Saddam Husajn

Saddam Hussein absolute rulerof Iraq
83-7227-437-1
Saddam, Husajn, Hussein, Irak, Iraq
Andrzej

W 1990 r. Saddam Husajn rządził w Iraku już od dziesięciu lat. Od 1968 r. był drugą osobą w reżimie basistowskim i sprawował pieczę nad służbami bezpieczeństwa, których działalność opierała się na terrorze, torturach morderstwach. Dnia 2 sierpnia 1990 r. Saddam Husajn skierował swoje siły przeciwko małemu, bogatemu w ropę naftową Kuwejtowi, wówczas jego nazwisko poznał świat. Autorka. Rebecca Stefoff prowadzi nas przez życie Saddama, poznajemy trudne dzieciństwo bez ojca. przepełnione złem i okrucieństwem; później obserwujemy jak młody agitator przekształca się w sprytnego polityka i wszechmocnego członka partii Bas. Wnikamy w mroczne szczegóły jego młodości i wzrastające ambicje polityczne, poznajemy dumę narodu irackiego zakorzenioną w starożytnej historii. Książka pozwala zrozumieć kim Saddam Husajn jest dla wielu Irakijczyków oraz wyjaśnia skomplikowane uwarunkowania polityczne, religijne i etniczne, które nie tylko pozwoliły mu sięgnąć po władzę, ale utrzymać ją pomimo klęski w wojnie w Zatoce Perskiej. Czytelnik ma okazję zapoznać się z wyrazistym portretem Saddama, absolutnego władcy Iraku, i przyczynami, dla których stal się on tak ważną postacią naszych najnowszych dziejów.

źródło opisu: Okładka

keres1372 | 2015-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Ta książka ma jedną podstawowa zaletę, została napisana przed interwencją USA w Iraku, przez co możemy poznać co sądzono o Saddamie przed II wojną w zatoce Perskiej. Książka nie jest długa, jej celem było ogólne opisanie historii życia dyktatora i to się udaje. Moim zdaniem informacje są dobrze dobrane, między podstawowe a szczegółowe. Książkę warto polecić, ale powinno się ją czytać wiedząc że jest z 2000 roku.

_BB | 2012-02-09

Biograficzne studium tyrani.