileś lat uczył się historii w trakcie swej edukacji, niezależnie od obranego kierunku kształcenia i zainteresowań. Niektórzy historię dzięki temu serdecznie znienawidzili, zaś całkiem niewielu z nas zdaje sobie sprawę z przepaści, jaka dzieli stereotypowe opinie o przeszłości od rzeczywistości. Dopóki jednak nie sięgnąłem po Ifraha, nawet w przybliżeniu nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak mylne jest nasze wyobrażenie o wielu aspektach historii związanych z dziejami liczb. Dziejami zawiłymi, wręcz sensacyjnymi, pełnymi zawirowań, niespodziewanych wynalazków, zapominanych i znów odkrywanych, wiążącymi się z tak na pozór odległymi rzeczami jak wielka polityka i wielkie religie.

Dlaczego liczymy używając akurat dziesięciu cyfr, a nie choćby piętnastu albo pięciu? Na to i wiele innych pytań odpowiedź znajdziecie w tej lekturze. Znajdziecie jednak również postawy do rozważań o wielu sprawach w całkiem innym kontekście niż dotychczas. Liczby bowiem i ich dzieje nie zawsze były tylko sprawą matematyków. Ingerowali w nie dostojnicy kościelni i cesarze. Z jakich powodów? O tym też opowiada ta książka.

Czy wykonywanie mnożenia przy pomocy papieru i ołówka zawsze było tak proste i szybkie jak dziś? Co miał wspólnego Kościół z rozwojem liczb? Jak długo w rozwiniętych krajach Europy pokutowało zapisywanie liczb przy pomocy nacięć i kresek? Na te i wiele innych zagadek odpowiedzi można znaleźć w „Dziejach liczb”. I nabrać ochoty na lekturę ich „Historii powszechnej”.

Georg Ifrah napisał rzecz świetną. Napisać o liczbach i ich historii tak, by czytało się o nich bez znużenia i z zainteresowaniem, niczym powieść historyczną, może tylko człowiek natchniony. W dodatku treść główna przeplatana jest anegdotami i ciekawostkami, a całość uzupełniona licznymi ilustracjami ułatwiającymi lekturę. Wszystko to bez uproszczeń zniekształcających prawdę i z podkreśleniem przyczyn, a także następstw rzeczy, które się działy.

Jest to jedna z nielicznych książek, które z całym przekonaniem mogę określić mianem rewelacyjnej i ponadczasowej. Polecam każdemu zdecydowanie i gorąco

Wasz Andrew

„Dzieje liczby czyli historia wielkiego wynalazku” to wersja light monumentalnego dzieła „Historia powszechna liczb”. Georg Ifrah, aby przybliżyć tą fascynującą tematykę szerszemu gronu czytelników, nie ograniczył się tylko i wyłącznie do skrócenia swej pierwszej książki, która już zdobyła uznanie w świecie. Nadał jej też nowy styl, nowy smak, który powinien przypaść do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    45
  • Przeczytane
    23
  • Posiadam
    7
  • Ulubione
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Historia
    2
  • A1) -- ULUBIONE
    1
  • Maths
    1
  • 2012
    1
  • A3) -- POSIADAM
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje liczby czyli historia wielkiego wynalazku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne