Dialektyka negatywna

Tłumaczenie: Sława Krzemienia-Ojaka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Współczesnych Filozofów". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Negative Dialektik
83-01-05477-8
filozofia i etyka
marcin

Jako metodę poznania, w opozycji do G.W.F. Hegla i K. Marksa, zaproponował "Dialektykę negatywną" , która dzięki odrzuceniu syntezy, a wraz z nią dominacji ogólnego nad szczególnym, pozwalała eksponować różnice i poszukiwać tego, co w poznawanym specyficzne i niepowtarzalne. Historię - stanowiącą jego zdaniem tylko moment przyrody, przełamujący ją, lecz zawarty w niej immanentnie - postrzegał...

Historię - stanowiącą jego zdaniem tylko moment przyrody, przełamujący ją, lecz zawarty w niej immanentnie - postrzegał jako dzieje narastającego konfliktu między zasadą panowania a dopuszczalnym stopniem wolności.

Stwierdzał, że wraz ze zwiększającymi się możliwościami sił wytwórczych, więc także z opanowywaniem przyrody, rośnie przemoc ludzi nad ludźmi i człowieka nad własną naturą - jednostka poddawana jest przymusowi ogółu i redukowana do cech dających się administracyjnie zinwentaryzować.

Bronił indywidualizmu myślenia, starając się również wskazać, jak pogodzić współczesną cywilizację z naturą.

źródło opisu: http://portalwiedzy.onet.pl/44266,,,,adorno_theodo...(?)

źródło okładki: http://atylla.pl/item.php?id=131825