Na wysokiej połoninie. Pasmo I Prawda Starowieku

Okładka książki Na wysokiej połoninie. Pasmo I Prawda Starowieku Stanisław Vincenz
Okładka książki Na wysokiej połoninie. Pasmo I Prawda Starowieku
Stanisław Vincenz Wydawnictwo: Pogranicze literatura piękna
Pogranicze
2002-01-01
2002-01-01
83-86872-41-1
gawędy kultural ludowa

Arcydzieło Stanisława Vincenza jest czymś absolutnie niespotykanym.

Także z tego powodu, że oto po raz jedyny w historii polski pisarz dał innemu narodowi (bo dla mnie Huculi nim są, a może byli, choć sobie tego być może nie uświadamiali) epos na miarę "Pieśni o Nibelungach" czy "Kalevali".

Ilekroć czuję się przytłoczony coraz bardziej otaczającą rzeczywistością, sięgam po którąś z czterech ksiąg, by ponownie zachwycić się archaizującym stylem, surowym połonińskim życiem, fascynującą kulturą...

Przy takich książkach uwalniają się endorfiny

Arcydzieło Stanisława Vincenza jest czymś absolutnie niespotykanym.

Książka łączy w sobie studium etnograficzne Huculszczyzny i utwór literacki poświęcony tej samej tematyce. Na pierwszy plan wybijają się w tej części cyklu dwa wątki: dzieje legendarnych łotrzyków górskich oraz tytułowa "prawda starowieku" - zespół zasad i przekonań, także o charakterze magicznym, które znajdują się w centrum (auto)etosu huculskiego. Z pewnością jest to utwór dla czytelników cierpliwych i prawdziwie zainteresowanych ludźmi Karpat (liczne fragmenty o charakterze egzystencjalnym, wielość terminów "górskich" i zapożyczeń z języka Hucułów).

Książka mojej młodości. Już niewiele pamiętam, ale wciąż czuję magię innej realnosci. Świat, który odszedł, a jednak pozostał w ludziach.Już innych?
Ale ludzie nie są(oczywiscie wg mnie) glownymi bohaterami. Wazniejsze dla autora są Karpaty i las.
Narracja toczy się jak górska wędrówka, powoli do wyznaczonego celu.
Dla mnie jedna z bardziej niedocenionych książek; w zasadzie już zapomniana.A szkoda.

Narracja toczy się jak górska wędrówka, powoli do wyznaczonego celu.
Dla mnie jedna z bardziej niedocenionych książek; w...

prawdziwe arcydzieło............

prawdziwe arcydzieło............