China Shipping

83-60351-01-5
wiersze
poezja
Alicja

"Gdyby Kurt Vonnegut pisał wiersze, nazywałby się Justyna Bargielska. W pierwszym tomiku jeszcze się starała o to, żeby nie podpaść konwencjom i żeby przypadkiem nie doszło do rozregulowania zmysłów, rozstroju władz sądzenia, rozbicia hierarchii ważności postrzeżeń, przemyśleń i zasad. Przy drugim pomyślała sobie: 'a dlaczego nie?', i tak powstał tomik CHINA SHIPPING. Brnąc przez jego zagadki i kieszonkowe przepaście, pomyślałem: 'Gdyby Kurt Vonnegut pisał wiersze, mieszkałby w Warszawie', i znowu odczułem tę wielką ulgę, jaka towarzyszy mi przy lekturze tomików niektórych współczesnych poetów. Do niczego nie jestem zobowiązany, oto proponuje mi się dwa kwadranse odlotu! [...] Gdy czytasz taki tomik jak ten, momentalnie czujesz, że dla ciebie. I żebyś się pośmiał. Zadziwił sprawnością, ekspresją, feerią, pomysłowością, głupotą świata i jego nieskończonymi obszarami, których nie są w stanie oddać żadne słowa. Więc po jednej stronie jest świat, a po drugiej słowa, na przecięciu lub przełęczy zaś działają tacy samotni wędrowcy, jak Andrzej Sosnowski czy Justyna Bargielska." Karol Maliszewski, TWÓRCZOŚĆ styczeń 2008

monweg | 2016-03-20

Dla mnie China shipping składa się z mocnych wierszy – jak choćby Timbuktu VII – i naprawdę dobrych fragmentów, świetnych fraz, zaskakujących przeskoków, ale tom ma moim zdaniem także wiele niepotrzebnych zapychaczy słownych. Są one, co prawda, bardzo efektowne i w brzmieniu całości bronią się, gdyż stylistyczna niejednolitość łączy wszystkie teksty. Nie zmienia to faktu, że osobiście wolę poezję bardziej kameralną, oszczędną w słowach. Mimo tego, muszę oddać Bargielskiej, że w jej wierszach można odnaleźć to, co powinna mieć w sobie prawdziwa poezja. Mam na myśli tajemnicę i niedomówienie. Polecam przede wszystkim wielbicielom poezji współczesnej i wszystkim, którzy kochają słowa.

Lycoris | 2018-01-09
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 11 marca 2016
Marta | 2015-01-04
Nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

​Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W finałowej piątce znalazły się tomiki Justyny Bargielskiej, Krystyny Dąbrowskiej, Łukasza Jarosza, Krzysztofa Karaska i Jana Polkowskiego.