Liberum Veto

Okładka książki Liberum Veto Władysław Konopczyński
Okładka książki Liberum Veto
Władysław Konopczyński Wydawnictwo: Graf_ika historia
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Graf_ika
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365602411
Tagi:
Historia Polski Liberum Veto
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
295

Na półkach: ,

Jakże aktualne są treści zawarte w tym wybitnym dziele znakomitego historyka, jakim bez wątpienia był Władysław Konopczyński. Autor zaczyna od ukazania dziejów przechodzenia zasady "jednomyślności" w prawo "większości", począwszy od starożytności, poprzez wieki średnie, aż do czasów nowożytnych - wszystko na bardzo szerokim tle historycznym oraz prawno porównawczym. Następnie Konopczyński dokonuje egzegezy instytucji "wolnego niepozwalam", a robi to w sposób niezmiernie szczegółowy, aczkolwiek nie nużący czytelnika. Parlamentaryzm polski doby szlacheckiej, z jego swarami, niskim poziomem debaty oraz warcholstwem i pseudo patriotycznymi frazesami wygłaszanymi pod publiczkę, jako żywo przypomina czasy dzisiejsze. Na sejmach rządzi walka o własną prywatę, kosztem interesu ogólnego. Sejmowładztwo przechodzi zmienne koleje losu, jednak charakterystycznym jego rysem w I RP jest, w odróżnieniu do reszty Europy (poza Aragonią, co mocno podkreśla autor),zwycięstwo dyktatu jednomyślności nad pluralitates. Poziom sejmowania oraz szlacheckich uczestników izby niższej obniża się w ciągu całej historii Polski nowożytnej. Jakże wymownymi są przytoczone w książce słowa z listu Stanisława Górskiego do Klemensa Janickiego (1538 r.): "Wymarli tamci mądrzy senatorowie, przewodnictwo w Rzeczypospolitej dostało się poczęści głupim, poczęści tym, co goniąc za prywatą, potakują jeno królowi, a nie myślą o wieczności Rzeczypospolitej. Czem jest nasza Rzplita, jeśli nie stekiem intryg, knowań, krzywoprzysięstwa i występnych frymarków?" (s. 160). Czy coś się zmieniło od tamtych czasów...?
Władysław Konopczyński rozprawia się w "Liberum veto" także z różnymi mitami, które narosły wokół zjawisk i osób z tamtej epoki. Tytułem przykładu warto przytoczyć opinię o Piotrze Skardze, którego "Kazania" miały rzekomo mieć wielką wartość dla jego współczesnych i I RP: "Nie ulega wątpliwości, że więcej dbał on o jedność Kościoła Bożego, niż o jedność i siłę sejmowej władzy prawodawczej w Polsce" (s. 218). Warto przypomnieć, że autor należał do ludzi o mocno konserwatywnych przekonaniach. Książka jest, jak zawsze u tego autora, napisana żywym i ujawniającym niepospolitą erudycję językiem: "Badając te bezprzykładne dzieje ogłupienia i mistyfikacji politycznej, doznaje się wrażenia, że jakaś siła duszowładna celowo wiodła brać szlachecką na bezdroża, strzegła ją przed upamiętaniem, oszczędzała jej zbyt głębokich wstrząśnień, wybrykom przerafinowanego doktrynerstwa nie pozwalała wyprzedzać postępów deprawacyi moralnej i upadku oświaty, aby w najbezpieczniejszy sposób wyhodować na podziw pokoleń liberum veto" (s. 236). Trudno o trafniejszą ocenę instytucji, która doprowadziła do upadku państwowości I RP. Książka zawiera liczne przykłady stosowania liberum veto. Autor ujawnia nam, zakulisowe często, motywacje sejmowych rwaczy. Charakterystyczne i również analogiczne dla czasów obecnych jest to, iż ówczesne warchoły polityczne miały się za jedynych prawdziwych patriotów: "Lecz najmniej zrozumiałą jest w smutnej historii poczynań reformatorskich za Augusta III postawa swojskich republikantów, którzy im więcej psuli sejmów, tem mocniej utwierdzali się w przekonaniu, że sami jedni zasługują na nazwę <<patryotów>>" (s. 345). Fetyszyzacja "wolnego niepozwalam" doszła w końcu do takiego stopnia, iż jeden ze statystów sejmowych wyraził się w następujący sposób: "Niech i Turcy i Moskwa i Prusacy nas zawojują, sobie podbijają, nie obmyślimy sposobów na danie im odporu, bo zaszło veto" (s. 348). Wszystko to jest wprost nieprawdopodobne.
Warto sięgnąć (mimo wszystko) po "Liberum veto". Książka ta zdumiewa swym rozmachem (z drugiej strony ciężko u tego autora znaleźć coś, co nie wprawia w osłupienie wszechstronnością jego horyzontów oraz doskonałym warsztatem historycznym). Czytelnik wyniesie z niej ponurą lekcję. Nie da się jednak zrozumieć dziejów Polski nowożytnej, bez zrozumienia czym było, i do czego doprowadziło liberum veto.

Jakże aktualne są treści zawarte w tym wybitnym dziele znakomitego historyka, jakim bez wątpienia był Władysław Konopczyński. Autor zaczyna od ukazania dziejów przechodzenia zasady "jednomyślności" w prawo "większości", począwszy od starożytności, poprzez wieki średnie, aż do czasów nowożytnych - wszystko na bardzo szerokim tle historycznym oraz prawno porównawczym. ...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Posiadam
    5
  • Przeczytane
    5
  • Historia
    2
  • 19 Historia Polski
    1
  • Szukam
    1
  • 07.Pdf+
    1
  • Nie posiadam
    1
  • Rzeczpospolita w XVIII wieku
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Liberum Veto


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne