Pierwszy rozbiór Polski

7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-60940-77-8
historia
Krzysiek W

Oddajemy do rąk Czytelników to dzieło, 63 lat po jego napisaniu przez wielkiego historyka. Do tej pory pierwszy rozbiór nie doczekał się swojej monografii. Publikacja pracy Konopczyńskiego wypełnia tę dotkliwą lukę w naszej historiografii. Porywającym stylem napisana, łączy w sobie klarowność narracji z warsztatową ścisłością. Ta spóźniona "premiera" jest niewątpliwie ważnym wydarzeniem dla polskiej refleksji nad Rzeczpospolitą i jej upadkiem.

"Nie obełgiwał siebie ani sumienia swego nie roztrząsał, ani nagród nie potrzebował Wielki Fryderyk. Czyż nie było rozkoszą napisać do braciszka po wciągnięciu Marii Teresy na własne podwórko: Teraz, mój drogi bracie, skończyliśmy z najpoważniejszą rzeczą. Połączy się trzy wyznania: greckie, katolickie i kalwińskie, spożyjemy bowiem jedną hostię - Polskę, i jeżeli nie zbawi to naszych dusz, to z pewnością będzie z wielką korzyścią dla naszych państw."

źródło opisu: http://multibook.pl/2088,wladyslaw-konopczynski-i-rozbior-polski.html

źródło okładki: http://multibook.pl/2088,wladyslaw-konopczynski-i-rozbior-polski.html

Pearon | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

Książka nie należy do lekkich i przyjemnych. Przede wszystkim ciężko przebrnąć przez pierwszą połowę, gdzie autor skrupulatnie wylicza plany zaborcze sąsiadów Rzeczpospolitej, które co rusz ulegają zmianom.
Daty, nazwiska, regiony - można się pogubić i nie co zanudzić ;)
Druga połowa, to opis chciwości zaborców, którzy bezczelnie i bezwzględnie próbują zagarnąć więcej Rzeczpospolitej niż ustalili to między sobą, a następnie terrorem i krzywdzącą polityką gospodarczą próbują zniszczyć resztę niezagrabionego kraju.

Książka pokazuje bezsilność wobec chciwych zaborców. Mimo próby zwrócenia uwagi na problem zachodnich państw Europy i próśb o pomoc, nieliczne państwa pogroziły tylko palcem, ale żadnych poza słownym sprzeciwem i dezaprobatą kroków zapobiegawczych rozbiorowi nie podjęto. Polska została bezkarnie rzucona lwom na pożarcie.

Kiedy czytałem tę książkę zdałem sobie sprawę, że mimo postępu jaki zrobił świat od tamtego czasu, nadal jesteśmy chińską podróbką dojrzałości...

Konkwistador_druku | 2014-11-24
vivaadeal | 2012-10-25