Mafia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zachód z bliska". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Maffia
83-05-11225-X
mafia, przestępczość, Włochy
Marek

Lucky Luciano, Coppola, Vizzini. Trudna do rozplątania sieć powiązań świata przestępczego z ośrodkami władzy, politykami, biznesmenami. Korupcja, narkotyki, porwania, krwawe rozprawy. Ogromne bogactwo i niemal bezkarność. Jak rak toczy mafia organizm społeczeństwa, paraliżuje jego zdrowe tkanki, rodzi terroryzm. Kiedy to się zaczęło? Kiedy się skończy? "Mafia" jest plonem 13 - letnich badań...

"Mafia" jest plonem 13 - letnich badań autora nad problemem przestępczości we Włoszech.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

Meszuge | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

„Mafia” to pozycja popularno-naukowa, nie ma nic wspólnego z powieściami kryminalno-przygodowymi typu „Ojca chrzestnego” Mario Puzo. Oznacza to, że jest bardziej realistyczna i… znacznie bardziej nudna. A może tylko trudniejsza w odbiorze.

Gábor Gellért starał się być rzetelny, więc pisał na przykład tak:

„Ujawniono, że Rimiego popierał prezydent prowincji Girolamo Mechelli, zaś prezydentowi przedstawił go wielokrotnie karany doradca ekonomiczny Franka Coppoli, Italo Jalongo. Jalongo zaś został przyprowadzony do prezydenta przez radcę prawnego prowincji, sędziego Severino Santiapichiego, a do sędziego trafił on za pośrednictwem niejakiego Epiro – polityka na wysokim stanowisku”*.

Styl uważam za mało czytelny, rodzący zniechęcenie. Wierzę, że Gábor Gellért na temat mafii wiedział naprawdę dużo – zajmował się tym tematem lat kilkanaście – ale chyba nie bardzo potrafił tę wiedzę ciekawie przekazać.

Z postaci znanych z powieści amerykańskich pojawia się w „Mafii” Lucky Luciano,...

drobnypijaczek | 2014-06-28
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Autor z pozycji dziennikarza śledczego zagłębił się w historię mafii
i jej oddziaływanie na życie społeczne i polityczne Sycylii i Włoch.
W przystępny sposób pokazał jak kryminalistom udało się zmonopolizować całe życie polityczne i gospodarcze Sycylii, w jaki sposób i jakim metodami wpływali na decyzje polityczne w Rzymie. Co ciekawe i co bardzo mi się spodobało to to w jaki sposób mafia urywa łeb sprawie przed sądem. Oto sprawę kieruje się na boczne tory a dochodzenie grzęźnie w gąszczu bocznych wątków, dodatkowo akta przetrzymywane są w szufladach komendantów policji, prokuratorów lub sędziów. Drogi czytelniku dokładnie jak mafia zachowuje się obecnie polski rząd, złapany na gorącym uczynku przy omawianiu spraw publicznych przy wódeczce, twierdzi, że to nie on zawinił tylko gang kelnerów, którzy podsłuchali nasze rozmowy. My nie winni tylko ci co nas nagrali!!! Jak tłumaczenie mafiosa przed sądem. Potrzebuję umorzyć sprawę podatkową żony, da radę? Pewnie! Czego się nie robi...

Leon | 2016-10-08
PurpleHaze | 2016-04-18