Andrzej Małkowski

Wydawnictwo: Wing
83-86747-42-0
harcerstwo, biografia
Karina

Początki ruchów społecznych, także ruchów młodzieży, są zjawiskiem fascynującym. Szczególnie, jeśli to jest ruch, który przejawia tak długotrwałą żywotność, jak harcerstwo. Niech będzie wolno relację o początkach harcerstwa przedstawić w biografii - nieco zbeletryzowanej - jednego człowieka. Będzie to opowieść o kimś, kto zginął mając trzydzieści jeden lat. Ci, co giną młodo - otrzymują od Opatrzności młodość wieczną. Andrzej Małkowski wciąż więc jest młody - choć minęło już ponad osiemdziesiąt lat od wybuchu miny pod transportowcem "Chaouia". I wciąż tak jak dawniej - pociąga swą osobowością i zdumiewającym dziełem. Dziełem, które wciąż trwa i rozwija się, przełamując bariery czasu, zaburzeń historycznych, przeobrażeń ustrojowych.

źródło opisu: Aleksander Kamiński - okładka książki.

źródło okładki: http://nakanapie.pl/book/11131/andrzej-ma%C5%82kowski.htm

Mavericus | 2011-01-01
Przeczytana: 18 sierpnia 2008

Co najlepiej opisuje Andrzeja Małkowskiego otóz anegdota opowiadana z pokolenia nap okolenie od prawie stu lat. Otóż po I Wojnie Światowej, gdy druh Andrzej wracał do Europy z terenów Kanady, gdzie służył w jednostce konnej kanadyjskiej kawalerii, to jego przyjaciel zapamiętał go jak szybko biegał po targu i kupował noże "finki" dla swoich harcerzy. Wtedy już był zapalonym i zaangażowanym druhem drużynowym. Podczas, gdy płynęli do Odessy statek wpłynął na minę. Andrzej według relacji naocznego świadka tych wydarzeń, oddał swoją kamizelkę ratunkową kobiecie z dzieckiem. Po wypadku już nigdy go nie widziano. Olga Drahanowska-Małkowska "dołączyła" do męża w nocy, kilkadziesiąt lat po wydarzeniach w jakich zginął jej mąż. To przekonało niedowiarków, że miłość nie zna pojęcia czasu ani śmierci. Łączy i to tylko kwestia czasu.

Karina | 2011-03-22
Na półkach: 2011, Harcerstwo, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2011

Każdy harcerz powinien przeczytać, o instruktorach nie wspomnę=)

monika | 2016-02-14
Na półkach: 2016, Przeczytane