Robotnik

Okładka książki Robotnik Ernst Jünger
Okładka książki Robotnik
Ernst Jünger Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Myśleć nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Myśleć
Der Arbeiter
Wydawnictwo Naukowe PWN
2010-01-01
2010-01-01
Wojciech Kunicki
Publicystyka klasa robotnicza

Wymagający skupienia traktat dokonujący syntezy nacjonalizmu, marksizmu i autorowi współczesnej refleksji o wpływie techniki na jednostkę i zbiorowość. Epicka książeczka.

Niezwykła, trudna choć obrazowo napisana. Jestem pod wrażeniem chociaż to ciężki kaliber filozoficzny. Polecam!

"Konserwatywny Junger rozwinął tu paradoksalnie teorię Marksa."
To jedno zdanie z okładki recenzowanej książki może spowodować, że tak samo socjalista jak i konserwatysta zainteresuje się jej przeczytaniem. I powinien.
Ernst Junger był niezwykłą postacią - odznaczony za walki w trakcie I wojny światowej niemiecki bohater wojenny, pisarz i przede wszystkim reprezentant tzw. "rewolucji konserwatywnej". Jego najsłynniejsze dzieło "Robotnik" możemy określić na różne sposoby... jako proroczy opis przyszłości po I wojnie światowej, manifest polityczny czy opis aktualnego społeczeństwa.

Książka porusza szeroką gamę tematów. Autor wprowadza wiele nowych pojęć, które mają reprezentować zjawiska, które według niego pojawiają się we współczesnych mu latach (okresie dwudziestolecia międzywojennego). Przedstawia pojęcie "formy bytu" - metafizycznej jednostki, która według samego autora jest bliska "monad" Leibniza, analizuje historię mieszczańskiego indywiduum oraz masy, które głęboko krytykuje oraz zapowiada nadejście "robotnika", który przejawia się w typie i organicznej konstrukcji. W treści na każdym kroku napotykamy nawiązania do wojennych przeżyć filozofa.

Dzieło Jungera napotkało się z wieloma problemami w tłumaczeniu. Niełatwo było przetłumaczyć wiele chętnie używanych przez autora pojęć, o czym możemy poczytać w posłowiu. Sam tekst jest wypełniony metaforami i ogólnymi pojęciami, przez co wymaga dużego skupienia. Mimo tych problemów lekturę warto przeczytać, aby zapoznać się z oryginalną myślą tej wybitnej postaci i samodzielnie ją ocenić.

"Konserwatywny Junger rozwinął tu paradoksalnie teorię Marksa."

• Filozofia
  • Myśl polityczna