Co dziś zjadło abecadło

Okładka książki Co dziś zjadło abecadło Izabela Mikrut, Marcin Pałasz
Okładka książki Co dziś zjadło abecadło
Izabela MikrutMarcin Pałasz Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls literatura dziecięca
54 str. 54 min.
literatura dziecięca
Oficyna Wydawnicza Impuls
2011-01-01
2011-01-01
54 min.
978-83-7587-486-0
wierszyki abecadło dla dzieci

Okładka książki O jeżu, który znalazł przyjaciela Anna Onichimowska, Joanna Sedlaczek
O jeżu, który ... Anna Onichimowska, ...
Okładka książki O Grzesiu, chłopczyku, który nie przestawał zadawać pytań Matthieu de Laubier, praca zbiorowa
O Grzesiu, chł... Matthieu de Laubier...
Okładka książki Łódeczka Loren Long, Randall de Sève
Łódeczka Loren Long, Randall...
Okładka książki Biuro Zagubionych Zabawek Katarzyna Bajerowicz, Iwona Czarkowska
Biuro Zagubion... Katarzyna Bajerowic...

Izabela Mikrut i Marcin Pałasz stworzyli książeczkę dla dzieci pt. ,,Co dziś zjadło abecadło,, która zawiera 24 wesołe wierszyki o zwierzątkach, których nazwy zaczynają się na kolejne litery alfabetu.
Jeden wierszyk poświęcony jest w całości jednemu zwierzęciu i jego menu, a do tego zawiera dużo wyrazów na daną literkę alfabetu, aby ułatwić dziecku jej zapamiętanie.

Pierwszy wierszyk zaczyna się oczywiście od:

A

,,Antylopy-biegu asy,
jeść by mogły ananasy,
a aloes, pewna jestem,
przegryzałyby agrestem.,,

Potem jest Bocian, który przyleciał na obiad do babci. Cyranka, która próbuje przenieść cebulę. Delfin, Emu, Fleming, Gąsienica, która mieszka w dwóch donicach .....itd.
Aż do ostatniego wierszyka, który kończy książeczkę:

Ż

Żyrafa
,,Skandal stał się nie na żarty!
Wierzyć nie chcę! Taka wpadka!
Bo żyrafę raz na party
zaprosiła ma sąsiadka.,,

Książeczka ma format A4, miękkie okładki. Czcionka jest duża, więc ułatwia czytanie dzieciom, które dopiero uczą się tej trudnej sztuki. Przy każdym wierszyku jest czarno-biały rysunek zwierzątka i literki. Rysunki wykonał Piotr Olszówka. Mojemu synkowi brakowało jednak kolorowych ilustracji. Może jest to specjalny zabieg, aby literki były bardziej widoczne.
Wierszyki są bardzo zabawne i pobudzają do szukania kolejnych wyrazów na daną literkę.
Przy ich lekturze bawiłam się z synkiem w zabawę kto znajdzie ich więcej:)

Wesołe wierszyki z alfabetem i zwierzątkami. Teksty są pierwsza klasa, ale zarówno ja, jak i córka czułyśmy niedosyt wzrokowy - ilustracje ładne, ale czarno-białe wydawały się takie smutne, blade i bez polotu.

Na początek napisze, ze oprawa książki jest miękka, ale nie specjalnie przeszkadza to w "użytkowaniu" :)
Mój synek ma ponad 3 latka i od dawna nie niszczy już książek więc ta miękka okładka nie jest dla nas niczym strasznym :P

W książce znajdziemy 24 wierszyki. Ułożone są one alfabetycznie, do każdej literki przypisane jest jakieś zwierzątko :)
Wiersze te są o jedzeniu, o tym co zwierzęta jedzą czy też nie jedzą :) Na co mają chęci, co im smakuje, czego nie lubią... Wszystko napisane w zabawny i ciekawy sposób :)

NOSOROŻEC
Nosorożec to zwierz dziki,
mam pytanie takie zatem:
czy on lubi naleśniki
nadziewane lub z nugatem?

Róg mu piękny nos ozdabia,
ta broń także jest prawdziwa.
Czy zwierz ten też lubi nabiał?
Czy nabiału nie spożywa?

Gdy się po sawannie błąka,
spacerując dwie godziny,
czy mu w smak napoleonka?
Nie. Je liście i rośliny.

Wierszyki bardzo nam się podobają :) Są fajne, ciekawe, zabawne :) Super się je czyta... I mi i synkowi bardzo przypadły do gustu :)
Na tyle, że przeczytaliśmy wszystko jednego wieczora, bo Nikuś zamiast zasypiać przy czytaniu, siedział i koniecznie musiał usłyszeć wszystkie wiersze o wszystkich zwierzątkach :)

Ilustracje są śliczne chociaż moim zdaniem minusem jest to, że są one czarno-białe. Kolorowe jednak bardziej przyciągałyby wzrok dziecka...
Jednak z każdej sytuacji można znaleźć wyjście :) Według mnie ilustracje w tej książce idealnie nadają się do samodzielnego kolorowania przez dziecko więc można z niej zrobić sobie kolorowankę połączoną ze wspaniałymi wierszykami :)
Moje dziecko będzie prze-szczęśliwe, ponieważ uwielbia kolorowanki, zwierzęta i wierszyki :)))

Wiersze te są o jedzeniu, o...

Odkąd książeczka " CO DZIŚ ZJADŁO ABECADŁO? " zagościła w naszym domu, stała się ulubioną lekturą synka.
W książeczce znajdziecie literki, którym towarzyszą wiersze o zwierzętach i o tym co te zwierzaki jedz. Autorzy oprócz ciekawych i zabawnych wierszyków umieścili w książce śliczne, oryginalne ilustracje. Dziecku poznającemu literki łatwo skojarzyć nazwę zwierzątka z literą. Synek, jak każde dziecko, uwielbia być samodzielny i książeczkę pokochał też za to, że ma duże litery i sam radzi sobie z czytaniem wierszyków. Na dobranoc to on czyta mi a nie ja jemu :D Ostatnio nie ma wieczoru byśmy nie sięgnęli po tę książeczkę.
Doskonale nadaje się dla dzieci, które uczą się czytać by szlifowały tę trudną umiejętność jak i dla maluchów.
Serdecznie polecam.

• Książeczki synka
  • Biblioteka 2020 Martyna
  • Impuls
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Co dziś zjadło abecadło