Historia powszechna cyfr T. I-II

Seria: Seria z Wagą
Wydawnictwo: W.A.B.
Histoire universelle des chiffres
Pistacia

Skąd się wzięły cyfry? Kto wymyślił zero? Kiedy wynaleziono komputer? Poszukując odpowiedzi na te pozornie proste pytania, Georges Ifrah, profesor matematyki, przez dziesięć lat prowadził badania na całym świecie. Jego monumentalne dzieło, poświęcone historii cyfr i liczenia od paleolitu aż po erę komputerów, zadziwia wiedzą matematyczną, historyczną, lingwistyczną, etnologiczną – a także znajomością teologii, mistyki oraz ezoteryki różnych kultur. Zawiera ponad tysiąc „kaligrafii”, tabel i wykresów. Ze "Słownika symboli liczbowych cywilizacji indyjskiej"dowiadujemy się na przykład, że epokowe odkrycie zera w Indiach miało charakter religijny. Nie mniej fascynująca jest historia wielkiego mnicha Geberta, późniejszego papieża Sylwestra II. Książka miała we Francji dwanaście wydań. Zaowocowała też prowadzonym przez autora programem telewizyjnym i przekładami na kilkanaście języków.

źródło opisu: W.A.B.

źródło okładki: W.A.B.

| 2014-11-18
Przeczytana: 2011 rok

Genialna, porywająca i pełna fascynujących faktów podróż w świecie cyfr, poprzez czas i w poprzek kontynentów. Dzieło monumentalne a i tak za krótkie aby nacieszyć się w pełni obcowaniem z nim. Książka do której można wielokrotnie wracać aby chwytać kolejną nić inspiracji i szukać dalej na własną rękę.

Takie książki rodzą się z wielkiej pasji, jako dzieło życia, energia płynąca wraz ze słowami potrafi poruszyć niejednego czytelnika. Świat matematyki humanistom często wydaje się bezduszny - na szczęście Georges Ifrah w swojej "Historii..." złożył stosowne dementi.

.:exile:.

Maciej Matusik | 2012-04-06
Na półkach: Przeczytane, Inne

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

książka posłużyła mi jako filar do przygotowania prezentacji maturalnej. Była świetnie napisana, wszystko wytłumaczyła. Do tego wypełniona mnóstwem zabawnych odniesień i ciekawostek.
Polecam!

Camelot | 2017-03-04