Baśniobór

tłumaczenie
Rafał Lisowski
Fablehaven
978-83-7414-943-3
las, trolle, walka ze złem
Pistacia

Pierwsze miejsce na liście książkowych bestsellerów dla dzieci „The New York Timesa"! Kendra i Seth zostają wysłani na dwa tygodnie do dziadka. I wcale nie są zadowoleni. Na przywitanie dostają mnóstwo przestróg. Dzieci nie mają pojęcia, że ten dziwny staruszek jest strażnikiem tajemniczego Baśnioboru. W pilnowanym przez niego lesie żyją ze sobą w zgodzie zachłanne trolle, figlarne satyry,...

Kendra i Seth zostają wysłani na dwa tygodnie do dziadka. I wcale nie są zadowoleni. Na przywitanie dostają mnóstwo przestróg. Dzieci nie mają pojęcia, że ten dziwny staruszek jest strażnikiem tajemniczego Baśnioboru. W pilnowanym przez niego lesie żyją ze sobą w zgodzie zachłanne trolle, figlarne satyry, zgryźliwe czarownice, psotne chochliki i zazdrosne wróżki. Rodzeństwo, zlekceważywszy zakazy dziadka, uwalnia groźne siły zła, którym teraz trzeba stawić czoło. By uratować rodzinę, Baśniobór, a może nawet cały świat, Kendra będzie musiała zdobyć się na to, czego obawia się najbardziej...

źródło opisu: wab.com.pl

Nobliwy proceder
Philippa Gregory

8,5 (2 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,1 (21 ocen i opinii)

Aż po grób
Sara Shepard

7,61 (72 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
vandenesse | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Grupa docelowa: 9-12 lat. Starsze nastolatki już raczej nie będą zainteresowane, bo Baśniobór jest taki... baśniowy :)
Grupa docelowa ukryta/przypadkowa/na doczepkę: stare baby koło 30 (ja).
Teraz będzie mała dygresyjka, którą najbardziej zainteresowana jestem oczywiście ja. Byłam dziwnym dzieckiem – zaczytywałam się w romansidłach i obyczajówkach. Jedną z moich pierwszych „większych” książek był jakiś harlequin, czytany po kryjomu – włożony między karty baśni Andersena – miałam duży format, który fajnie ukrywał zakazaną literaturę. Ten okres na szczęście minął bardzo dawno temu a ja dopiero jako dorosła zaczęłam odkrywać magię literatury dla dzieci i im jestem starsza tym mocniej ją doceniam. I w dodatku świetnie się przy tym bawię. Trzeba oczywiście zachować dystans – schematyczność postaci, to, że dobro zawsze zwycięża można przecież traktować jako zaletę. A ta książka jest pełna zalet. Świetnie skrojony świat, żwawe tempo, magiczne dziwolągi – olbrzymia dojna krowa na przykład...

Weronika | 2014-08-08

Do przeczytania tej książki zachęciła mnie jej fantastyczna okładka oraz opinie innych . Książka opowiada o rodzeństwie , które zostaje wysłane do dziadków na wakacje , ponieważ ich rodzice wyruszają w rejs . Gdy docierają na miejsce poznają panią Lenę i Dale'a . Już pierwszego dnia dziadek zabrania dzieciom wchodzić do lasu z powodu kleszczy oraz wchodzenia do stodoły . W swoim pokoju na strychu mają też kurę w klatce , która znosi złote jajka i ma na imię Złotogłówka . Kendra słucha zakazów dziadka lecz jej brat Seth nie . Na początku wchodzi do lasu gdzie widzi starą kobietę w domku . Po pewnym czasie dziadek wyjawia dzieciom tajemnice Baśnioboru . Dowiadują się , że kobieta mieszkająca w lesie to Muriel zła wiedźma . Gdy napiją się mleka widzą wróżki , dowiadują się też , że Lena była kiedyś najadą . Dzieci przeżywają tam wiele przygód dobrych i złych , pokonują niebezpiecznego Bahumata oraz Muriel , ratują dziadków oraz Baśniobór . Gdy dowiadują się , że ich przygoda w...

anika | 2015-05-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2015

Grupą docelową książki nie są wprawdzie ludzie w moim wieku, mimo to z dużą przyjemnością przeczytałam tą historię. Pełno w niej magii i baśniowych postaci, a główni bohaterowie - rodzeństwo Kendra i Seth są dość żywiołowymi i zabawnymi dzieciakami, takimi jakie lubię.

Polecam jako odskocznię od rzeczywistości osobom, które lubią baśniowe klimaty.

Visenna | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

"Baśniobór" poznałam dzięki mojej sąsiadeczce (9 lat), która - w ramach wymiany książek - użyczyła mi właśnie tej.

Bardzo dobra powieść fantasy dla dzieci, przy której nie nudzą się również dorośli. Baśniobór to ukryty rezerwat dla magicznych stworzeń, jeden z wielu rozsianych po całej kuli ziemskiej. Dziadek Kendry i Setha - głównych dziecięcych bohaterów książki - jest opiekunem tego miejsca.

Bardzo podoba mi się pomysł autora na surowe prawa panujące w Baśnioborze, które obowiązują wszystkich bez wyjątku. Dzieci, które dzięki swej cierpliwości, inteligencji i odwadze uzyskały wstęp do magicznej krainy, musiały nauczyć się odpowiedzialności za swe czyny.

Wraz z głównymi bohaterami, w nieśpiesznym tempie, poznajemy czarodziejskie istoty chronione w wyjątkowym rezerwacie oraz ich naturę. Wszystkie stworzenia, które chciały zamieszkać w Baśnioborze, musiały przyjąć do wiadomości postanowienia paktu współżycia w tym miejscu oraz nauczyć się go przestrzegać. W większości...

luuukasz15 | 2012-01-01
Przeczytana: 15 grudnia 2011

Gdy brałem tę książkę do ręki miałem duże wątpliwości. Książka przeznaczona dla dzieci do 9 roku życia, ale pomyślałem czemu nie. Po 3 pierwszych rozdziałach załamałem się. Ciągnęła się okropnie i chciało mi się spać po 1 stronie. Ale potem akcja rozwinęła się w zastraszającym tempie. To coś niesamowitego! W noc kupały autentycznie się bałem! Świetna książka gorąco polecam :)

Agata | 2016-01-29
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 stycznia 2016

Nie przypuszczałam, że książka dla dzieci, aż tak mnie wciągnie. “Baśniobór” jest bardzo dobrą powieścią pełną przygód i baśniowych stworzeń. Nie obyło się bez kilku mrocznych wydarzeń. Coś czuję, że czytając tę książkę jako dziecko, nieraz miałabym gęsią skórkę. Mimo tego, że nie jestem już dzieckiem czytanie i tak sprawiło mi ogromną przyjemność. Była to idealna odskocznia od nauki do egzaminów. Polecam.

Kyou | 2012-12-06
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Gdzie podziały się wróżki, chochliki, olbrzymy i złe czarownice?

Ukrywają się w Baśnioborze!

Przez wiele wieków czarodziejskie istoty ukrywały się w tajemnym miejscu zwanym Baśnioborem, który jest dziś jedną z ostatnich przystani prawdziwej magii.

Czarodziejską? Oczywiście. Ekscytującą? Jasne. Bezpieczną? Cóż, właściwie wręcz przeciwnie.

W otoczonym murami lesie pradawne reguły wprowadzają porządek między chciwymi trollami, złośliwymi satyrami, kłótliwymi wiedźmami, psotnymi chochlikami i zazdrosnymi wróżkami.
Gdy jednak zasady te zostają złamane, ujawniają się potężne moce zła. Czy uda się uratować Baśniobór?

Przygody w Baśnioborze oczarują zarówno dzieci i dorosłych. Wystarczy tylko usiąść w fotelu, wziąć książkę do ręki i zanurzyć się w świecie wyobraźni…

Zaczynając czytać 'Baśniobór' nie sądziłam, że spodoba mi się TAK BARDZO.

Radomak | 2013-08-21
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Książka o dzieciach i teoretycznie dla dzieci pisana. Teoretycznie bo historia Kendry i Setha z początku baśniowa, wesoła i przewidywalna wciąga w wir wydarzeń nie do końca dla młodszych czytelników. Wakacje u dziadków, które zostały niejako wymuszone, stają się początkiem przygód o których bohaterowie nie mogli sobie nawet pomarzyć. A wszystko dzięki ciekawości dzieci i ... mleku. Wartka akcja, która zawiązuje się w po kilkudziesięciu stronach wciąga w wir innej krainy, do tego stopnia, że człowiek zastanawia się co by zrobił będąc na miejscu bohaterów...czyli dzieci w wieku 14 i 12 lat;]. Przyznaje się, wciągnęło mnie do końca, niemal do czytania od deski do deski. Nie potrafię wyjaśnić na czym polega fenomen tej historii. Można zauważyć podobieństwo z Harrym Potterem czy Narnią, ale tu jest coś więcej, coś innego, co trzeba odkryć samemu. Poza przygodami, można doszukać się między wierszami pochwały pozytywnych zachowań, ale i kar za świadome wyrządzanie zła. Polecam, bo jest to...

Adrian Jeżak | 2015-04-23
Na półkach: Brandon Mull, Przeczytane
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Z niechęcią musiałem odłożyć tę książkę po przeczytaniu. Chciałoby się, aby historia trwała bez końca i z pewnością sięgnę po kolejne jej części.
Przypomina mi swoją treścią i budową niekończącą się historię, choć będąc szczerym, z plusem na korzyść Baśnioboru. Akcja przebiega dość szybko i wciąga a do tego jest bardzo... magicznie co potęguje przygody.
Jeśli macie dzieci kupcie im tę książkę, jeśli nie to i tak polecam wam ją do przeczytania. Osobiście z powodu zaczytania się w poważniejszych książkach czuję pewien niedosyt co do treści, a opisy i sytuacje czasami zdają się wręcz banalne. Opowieść ma jednak swój urok i magiczną atmosferę, czego w dzisiejszych czasach brakuje bardzo wielu książkom.
Zachęcam i Polecam
Adrian Jeżak

Marek Adamkiewicz | 2016-05-28

Naprawdę przyjemna fantastyka dziecięco/młodzieżowa. Być może nie będzie to drugi Potter, ale czyta się bardzo dobrze. Wartka akcja, promowane pozytywne wartości, intrygujący bohaterowie. Także fabuła jest przemyślana, co nie zawsze jest regułą w przypadku powieści dla młodzieży.
Podobało mi się na tyle, że na pewno zapoznam się z kolejnymi częściami tego cyklu.