Bez państwa. Demokracja uczestnicząca w działaniu

Seria: Linia Radykalna
Wydawnictwo: Ha!art
polityka, państwo, demokracja
Marek

Odpowiedź na kryzys demokracji liberalnej, objawiający się m.in. spadkiem frekwencji wyborczej, nasileniem populizmu, arogancją rządzących i niebezpiecznym "zblatowaniem" elit politycznych z biznesowymi, może być tylko jedna: więcej demokracji. Nie chodzi jednak o zmianę samej treści życia politycznego poprzez rozszerzanie pola debaty, polaryzację opinii i antagonizację postaw, jak chcą niektórzy krytycy demokracji liberalnej, ale o radykalną zmianę samej jego formy. Demokracja uczestnicząca wyciąga ostateczne wnioski z ideałów i postulatów leżących u podstaw ustrojów demokratycznych – stanowi realne upodmiotowienie jednostek, które dzięki faktycznemu uczestnictwu w procesie podejmowania decyzji politycznych, mają na nie rzeczywisty wpływ. Książka, podzielona na trzy części, pokazuje, jak postulaty demokracji uczestniczącej stosowane są w samorządach (budżety partycypacyjne), zakładach pracy (demokracja pracownicza) oraz sądownictwie (sprawiedliwość naprawcza). Rafał Górski przedstawia demokrację uczestniczącą nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Odwołując się do przykładów zarówno z zagranicy (m.in. Porto Alegre w Brazylii), jak i z Polski (gmina Zabierzów pod Krakowem), opisuje i analizuje procedury demokracji uczestniczącej. Książka jest więc nie tylko przyczynkiem do dyskusji na temat ustroju demokratycznego, ale również świetnym poradnikiem dla tych, którzy zamiast oczekiwać, aż lepszy świat stworzą politycy i urzędnicy, sami chcieliby wprowadzić demokrację uczestniczącą w życie.

źródło opisu: http://www.ha.art.pl/

źródło okładki: http://www.ha.art.pl/

daniel | 2015-10-30
Przeczytana: wrzesień 2015

Rafał Górski udowadnia, że demokracja liberalna/proceduralna może przekształcić się w demokrację głęboką/uczestniczącą, która jest zdecydowanie bliższa pierwotnej idei.

Swoje przekonanie, że ta szlachetna idea jest możliwa do zrealizowania popiera licznymi przykładami ze sfery polityki, gospodarki oraz sądownictwa, dla których słowem kluczem jest "samorządność". Niektóre przykłady są, co prawda, dość egzotyczne i mogą wydać się nieadekwatne dla Polski, ale przybliżają mechanizmy umożliwiające większej grupie decydować o charakterze życia publicznego i co najważniejsze, większość proponowanych rozwiązań funkcjonowała/funkcjonuje, a nie pozostaje w sferze abstrakcyjnych idei.

Warto przeczytać, żeby zapoznać się jak demokracja uczestnicząca realizuje się w praktyce, poznać jej zalety, ale i przyjrzeć się wadom.

aplut | 2014-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2014

Mimo iż daleko mi do światopoglądu prezentowanego przez tak zwaną lewicę wolnościową, nie żałuję że poświęciłem czas na przeczytanie "Bez państwa...". Dzięki tej książce spojrzałem na pewne problemy z nieco innej perspektywy niż dotychczas, np: na demokrację ateńską. Śp. Rafał Górski zanotował świetne spostrzeżenia dotyczące sytuacji w jakiej się teraz znajdujemy. Jedynie rozwiązania nie są najlepsze, bo demokracja uczestnicząca posiada istotne wady, jeśli się dokładnie przyjrzeć. Nie ma czegoś takiego jak wola ludu. Jest co najwyżej interes poszczególnych jednostek i myślę, że Górski był tego świadom. Natomiast z propozycjami dotyczącymi systemu sprawiedliwości zgadzam się w 80 procentach. Podsumowując warto było sięgnąć po polski klasyk współczesnego anarchizmu.

kaloryfer999 | 2016-10-05
Dama | 2015-12-16